☰ menu

niedz.
11.12.2011

Zieloni Mikołajowie odwiedzili polskie miasta

Program Infrastruktura i Środowisko. Moc Efektów!

6 grudnia na ulicach polskich miast niemal 100-osobowa ekipa Zielonych Mikołajów, ambasadorów Programu Infrastruktura i Środowisko, spotkała się z mieszkańcami Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy, Białegostoku, Lublina i Szczecina. Mikołajowie rozdali 30000 pocztówek, 350 kg krówek oraz 2700 folderów informacyjnych. Kilkadziesiąt tysięcy Polaków zapoznało się z efektami unijnych inwestycji  w swoim mieście, regionie oraz całym kraju. Na ich realizację do roku 2015 przeznaczono w Programie Infrastruktura i Środowisko 27,9 mld euro z funduszy unijnych. W tym szczególnym dniu Mikołajowie nie zapomnieli także o najmłodszych. 800 paczek z prezentami trafiło do małych pacjentów szpitali będących beneficjentami Programu.

Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem wspierającym kraj członkowski Unii Europejskiej w historii polityki spójności. W jego budżecie jest  27,9 mld euro z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskały na realizację 1200 dużych inwestycji ponad 79 miliardów złotych, tj. 70% dostępnych funduszy unijnych w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Grudniowa akcja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego miała na celu promocję osiągnięć Programu Infrastruktura i Środowisko w poszczególnych regionach oraz pokazanie mieszkańcom Warszawy, Poznania, Lublina, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku, Wrocławia i Łodzi, jak ich miasta rozwijają się z Funduszami Europejskimi, jakie już są i jakie będą w przyszłości ostateczne efekty realizowanych jeszcze inwestycji. W każdym mieście  ambasadorowie POIiŚ rozdali  świąteczne kartki pocztowe z Zielonymi Mikołajami, które można wysłać swoim znajomym lub rodzinie z okazji zbliżających się świąt, tradycyjne krówki również ozdobione wizerunkiem Zielonego Mikołaja oraz foldery opisujące ważne inwestycje Programu Infrastruktura i Środowisko w całym kraju.

6 grudnia Zieloni Mikołajowie wręczyli zestawy upominkowe małym pacjentom szpitali, będących beneficjentami Programu Infrastruktura i Środowisko. Zieloni Mikołajowie wraz ze Śnieżynkami rozdali w sumie 800 paczek z prezentami: pluszowymi misiami, szkolnymi piórnikami i kamizelkami odblaskowymi. Wraz z pocztówkami oraz folderami trafiły one do najmłodszych pacjentów oraz ich rodziców w każdym z ośmiu miast.

Nasi nietypowi Mikołajowie spotkali się z dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy bardzo chętnie przyjmowali oferowane im słodycze, pocztówki oraz foldery prezentujące efekty Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Izabela Krasowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. – Niezwykle wzruszające chwile przeżyły z całą pewnością ekipy mikołajowe odwiedzające małych pacjentów szpitali, które unowocześniają się dzięki środkom z Programu Infrastruktura i Środowisko. W jednym z nich pielęgniarka oddziałowa powiedziała nam, że przez 35 lat pracy nie miała okazji gościć na oddziale Mikołaja, a już na pewno nie zielonego. Nazwała go Mikołajem niosącym dzieciom i rodzicom nadzieję.

Więcej informacji dostępnych na: www.pois.gov.pl  oraz na portalu Facebook: www.facebook.com/ .