☰ menu

Zapraszamy do Bunkra! Dzień Otwarty!

sob.
15.02.2014

Artystę w pracy nad ekspozycją w Bunkrze Sztuki zainspirowały dwa wątki: sam budynek Galerii (posiadającej bogate archiwa niemal 50-letniej modernistycznej budowli w centrum Krakowa) oraz niekonwencjonalne użycie mediów i teorii tradycyjnie stosowanych w narracjach o sztuce (a więc działania parainżynierskie, na które wpływ miały teorie estetyczne, psychologia oraz neurofizjologia). Wystawa stawia zasadnicze pytania: W jaki sposób miejsce determinuje język sztuki? oraz W jaki sposób język określa miejsce, w którym zaistniał?

Dzień otwarty wystawy Tomasza Dobiszewskiego Drobne nieobecności
15.02.2014 (sobota)
Wstęp bezpłatny!

11.00 Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki

Wyobraźcie sobie wystawę, na której gromadzicie dzieła sztuki, jakie tylko wam się zamarzą, także te, które nigdy nie powstały. Możecie sobie nawet wyobrazić, że na tej samej wystawie pokazujecie swoje własne prace, razem z pracami największych artystów. A teraz w to uwierzcie, przyjdźcie do Bunkra Sztuki i po prostu to zróbcie. Warsztaty poprowadzi Tomasz Dobiszewski, autor prezentowanej w Galerii wystawy „Drobne nieobecności".

Warsztaty dla dzieci od 6 do 12 lat
Czas trwania: 2 godziny
Miejsce: przestrzeń Galerii
Wstęp bezpłatny

Udział w warsztatach jest możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Zgłoszenia są przyjmowane do piątku poprzedzającego spotkanie, do godz. 16.

Informacje i zapisy: +48 12 422 10 52 w. 108 lub bargiel@bunkier.art.pl

Kuratorka: Anna Bargiel

13.00 Krzysztof Siatka | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie (w języku polskim)
Miejsce: przestrzeń wystawy

16.00 Ewa Wójtowicz | Obraz indeksalny w kulturze postinternetowej
Wykład dotyczący wybranych aspektów twórczości Tomasza Dobiszewskiego w kontekście pojęć już znanych, takich jak indeksalność obrazu fotograficznego, oraz nowego pojęcia kultury postinternetowej.
dr Ewa Wójtowicz – znawczyni sztuki Internetu, relacji między sztuką a komunikacją oraz ogólnie pojmowanej sztuki nowych mediów. Wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka książki Net art (Kraków 2008).
Miejsce: przestrzeń wystawy

18.00 Tadeusz Sławek, Bogdan Mizerski | Nie chcę już dłużej patrzeć. Migotanie: o miejscu i spojrzeniu. Esej na głos i kontrabas.
Kenneth White stawia warunek: Aby ujrzeć, trzeba wrócić do przestrzeni. Muzyczna i słowna medytacja nad tym „gdzie?", które jest podstawowym, lecz często lekceważonym żywiołem życia. Udźwięcznione rozważanie miejsca i spojrzenia.

prof. Tadeusz Sławek – literaturoznawca, specjalizuje się w historii literatury brytyjskiej i amerykańskiej, eseista i tłumacz, były rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Bogdan Mizerski – kontrabasista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny, twórca muzyki dla teatru, filmu i pantomimy.

Miejsce: sala audiowizualna

20.00 Maciej Stasiowski | Pokaz filmowy z cyklu Pasażerowie architektury.
Spotkanie poświęcone zagadnieniu rozkładu architektury (Raimund Abraham) na przykładzie mitu osiedla Pruitt-Igoe.
Mit Pruitt-Igoe, reż. Chad Freidrichs (2011)

Maciej Stasiowski – doktorant filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, zajmuje się potencjałem kina jako medium do realizacji projektów architektury niemożliwej oraz wykorzystaniem technik filmowych w architekturze. Autor tekstu poświęconego przestrzeni i urbanistyce w BrazilDwunastu małpach, opublikowanego w książce Wunderkamera. Kino Terry′ego Gilliama pod redakcją Kuby Mikurdy. Redaktor dwumiesięcznika EKRANy, autor tekstów opublikowanych w „Kwartalniku Filmowym".

Miejsce: sala audiowizualna

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Tomasza Dobiszewskiego Drobne nieobecności jest realizowany w ramach zadania Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.