W Poznaniu jest wiele miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach akcji Zabytek Otwarty otwieramy podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych i zachęcamy do ich eksplorowania.
Nie każdy wie, że w Poznaniu do dziś działa szkoła, której historia sięga niemal początków istnienia średniowiecznego miasta. Minęło już ponad siedemset lat od chwili, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli progi instytucji powstałej u boku potężnej kolegiaty św. Marii Magdaleny. Choć w kolejnych stuleciach doświadczyła ona rozlicznych zmian, o jej wielkości świadczą pokolenia uczniów i nauczycieli, których osiągnięcia zapisały wspaniały rozdział w dziejach miasta.
Zapraszamy uczniów, absolwentów, miłośników i wszystkich zainteresowanych historią „Marynki” na spotkanie w miejscu tchnącym klimatem przeszłości, oazie zieleni położnej w samym centrum Poznania. Podczas wydarzenia zdradzimy sekrety zakamarków dawnego gimnazjum ad Sanctam Mariam Magdalenam. Proponujemy mnóstwo atrakcji, w ramach których odpowiemy na intrygujące pytania i pokażemy zabytkową przestrzeń od niecodziennej strony. Odkryjmy wspólnie , co mieści się w murach jednej z najstarszych instytucji edukacyjnych w Polsce!
Informacje praktyczne:
Miejsce: Liceum św. Marii Magdaleny, ul. Garbary 24
Termin: sobota, 10 sierpnia 2019, godz. 12.00-18.00
Odbiorcy: młodzież i dorośli.
Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.
PROGRAM WYDARZENIA:
12.00-18.00
Strefa info
Punkt informacji o wydarzeniach imprezy na placu przed szkołą
Strefa odpoczynku
Miejsce relaksu w samym sercu miasta. Koce i leżaki będą wygodną propozycją dla wszystkich chcących pokontemplować w zielonym, a zarazem zabytkowym otoczeniu.
W teorii i praktyce. Obrazy z dziejów naukowego Poznania
Wystawa plenerowa. Prezentujemy poznańskich odkrywców, wizjonerów, uczonych oraz ich przełomowe i niezwykłe pomysły.
12.00-12.30
Szkolne zakamarki
Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach szkolnych. Zajrzymy do auli, piwnic, klas i nieznanych zakamarków. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak przestrzeń zaprojektowana przed 160 laty wygląda współcześnie.
Prowadzenie: T. Ciechanowski
12.45-13.45
Klasówka z Poznania
Wyjątkowy quiz z historycznej wiedzy o Poznaniu i jego mieszkańcach. A gdyby tak powrócić do szkolnej ławki i zasmakować odrobiny rywalizacji? Na najlepszych czekają nagrody!
13.00-17.00
Historyczny W-F
Animacje inspirowane dawnymi dyscyplinami sportu. Świetna okazja, by całą rodziną spróbować swych sił w historycznych grach i zabawach ruchowych, takich jak: pierścieniówka, krokiet, kubb.
Za animacje odpowiadać będzie inicjatywa inspirowanysportem.pl
14.00-14.45
Nauki i swawole uczniów dawnych szkół poznańskich
Prelekcja na temat życia codziennego uczniów w dawnym Poznaniu. Wybierzemy się w czasy, w których zdobywanie wiedzy nie zawsze szło w parze z zachowaniem uczniowskiej dyscypliny.
Prowadzenie: prof. D. Żołądź-Strzelczyk
14.45-15.45
Ad Sanctam Mariam Magdalenam
Spacer śladami niezwykłych wydarzeń, postaci i miejsc, które składają się na ponad siedemsetletnią historię najstarszej poznańskiej szkoły. Jej losy ściśle splatają się z dziejami miasta. Opowiemy o nich w pięknej zabytkowej przestrzeni.
Prowadzenie: M. Kempiński
15.45-16.30
Ostatni dzwonek
Projekcja archiwalnej rozmowy z absolwentem Gimnazjum św. Marii Magdaleny na temat okoliczności likwidacji szkoły po II wojnie światowej poprzedzona komentarzem.
Prowadzenie: P. Bojarski, J. Kubiak, B. Użarowska
16.30-17.00
Szkolne zakamarki
Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach szkolnych. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak przestrzeń zaprojektowana przed 160 laty sprawdza się współcześnie.
Prowadzenie: T. Ciechanowski
17.00-18.00
Uczyć, bawić, wychowywać!
Projekcja filmów edukacyjnych i oświatowych sprzed lat o intrygujących tytułach i treści. Jedyna okazja, by na własne oczy przekonać się, jak brzmi, wygląda i pachnie analogowa taśma filmowa formatu 16 mm.
Prowadzenie: B. Bobrowski
17.00-18.30
Spacer poznańskim szlakiem nauki
Spacer z przewodnikiem. W stulecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzi się większość dzisiejszych poznańskich szkół wyższych, wybierzemy się w podróż ulicami i zaułkami Poznania. Przyglądając się zabytkowym przestrzeniom miasta, poszukajmy śladów naukowców, odkrywców, innowatorów i wynalazców. W jaki sposób zapisali się na kartach historii? Przykłady z ich życia intrygujące i inspirujące.
Start: plac przed Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim
Prowadzenie: M. Kempiński