☰ menu

Dukaty Decjusza
czw.-czw.
14.12-21.12.2017

Tegoroczna edycja programu Dukaty Decjusza dobiegła końca. Uczestnikami Dukatów Decjusza byli uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z Województwa Małopolskiego. Udział w programie dał możliwość pogłębienia wiedzy uczniów o ekonomii, numizmatyce i historii epoki Renesansu.

Tematami zajęć były wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza, jego wartością i rolą oraz polityką monetarną. Dukaty Decjusza odbywały się w renesansowej Willi Decjusza i połączone były ze zwiedzaniem Willi i noclegiem w tym wyjątkowym miejscu.

Obcowanie z substancją zabytkową, poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie czyniło naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem oraz korzystnie wpłynęło na trwałość efektów nauczania. Zajęcia prowadzili eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy zaprezentowali zagadnienia związane z m.in. rozwojem ekonomii, polityką monetarną Polski i UE, numizmatyką oraz kulturą Renesansu. Zajęcia prowadzili: dr Piotr Stanek, Adam Zapała, Michał Majka oraz Grzegorz Morek.

Uczestniczący w programie uczniowie i nauczyciele otrzymali materiały dydaktyczne poświęcone historii polskiego pieniądza, reformom ekonomicznym i wyzwaniom związanym z wprowadzeniem Euro. Materiały dla nauczycieli wzbogacone były o scenariusze lekcji z uczniami nieuczestniczącymi bezpośrednio w programie.

Organizatorem programu było Stowarzyszenie Willa Decjusza. Jego realizacja możliwa była dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, PKO Banku Polskiego S.A., ZUE S.A., Siemens oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.