☰ menu

zajęcia zimowe dla dzieci

śr.-pt.
27.01-12.02.2010
Spotkania z Chopinem – zima w mieście

02 – 12 lutego 2010

Chopin, którego dzieci w naszych Ogrodach będą poznawać, będzie miał przede wszystkim tyle lat, co one – jego pierwszy Polonez został opublikowany gdy miał 7 lat, a pierwszy duży recital zagrał w wieku lat 8 – był przecież cudownym dzieckiem. Dzieci nie będą zanudzane teorią muzyki, lecz zostanie im pokazane, jak żywym, wesołym, pełnym dowcipu i humoru dzieckiem był mały Chopin. Jak wiele posiadał talentów, nie tylko bowiem grał na fortepianie i komponował, ale także świetnie rysował, miał także talent literacki, aktorski, potrafił znakomicie naśladować i karykaturować.

Spotkania z Chopinem i jego muzyką odbywać się będą w szczególnej oprawie, zgodnej ze stylem
i obyczajem jego czasów. Scena stanie się swoistym salonem z fortepianem, kwiatami, świecznikiem, stołem, krzesłami, ustawionymi, jak do koncertu salonowego, a prowadzący będą ubrani w stroje nawiązujące do epoki.

Maciej Gąsiorek, w przystępny sposób będzie opowiadać o życiu i twórczości Chopina, a zwłaszcza jego rodzinnym, twórczym i radosnym dzieciństwie. Barwnym relacjom towarzyszyć będą pokazywane na ekranie: portrety Chopina, pamiątki po nim, zdjęcia nut i rękopisów, jego szkice i rysunki, miejsca bliskie Chopinowi, m.in.  Żelazowa Wola i Warszawa – ta dawna i dzisiejsza, związaną z Chopinem.

W naszym salonie „koncertować” będą dzieci ze Szkoły Muzycznej na Żoliborzu, wykonując utwory pisane przez artystę w dzieciństwie: Polonezy i Mazurki. Irina Bogdanowicz będzie wykonywała fragmenty różnych utworów, ukazując ich emocjonalny i taneczny charakter, odwołania do ludowych melodii itp., będzie bawić się tą muzyką z dziećmi, próbując nauczyć ich kilku „chwytliwych” chopinowskich melodii. W trakcie całego spotkania dzieciom będą zadawane łatwe pytania związane z opowieścią, a trafne odpowiedzi będą nagradzane!

Miejscem tegorocznych Zimowych Dziecięcych Ogrodów Muzycznych będzie Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej, posiadające nową i znakomicie wyposażoną salę widowiskową na 250 osób.

Spotkania odbywać się będą we wtorki, środy, czwartki i piątki o godz. 10.00 dla dzieci z Bielan, Żoliborza, Wrzeciona, Bemowa i Pragi Północ, a o godzinie 11.30 dla dzieci z całej Warszawy.

Dziecięce Ogrody Muzyczne organizowane są we współpracy z Biurem Kultury oraz Biurem Sportu
i Turystyki m. stołecznego Warszawy w ramach akcji „Zima w mieście”. Pomysłodawcą i organizatorem Dziecięcych Ogrodów Muzycznych jest fundacja „Ogrody Muzyczne” przy współpracy Stołecznej Estrady, scenariusz imprezy przygotowała Barbara Pietkiewicz. Przedsięwzięcie poprowadzą Maciej Gąsiorek – aktor, znany dzieciom, jako Piksel z „Budzika” TVP oraz Irina Bogdanowicz – dyrygent, pianistka, kompozytor

Zapraszamy do Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Szegedyńska 9a (Bielany – metro Wawrzyszew), w dniach 2-12 lutego 2010.

Więcej informacji:
Anna F. Rybałtowska
Bene PR
anna.rybaltowska@gmail.com

Tel. 0 603 088 905

Informacje dodatkowe – opis wydarzenia.


I tydzień:
CHOPIN – DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ W POLSCE

Chopin i jego muzyka zajmuje arcyważne miejsce w historii naszego kraju, naszej kultury. Twórczość Chopina zapisała się na trwale także w historii muzyki całego świata. Co więcej fenomen ten nie zanika, lecz zdobywa coraz dalsze rejony świata. W odległych Chinach, Japonii, Korei nie tysiące, jak u nas, ale miliony pianistów młodszych i starszych grają jego muzykę.

Dla naszych dzieci będzie to być może pierwsze spotkanie z Chopinem i jego muzyką. Mamy nadzieję, ze jego nazwisko, jego muzyka staną się dla nich od tego spotkania bliskie i znajome. O czym dzieci dowiedzą się w trakcie naszego spotkania? O czym będziemy mówić? O miejscu jego urodzin, Żelazowej Woli, o jego rodzinie: francuskim ojcu i polskiej mamie, która grała na fortepianie i śpiewała, siostrze jego siostrach: Emilce, z którą bawił się w teatr i Ludwice, która nauczyła go grać na fortepianie, była najbliższą mu osobą i towarzyszyła mu w ostatnich dniach jego życia, o jego nauczycielach.

Chopin, którego dzieci w naszych Ogrodach będą poznawać, będzie miał przede wszystkim tyle lat co oni, jego pierwszy Polonez został opublikowany gdy miał 7 lat, a pierwszy duży recital zagrał w wieku lat ośmiu, był przecież cudownym dzieckiem Nie będziemy dzieci zanudzać teorią muzyki, lecz pokażemy, jak żywym, wesołym, pełnym dowcipu i humoru był dzieckiem, jak wiele posiadał talentów, nie tylko bowiem grał na fortepianie i komponował, ale także świetnie rysował, miał także talent literacki, aktorski, potrafił znakomicie naśladować i karykaturować i robił to od dzieciństwa do prawie końca życia w Paryżu, tak, ze największy wówczas aktor francuski Bocage twierdził, ze Chopin zmarnował swój talent zajmując się muzyką a nie aktorstwem.

Będziemy mówić o fascynacjach Fryderyka polską muzyką ludową, śpiewkami i tańcami, zwłaszcza regionu Kujaw, skąd pochodziła jego matka a także Mazowsza. Od dzieciństwa był bardzo słabego zdrowia i lekarze zalecali mu przebywanie na świeżym powietrzu.

Wakacje spędzał więc w Żelazowej Woli, bądź w Szafarni, gdzie chłonął dźwięki kapel ludowych, sam w nich grał czasem na skrzypcach albo na basetli, sam „wykręcał” zawzięcie obertasy z miejscowymi dziewczętami. A potem, do końca życia te melodie, które nosił w sercu i były inspiracją do jego kompozycji.

Fryderyk szybko zaczął koncertować w Warszawie, pierwszy jego utwór został opublikowany, kiedy miał 7 lat a pierwszy koncert publiczny odbył się w Warszawie w Pałacu Radziwiłłowskim, gdzie dziś mieszka nasz Prezydent, gdy miał lat osiem, potem często koncertował w wielu salonach warszawskich a na koniec na scenie Teatru Narodowego, tuż przed opuszczeniem Warszawy na zawsze.


II Tydzień
GENIUSZ I SŁAWA CHOPINA

Nasza scena zamieni się w salę koncertową: na scenie fortepian, Irena ubrana współcześnie, koncertowo, Maciek w smokingu, jak prowadzący Konkurs Chopinowski, zapowiada utwór w wykonaniu Iriny Bogdanowicz, absolwentki Moskiewskiej Akademii Muzycznej, powitajmy brawami i posłuchajmy pierwszego utworu.

Pytania, kto skomponował ten utwór, jak nazywa się ten Konkurs organizowany w Warszawie, o którym już mówiłem? Sprawdzamy wiadomości z poprzedniego tygodnia: Czy pamiętamy gdzie urodził się Chopin itd. Następne rozdziały życia: pożegnanie z ojczyzną, podróże: pobyt w Wiedniu i samotna wigilia. W czasie obecności w katedrze S Stefana powstaje Scherzo h-moll z kolędą „Lulajże Jezuniu” słuchamy fragmentu, Stuttgart – klęska Powstania Listopadowego powstaje pomysł Etiudy Rewolucyjnej – (słuchamy początku utworu i oglądamy na ekranie obrazy z Powstania) Pobyt w Paryżu, gdzie go wydawca namawiał, aby pisał walce w stylu wiedeńskim, a on dalej komponował, „jak mu w duszy grało”, tęskniąc za rodziną i ojczyzną.  Pobyt na Majorce, ciężkie chorowanie i komponowanie Preludiów – Irena gra fragment jednego z nich, zdjęcia z Majorki i Valdemosy.

W tym odcinku sporo czasu poświęcimy miejscu Chopina i jego muzyki w naszych dniach dzisiejszych.

Na naszym ekranie pokażemy „jego” miejsca w Warszawie: lotnisko im Fryderyka Chopina, Uniwersytet Muzyczny im F. Chopina, Muzeum F. Chopina, pomnik Chopina w Łazienkach, banknoty, znaczki pocztowe, statek szkolny „Fryderyk Chopin”, krater im Chopina, planetoida „Chopin”.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina w Warszawie – opowiemy, jak się odbywa, jak jest trudny, o Polakach, którzy zdobyli nagrody, pokażemy, zwycięstwo i grę Rafała Blechacza. Na ekranie pojawia się także sale koncertowe na całym świecie, w którym odbywają się koncerty i recitale chopinowskie.

Program zakończy sygnał komórki w ręku Macieja Gąsiorka, grający Mazurka Chopina: a Maciek powie tak, tak już kończymy, dziękujemy, do widzenia a wychodząc posłuchajcie, jak pięknie można śpiewać muzykę Chopina – słuchamy zespołu Nowi Singers.

Exit mobile version