☰ menu

Zieloni Mikołajowie – Program Infrastruktura i Środowisko.

wt.
06.12.2011

6.12.2011
wtorek

ZIELONI MIKOŁAJOWIE NA ULICACH POLSKICH MIAST
Program Infrastruktura i Środowisko. Moc Efektów!

6 grudnia br. mieszkańcy ośmiu miast: Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Bydgoszczy, Szczecina i Poznania będą mogli spotkać Zielonych Mikołajów, którzy promować będą osiągnięcia Programu Infrastruktura i Środowisko w danym regionie. Prawie 100 Zielonych Mikołajów będzie częstować przechodniów słodyczami, rozdawać zabawne świąteczne pocztówki oraz informatory dotyczące efektów unijnych inwestycji. Zestawy upominkowe otrzymają w tym dniu także mali pacjenci szpitali, będących beneficjentami Programu.

Mikołajowie będą obecni m.in. w pobliżu powstałych lub budowanych/modernizowanych dzięki unijnym funduszom obiektów.

Informacje o akcji Zielonych Mikołajów dostępne także  na www.pois.gov.pl oraz na portalu Facebook:  
Akcja edukacyjna jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Co łączy (Muzeum) Chopina i (Centrum) Kopernika z autostradą A1? Dworzec kolejowy
we Wrocławiu z Centrum Dydaktyki Nowych Mediów w Łodzi i farmą wiatrową
w Wielkopolsce?  Wszystkie te projekty i wiele innych w kraju jest realizowanych dzięki wsparciu finansowemu z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jest to największy program pomocowy w historii Unii Europejskiej.
Polska rozwija się na naszych oczach, wystarczy rozejrzeć się dookoła. Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskali na realizację 1200 dużych inwestycji ponad 79 miliardów złotych, tj. 70% dostępnych funduszy unijnych w Programie Infrastruktura i Środowisko.

– Program Infrastruktura i Środowisko wspiera modernizację i rozwój Polski, unowocześnienie naszej gospodarki, zwiększenie jej konkurecyjności oraz innowacyjności. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo i komfort życia każdego z nas. Zmiany są spektakularne na wielu płaszczyznach: opieki zdrowotnej, edukacji, działalności kulturalnej, a przede wszystkim infrastruktury komunikacyjnej i bezpieczeństwa energetycznego. Podczas spotkań z mieszkańcami miast Zieloni Mikołajowie będą prezentować, co już udało się osiągnąć w regionie i kraju z pomocą Programu Infrastruktura i Środowisko – Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego.


***
Podsumowanie Programu Infrastruktura i Środowisko w Polsce
Program wspiera rozwój Polski na sześciu kluczowych płaszczyznach:
Szybciej i bliżej – powstaje nowa infrastruktura transportowa
Ponad 155 inwestycji transportowych w całej Polsce zostało do tej pory wspartych w ramach dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość dotacji już zakontraktowanej stanowi prawie 70 procent budżetu przeznaczonego na ten sektor. Obecnie największe inwestycje transportowe realizowane w programie to m.in. budowa autostrady A1 na odcinku Sośnica-Maciejów-Pyrzowice, modernizacja linii kolejowej E-30 Kraków-Rzeszów oraz budowa II linii metra w stolicy. Rozbudowywane są największe lotniska w kraju (m.in. w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie).
Inwestycje wspierane przez program to m.in. budowa dróg ekspresowych i autostrad, modernizacja linii kolejowych, lotnisk, portów morskich i dróg śródlądowych, a także unowocześnianie transportu miejskiego, wszystkie inwestycje realizowane są z naciskiem na ekologiczne formy transportu.

Ekonomia Ekologii – wsparcie inwestycji ekologicznych
Parę milionów osób będzie włączonych w system gospodarowania odpadami, zbudowane będą spalarnie odpadów, nowe oczyszczalnie ścieków zapewnią bezpieczeństwo ekologiczne, przedsiębiorcy zyskali kapitał na inwestycje w czysty przemysł, zachowana będzie bioróżnorodność przyrody, zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Bezpieczeństwo energetyczne – stabilność gospodarki
Pierwsze efekty wdrożenia Programu w sektorze energetycznym już są widoczne. Do użytku oddanych już zostało kilkadziesiąt instalacji poprawiających efektywność energetyczną, uruchamiane są pierwsze elektrownie wiatrowe, kończy się rozbudowa dwóch podziemnych magazynów gazowych.
Priorytetem programu w sektorze energetycznym jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które wzmacniają gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju, jednocześnie mając pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zwiększenie dywersyfikacji źródeł energii i paliw rozwijane jest na równi z projektami mającymi na celu optymalizację zapotrzebowania na energię i jej oszczędzanie.

Bliżej kultury
Dzięki dofinansowaniu z Programu poprawie ulegnie stan dziedzictwa kulturowego, wybudowane i rozbudowane zostaną nowe gmachy muzeów, filharmonii, teatrów, oper
i bibliotek, rozbudowana zostanie infrastruktura szkolnictwa artystycznego. Fundusze strukturalne zmienią mapę kulturalną Polski, przyczyniając się do wzrostu jej atrakcyjności
w Europie. Do końca roku 2010 podpisano umowy na wszystkie dostępne środki na realizację kilkudziesięciu projektów w tym sektorze.
Już teraz Polacy mogą korzystać z m.in. z Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Chopina
w Warszawie. Dzięki dofinansowaniu z programu trwają prace nad budową Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu czy Opery
i Filharmonii Podlaskiej.

Dla ratowania życia i zdrowia
Program finansuje doposażenie specjalistycznych klinik oraz ratownictwa medycznego – oddziały ratunkowe, centra urazowe, ambulanse. 146 szpitali w kraju prowadzi inwestycje budowlane lub nabywa sprzęt medyczny. Zakupiono już 333 karetki z logotypem POIiS i Unii Europejskiej. Utworzenie wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego usprawni działanie telefonu alarmowego 112, zwiększając jego efektywność.  

Innowacyjne studiowanie
W Programie realizowanych jest kilkadziesiąt inwestycji w infrastrukturę dydaktyczną uczelni kształcących w zakresie nowych technologii oraz na kierunkach artystycznych i medycznych w całej Polsce. W ramach Programu wsparcie otrzymały m.in. Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, „Centrum Wodne” SGGW, Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno–Technologiczne „Technopolis” we Wrocławiu, Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, Fabryka Inżynierów XXI wieku Politechniki Łódzkiej.

***
Krótko o Programie Infrastruktura i Środowisko
Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem wspierającym kraj członkowski Unii Europejskiej w historii polityki spójności. Na jego realizację przeznaczonych zostało 27,9 mld euro z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do końca 2015 roku Program Infrastruktura i Środowisko zasili rozwój infrastruktury w Polsce kwotą ponad 150 miliardów złotych, z czego blisko 3/4 stanowią pieniądze z Unii Europejskiej.
Do 2015 roku wsparcie uzyska kilkaset największych inwestycji w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki. Ponad połowa środków unijnych jest już w rękach przedsiębiorców, samorządów, instytucji kultury i sztuki, ochrony zdrowia, uczelni wyższych oraz urzędów administracji publicznej.
W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wspierane są inwestycje w 6 sektorach, z budżetem „unijnym”:
    środowisko – 4,8 mld euro
    transport – 19,4 mld euro (70%)
    energetyka – 1,7 mld euro
    kultura – 490,0 mln euro
    zdrowie – 350,0 mln euro
    szkolnictwo wyższe – 500,0 mln euro

Exit mobile version