☰ menu

14.05.2011

14.05.11

Noc Muzeów 2011

14 maja czeka nas magiczna noc pełna wrażeń. Już po raz siódmy Urząd Miasta Łodzi organizuje „Noc Muzeów". 37 instytucji przygotowało ponad 200 atrakcji. Wystawy, koncerty, pokazy, akcje potrwają od godz. 18:00 do 1:00.

Jak co roku, otwarte dla zwiedzających będą między innymi Muzeum Miasta Łodzi, Włókiennictwa czy Tradycji Niepodległościowych. W tym roku Noc Muzeów to jednak nie tylko otwarte w godzinach nocnych muzea, ale także galerie, kino oraz dwie parafie ewangelickie.
Ogromnym wyzwaniem będzie uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach łódzkiej Nocy Muzeów, gdyż przygotowanych jest ponad 200 atrakcji! Wszyscy chętni będą mieli możliwość zwiedzania wystaw stałych i czasowych, wzięcia udziału w specjalnych projekcjach filmowych, pokazach oraz licznych koncertach. W programie przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci.
Wielbiciele kina będą mieli trudny wybór – niespotykane projekcje filmowe przygotowało zarówno Kino Polonia (20 filmów w trzech blokach tematycznych), Muzeum Bajki (krótkometrażowe filmy animowane dla dzieci i dorosłych), Muzeum Kinematografii (filmy braci Lumiére) oraz Muzeum Miasta Łodzi – oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych (filmu prezentujące zwyczaje i obrządki religijne).
Dla wielbicieli muzyki koncerty oferują: parafia ewangelicko-augsburska (improwizacje organowe a także chorały J.S. Bacha), parafia ewangelicko-reformowana (koncert Marzeny Dunikowskiej), Muzeum Tradycji Niepodległościowych (chór Instytutu Etnologii UŁ) oraz Miejska Galeria Sztuki (koncert jazzowy) i Centrum Kultury Ryba (muzyka japońska).
W wielu punktach, prócz stałych wystaw, przygotowane będą dodatkowe atrakcje, jak możliwość zwiedzania z indywidualnym przewodnikiem (w Muzeum Sztuki dla osób/grup, które będą równolatkami muzeum), nauka języka migowego (Galeria Kredens), pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznej (Muzeum Tradycji Niepodległościowej), pokazy strojów z lat 40. i 50. XX w (Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego) czy wymierzanie dawnych szkolnych kar (Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej).
Z pewnością gratką dla miłośników Łodzi będzie udział w wycieczkach w ramach „Muzeum Rozproszonego" – gdzie 7 przewodników oprowadzać będzie siedmioma trasami „zaginionej dzielnicy" – Litzmannstadt Ghetto.
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych – np. Instytut Pamięci Narodowej organizuje prezentację gry edukacyjnej oraz konkurs plastyczny dla dzieci, a Muzeum Bajki serię warsztatów dla maluchów.
Dla chcących zobaczyć jak więcej w jedną noc zostały przygotowane trzy specjalne linie komunikacji miejskiej, aby sprawnie i bez problemów móc przemieszczać się pomiędzy placówkami kulturalnymi. Będzie można również wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu na rowerach.

Noc Muzeów to wydarzenie wymyślone w 1997 roku w Berlinie, gdzie po raz pierwszy otworzono muzea i galerie nocą – za darmo lub za symboliczną opłatą. Obecnie w całej Europie w Nocy Muzeów bierze udział ponad 120 miast, z czego 44 w samej Polsce.
W Łodzi z roku na rok coraz więcej instytucji i ośrodków kultury decyduje się na zaproszenie zwiedzających w niestandardowych godzinach: między 18.00 a 1.00 w nocy.

www.noc-muzeow.pl