☰ menu

Zamek Piastowski na Dzień Dziecka, Gliwice

pt.-niedz.
30.05-01.06.2014

 

 

czwartek i piątek 29 i 30 maja, Zamek Piastowski, godz. 10.00 i 12.00 – bezpłatne zajęcia dla grup szkolnych

„W celtyckiej zagrodzie"

czas trwania ok. 40 minut, prowadzenie: Radosław Zdaniewicz, przeznaczenie: dzieci w wieku 5-8 lat
Pierwsza część zajęć to opowieść o Celtach i ich kulturze w ostatnich wiekach przed naszą erą. Dowiemy się, jak żyli Celtowie, gdzie mieszkali, czym się zajmowali na co dzień, a także jakie wynalazki im zawdzięczamy. Mowa będzie również o dzielnych wojownikach celtyckich, którzy nie bali się nawet starożytnych Rzymian, a także o druidach – kapłanach, których magiczne umiejętności do dzisiaj są tematem wielu legend. Podczas zajęć dzieci będą mogły również dotknąć i z bliska obejrzeć kopie zabytków związanych z ludnością celtycką. W drugiej części zajęć dzieci będą kolorowały specjalnie przygotowane przedstawienia – „Rzemieślnicy celtyccy" oraz „Garncarka celtycka".
„Celtowie-piersi władcy starożytnej Europy "

czas trwania: ok. 50-60 minut, prowadzenie: Radosław Zdaniewicz, przeznaczenie: dzieci w wieku powyżej 9 lat

Zajęcia prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną i formularz pracy ucznia. Poznamy Celtów, ich kulturę, wierzenia i obyczaje. Do dyspozycji uczestników będą kopie zabytków związanych z ludnością celtycką. W drugiej części zajęć otrzymają specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem" jednego z zabytków celtyckich prezentowanych na wystawie „Celtowie-w świecie bardów i druidów". Zadaniem każdego będzie znalezienie na podstawie otrzymanego „szkicu" zabytku, a następnie w oparciu o podpisy ustalenie do czego on służył i z jaką dziedziną życia był związany. Warsztaty zakończy wspólne sprawdzanie dokonań ‘młodych odkrywców′.

Niedziela, 1 czerwca 2014, Zamek Piastowski – bezpłatne zajęcia dla osób indywidulanych

godz. 12.00 „Co w ulu brzęczy"

czas trwania: ok. 60 minut, prowadzenie: Sonia Ogaza, przeznaczenie: dzieci w wieku od lat 5-ciu

Lekcja, która daje możliwość poznania świata pszczół. Dzieci dowiedzą się jak rozwijało się bartnictwo na terenie Śląska. Poznają bliżej postać ks. Jana Dzierżona, człowieka, który unowocześnił hodowle pszczół na terenie Śląska. Dowiedzą się czym jest ul figuralny, kłodowy czy skrzynkowy, jakie mamy rodzaje miodu i czym się od siebie różnią. Będą miały możliwość zobaczenia i dotknięcia prawdziwych narzędzi, którymi posługuje się pszczelarz. Poznają takie pojęcia jak: wosk pszczeli, propolis, wab, ramka, odymiasz, warroza, czerw, królowa matka, truteń itp…
Lekcja prowadzona jest w formie krótkiego wykładu w trakcie którego urządzony będzie pokaz multimedialny i wyświetlany krótki film z życia pszczół.
godz. 14.00„Poszukiwacze muzealnych skarbów"

czas trwania: ok. 60 minut, prowadzenie: Sonia Ogaza, przeznaczenie: dzieci potrafiące dobrze czytać i pisać

To zabawa przeznaczona jest dla wszystkich, którzy czują w sobie „poszukiwacza skarbów" i są gotowi na przygodę w murach Muzeum. Zwiedzanie nie musi być nudne!. Zapraszamy rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami oraz grupy szkolne „Odważ się wejść do Muzeum"!.
Zabawa polega na odnalezieniu na wystawie stałej „Gliwice miasto wielu kultur" w Zamku Piastowskim zabytków po fragmentach zdjęć jakie uczestnik zabawy otrzyma. Nazwę rozpoznanego zabytku należy wpisać na otrzymanej kartce wraz z numerem zdjęcia. Odpowiedzi można sprawdzić w punkcie, w którym otrzymało się formularz. Jest to przyjemna forma spędzania wolnego czasu na naszych wystawach wraz ze swoimi pociechami, które z biernych obserwatorów mają okazje stać się „poszukiwaczami skarbów". Zabawa dostarcza dzieciom wiele radości i jest okazją do aktywnego zwiedzania naszych ekspozycji.
Dla zwycięzcy zabawy przewidziano upominek!

Zapraszamy!

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 32 335 44 03

 

Exit mobile version