☰ menu

09.07.2011

godz. 14.00 – Średniowiecze da się lubić – dla małych
godz. 15.00 – Średniowiecze da się lubić – dla dużych

Średniowiecze da się lubić to nowa propozycja Muzeum Historycznego Miasta Krakowa skierowana do tych, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze średniowiecznego Krakowa. Naszym celem jest wyprostowanie przekłamań historii, które utrwaliły przekonanie, iż średniowiecze było epoką brudu, ciemnoty i stosów. Chcemy przywrócić tym wyjątkowym czasom należny im blask i ukazać jak cenną dla naszej kultury było ono epoką. Kraków szczególnie wiele zawdzięcza wiekom średniowiecznym. To właśnie wtedy ukształtowała się jego struktura miejska, unikalny, niezmieniony przez wieki zespół urbanistyczny. Wtedy też rozpoczął się okres świetności naszego miasta, które jako stolica państwa Jagiellonów miało odzwierciedlać jego potęgę. Centrum wszystkich wydarzeń będzie Barbakan, unikatowa średniowieczna twierdza obronna, która dziś jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Carmina Cracoviensia.
Opowieść o możnych patrycjuszach, tudzież o żakach, czeladnikach, fechtmistrzach, wagabundach, jako i czarownicach krakowskich.
W ramach projektu zapraszamy do udziału w widowisku teatralnym, które w niezwykle barwny sposób ukaże ciekawostki związane z życiem w Krakowie u schyłku XV w. Widzowie poznają obyczajowość średniowiecznych żaków i czeladników, zabawy bogatych mieszczan, a z drugiej strony cienie życia na marginesie społeczności. Po inscenizacji aktorzy przybliżą widzom zasady fechtunku, tańca, średniowieczne utwory poetyckie, pieśni i instrumenty, dawną modę zarówno bogatych, jak i biednych, a tajemnicza czarownica przepowie ciekawym przyszłość z kart Tarota.

Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Bilet rodzinny – 14 zł

Więcej informacji w Dziale Edukacji MHK – tel. 12 61-92-320.
W razie niepogody spotkanie może zostać przełożone na inny termin.