☰ menu

Z Bazyliszkiem w sobotni poranek

sob.
15.06.2013

Zajęcia rozpoczyna spacer, podczas którego uczestnicy tropią ślady Bazyliszka na Rynku Starego Miasta. Szukamy ich obok pomnika Syrenki, na fasadach kamienic, rynkowych pomp, aby wreszcie znaleźć je zaklęte w metalowym wizerunku, który spogląda z okien muzealnych kamienic, kołysząc się jako szyld restauracji. Bazyliszek, jak w legendarnym opisie, przygważdża wzrokiem przechodniów. Ma głowę koguta, wężową szyję i kosmaty brzuch. Następnie kierujemy się na Krzywe Koło czyli tam, gdzie spotkali go bohaterowie legendy i gdzie padł rażony własnym odbiciem w lustrze. Czy aby na pewno został pokonany i nie ma go już na Krzywym Kole?

W II części zajęć zapraszamy do wnętrza kamienic Strony Dekerta. Tam jego ślady odnajdziemy na wizerunkach z różnych okresów historycznych. Do tego celu wykorzystamy najnowsze zdobycze techniki pokazując m.in. najnowsze i dotąd nie publikowane wizerunki naszego bohatera. A zatem jednak istnieje? Poznamy także jego legendę związaną z Warszawą i dowiemy się jak został pokonany przez odważnego i sprytnego śmiałka. Przyjrzymy się również innym smokom, które żyją w bajkach, filmach i innych kulturach.

W III części zajęć rodzice wraz ze swoimi pociechami rozpoczną zajęcia plastyczne, podczas których każdy zaprojektuje własnego Bazyliszka. Będziemy mieli do dyspozycji przeróżne materiały plastyczne, dzięki czemu gwarantujemy, że będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Po zajęciach każdy będzie mógł wrócić do domu ze swoim Bazyliszkiem.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy będą znali legendę o warszawskim bazyliszku, miejsca z nim związane w obrębie Starego Miasta oraz różne smoki występujące w baśniach i legendach wielu kultur.

• Czas trwania

: od godz. 11:00 do 13:00
  • Termin zajęć: 15 czerwca 2013 r. (sobota)

• Maksymalna liczba uczestników: 25 osób (dzieci i rodzice)