☰ menu

Zapisy na warsztaty Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu

pon.-sob.
30.05-04.06.2011

 

Większość wydarzeń odbędzie się w parku na Cytadeli, w okolicy Amfiteatru, gdzie na kilka majowych dni powstanie prawdziwy park sztuki.Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w warsztatach zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc. Program oraz niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka www.csdpoznan.pl

 

Biennale Sztuki dla Dziecka to nowoczesny, interdyscyplinarny festiwal sztuki dla dzieci i młodzieży. To jedyna międzynarodowa impreza tego typu w naszym kraju. Bogaty program tegorocznego Biennale został podzielony na trzy części: Biennale – Warsztaty (9-14 maja), Biennale – Festiwal (30 maja-4 czerwca) oraz Biennale – Finale. Imprezie będzie towarzyszyło Obserwatorium Sztuki dla Dzieci.

 

 

WARSZTATY

W dniach 9-14 maja odbędzie się cykl kilkudziesięciu warsztatów artystycznych z różnych dziedzin sztuki, które obejmują dwa nurty działań. Pierwszy z nich będzie odnosił się do kultury i sztuki dawnej, artystycznej i użytkowej. Drugi będzie współczesną interpretacją, dialogiem i zabawą z tradycją. Temat „Sztuka dla dziecka – tradycja we współczesności" w koncepcji organizatorów obejmuje więc zagadnienia wzajemnego przenikania się struktur kultury wywiedzionych z różnych źródeł.

 

Wioska na skrzyżowaniu kultur

To interdyscyplinarny, międzykulturowy projekt składający się z 7 warsztatów prowadzonych przez artystów z różnych krajów zamieszkujących w Polsce, pielęgnujących własną kulturę i tradycje. Na projekt złożą się następujące warsztaty, które zakończą się wspólnym trans-kulturowym koncertem: Ile sardynek jest w jednej puszce? czyli Portugalia na ruchomych zdjęciach,Lola, Lel i Lala, czyli białoruska wiosna, Hiszpańskie klimaty – Tajemnice Cuentacuentos,Bajka o rybaku i jego żonie,Afrykańskie instrumenty – afrykańskie rytmy!, Kulturowy czulent – spotkanie z tradycją żydowską, Muzykowanie na teatralnym planie.

 

Świat dźwięków: wczoraj i dziś

Warsztaty wymagać będą poszukiwań, eksploracji słuchowej otoczenia i odkrywania dźwięków znanych i nieznanych. Dokonywanie takich odkryć i zabawa z dźwiękowymi reliktami przeszłości to fascynująca podróż w nieznane, to podtrzymywanie więzi z minionym – synteza tradycji ze współczesnością. W ramach projektu będą realizowane warsztaty z najmłodszymi: Muzyka z imbryka.

Zaglądanie do przeszłości

Przekazy historii w działaniach artystycznych to współcześnie niezwykle ciekawie rozwijający się nurt animacji kulturalnej, uprawiany w wielu muzeach etnograficznych, archeologicznych czy muzeach sztuki za pomocą rekonstrukcji historycznych, zdarzeń i akcji teatralnych. W ramach przedsięwzięcia odbędą się trzy warsztaty: Przekraczając bramę czasu – zajęcia plastyczne nawiązujące do dawnych form zagospodarowania przestrzeni zasypanego zakola Warty; Ateńska Agora – antyczne korzenie w teatralnej współczesności, Rysuję, maluję, piszę– posługiwanie się tradycyjnymi technikami rysunkowymi i graficznymi.

 

Smakowanie sztuki ze szczyptą tradycji

Tworzenie niekonwencjonalnych form poznawania sztuki to domena artystów, którzy swoją wrażliwość, swój sposób „smakowania" tradycji chcą przekazać dzieciom w oryginalny, niekonwencjonalny sposób. Wykorzystując stare przepisy na sztukę, nowe „receptury" i konteksty możemy stworzyć zupełnie nowe dzieła i zdarzenia. Warsztaty: COOLinaria (działania z pogranicza kulinarnego eksperymentu), Marionetka, czyli lalka na smyczy(zabawa teatralna), Filozofowanie z dziećmi. Co czyni rzecz zwyczajną nadzwyczajną? (doświadczanie granic języka i próba uwolnienia się od jego sztywnych konwencji).

 

Przechowane w kadrze

Fotografia i film stały się w ciągu minionych lat jednymi z najważniejszych form dokumentowania historii i tradycji tworząc przekazy budujące emocjonalną więź z przeszłością. Zmieniały się techniki, sposoby fotografowania i filmowania dzięki czemu rzemiosło stało się sztuką. Warsztaty fotograficzne: Nowe atelier, Znak dla Poznania oraz warsztaty filmowe- Fokus na sztukę.

 

Przechowane w pamięci

Pamięć jest jednym z najważniejszych nośników tradycji. Dzięki przekazom pradziadków, możemy dzisiaj korzystać z wiedzy i umiejętności wytworzonych na przestrzeni wielu lat dzięki transmisji ich przez kolejne pokolenia. Obyczaje przodków przez pewien czas niemodne, nieużyteczne, są znowu atrakcyjne i ciekawe, stając się przedmiotem rekonstrukcji i badań. Warsztaty: W co się bawić? – stare zabawy podwórkowe, Zabawy na łące – zdrowo, folkowo…, Piaskowe wycinanki – polskietradycje ludowe.

Otwarte muzea – okna na świat sztuki

W dobie internetu współczesne muzea stają się coraz bardziej dostępne również dla wirtualnych odbiorców mieszkających w odległych miejscach. Nowoczesne internetowe prezentacje ich zbiorów i ekspozycji, propozycje zabaw edukacyjnych dla dzieci powodują, że sztuka znajduje coraz więcej aktywnych i zainteresowanych odbiorców. Poznawanie jej przestało być nudnym spacerem po budynku lecz stało się, poprzez działalność muzealnych animatorów sztuki, fascynującą i kreatywną zabawą. Warsztaty: Zabawy w wirtualnych muzeach świata, Żywe obrazy – akcja plastyczna W Muzeum Narodowym.

 

10. Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta

 

Już po raz dziesiąty w maju odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta. W tym roku impreza będzie połączona z Biennale Sztuki dla Dziecka i odbędzie się w dniach 9-14 maja w parku na Cytadeli. Warsztaty stanowią połączenie działań refleksyjno-teoretycznych oraz praktycznych (warsztatowych). Celem projektu jest wymiana doświadczeń i poglądów młodych artystów z kilku krajów europejskich oraz ich opiekunów z wyższych uczelni artystycznych na temat problemów edukacji artystycznej oraz wspólne, twórcze działania z dziećmi i młodzieżą. Tegoroczna Kieszeń Vincenta to 16 warsztatów, m.in.: Na szlaku nowej tradycji, Dotyk przeszłości, Kalendarz nastrojów, Klocki, Ogólnoświatowa sieć tradycji, Porządkowanie tradycji, Wytwórnia, Z jakiej jesteś bajki?, Nowoczesna wioska indiańska. Podczas spotkań Obserwatorium Sztuki dla Dzieci – forum Kieszeni Vincenta odbędzie się podsumowanie doświadczeń warsztatowych uczestników oraz dyskusja z udziałem naukowców.

 

 

INFORMACJE, REZERWACJA MIEJSC

Wszystkie warsztaty organizowane w ramach 18. Biennale Sztuki dla Dziecka są bezpłatne. Obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerami tel. 503 028 248 oraz 61 646 44 79 oraz mailowo: szkoly@csdpoznan.pl

Opisy poszczególnych zajęć, program oraz informacje o wieku uczestników zamieszczone są na stronie internetowej www.csdpoznan.pl

Exit mobile version