☰ menu

Zajęcia edukacyjne w MNK. Cykl Motyle i badyle

MOTYLE I BADYLE
sob.
10.05.2025
Tysiące obrazów, rzeźb, przedmiotów. Nieprzebrane ilości gatunków roślin i zwierząt. Co je może łączyć? Podczas warsztatów artystyczno-przyrodniczych w galeriach MNK i okolicznych terenach zielonych odkryjemy, jak sztuka i przyroda współdziałają, zachwycając i dziwiąc.
Bliskie nam będą kwestie związane z ekologią i edukacją klimatyczną.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami/kami. MOTYLE I BADYLE – warsztaty przyrodnicze dla dzieci to cykl warsztatów składający się z 8 spotkań. Można zapisać się zarówno na pojedyncze, wybrane zajęcia, jak i na cały cykl.

Wszystkie warsztaty dzielą się na dwie części:
1. pierwsza część odbywa się we wskazanym oddziale MNK (około 40-50 minut)
2. druga część odbywa się na terenach zielonych w najbliższym otoczeniu danego oddziału MNK (około 30-40 minut)*
Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne, prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami/kami. Jeśli chcieliby Państwo, aby w warsztatach uczestniczyło nieco młodsze lub starsze rodzeństwo, prosimy o informację.
  • Cena: zajęcia bezpłatne.
  • Obowiązuje rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Pytania? Prosimy o kontakt z koordynatorką cyklu warsztatów Katarzyną Mrugałą (Dział Edukacji) – kmrugala@mnk.pl
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona.

*Uwaga: gdyby podczas warsztatów warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające (gwałtowna ulewa), obie części zajęć odbędą się w budynku. Prosimy jednocześnie o przygotowanie strojów dla siebie i dzieci dostosowanych do pogody zapowiadanej na dany dzień, żeby móc w komforcie uczestniczyć w drugiej części warsztatów, odbywającej się na zewnątrz.

10 maja (sobota)
godz. 10.00-11.30 i godz. 12.00-13.30

ŁĄKA I BRATKI, czyli o roślinach polnych i z ogródka
MNK Wyspiański, pl. Sikorskiego 9

Stanisław Wyspiański uwielbiał polne kwiaty i czynił je często tematem swoich dzieł. Z podmiejskich spacerów przynosił kolorowe bukiety, z których później tworzył własny zielnik. Podczas warsztatów to muzeum stanie się naszą łąką i przydomowym ogródkiem – spacerując wśród obrazów, szkiców i projektów słynnego artysty poszukamy przedstawionych na nich kwiatów i spróbujemy je rozpoznać. Zastanowimy się także, bez czego rośliny nie mogą żyć i spróbujemy odnaleźć w muzeum wszystkie potrzebne im do życia elementy. W przestrzeni zielonej w otoczeniu muzeum przygotujemy własne sadzonki uwielbianych przez Wyspiańskiego kwiatów i dowiemy się, jak o nie dbać.

Podczas zajęć omówimy piękne reprodukcje z ksiąg: Godzinki z kalendarzem zawierającym wspomnienia świętych czczonych w różnych diecezjach niemieckich (1485), Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew Marcina z Urzędowa (1595) oraz Herbarium Vivum albo zielnik naturalnie rosnących ziół, niektórych tu wklejonych, dla lepszego ich rozeznania (1746) pochodzących ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich.

Prowadzenie: Anita Chmiel oraz pracowniczki i pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk

Exit mobile version