☰ menu

narracje-7-warsztaty-fot-m-szymonczyk2
niedz.
02.10.2016
Biskupia Górka, jako jedna z najciekawszych, a zarazem nieco oddzielonych części miasta stanowi odrębne Królestwo, o którym opowiedzą tegoroczne NARRACJE. Organizatorzy przygotowali dla dzieci specjalne warsztaty przybliżające Biskupią Górkę jeszcze przed wydarzeniem. 2 października w Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się otwarte warsztaty „Mapa myśli”, a 9 października zajęcia „Królestwo w pudełku” dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 na Biskupiej Górce .

– Warsztaty dla dzieci, jako wprowadzenie do festiwalu, pomagają im lepiej poznać i zrozumieć Biskupią Górkę, pozwalają na wplecenie własnych myśli, obrazów i opowieści do istniejącej już struktury ulic, zakamarków i miejsc zabaw. W Instytucie Kultury Miejskiej chcemy stworzyć własne mapy i królestwa, będące trochę odwzorowaniem, a trochę fantazją o Biskupiej Górce, jako miejscu tajemniczym, pełnym historii prawdziwych i wymyślonych – mówi Małgorzata Zamorska, prezeska fundacji Generacja.

Warsztaty „Mapa myśli”, 2 października, godz. 14.00 – 16.00. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl.

Zajęcia dla dzieci umiejących pisać, od 6 do 12 lat. Na podstawie dawnych i aktualnych planów Biskupiej Górki stworzymy własną mapę tego miejsca, dopisując do niego myśli, haiku czy przeróżne hasła, zmieniając nazwy ulic na własne i wplatając w plan Górki słowa, które najbardziej lubimy. Mapę będzie można zabrać do domu.

Prowadzenie: Małgorzata Zamorska, prezeska fundacji Generacja, współzałożycielka wrzeszczańskiego Kina Na Dywanie, poetka haiku, animatorka kultury. Autorka cyklicznych warsztatów „Haiku dla dzieci”, łączących działania performatywne z dziecięcą poezją.

Warsztaty „Królestwo w pudełku”, 9 października, godz. 14.00 – 16.00. Dla uczniów z SP Nr 21 na Biskupiej Górce. Zapisy wewnętrzne w szkole.

Warsztaty „Królestwo w pudełku” przeznaczone są dla dzieci z Biskupiej Górki w wieku od 6 do 9 lat. Stworzymy swoje małe makiety dzielnicy. Będzie można zamknąć w pudełku miejsca zabaw, kryjówki czy ulice, dodając do istniejącej przestrzeni własne elementy. Zasadzimy drzewa, zaplanujemy trawniki i ustawimy budynki. Będzie można odtworzyć Biskupią Górkę lub stworzyć ją zupełnie na nowo.

Prowadzenie: Sara Podwysocka, założycielka kolektywu Reshtki, skupiającego się na recyklingowych projektach w przestrzeni miejskiej oraz prowadzeniu warsztatów artystycznych. Pola zainteresowań Sary to ekologia, potrzeby społeczne, przestrzeń miejska oraz dobry design. W 2013 roku dzięki Reshtkom powstał plac zabaw „O-O Pony” – w całości wykonany ze zużytych opon i euro-palet.

Festiwal NARRACJE 8 „Królestwo 60,8 m n.p.m”, 21 – 22 października 2016,

Biskupia Górka, Gdańsk

www.narracje.eu | www.facebook.com/NarracjeGdansk/

Kurator: Stach Szabłowski