☰ menu

Reżyseria: Karolina Szymczyk-Majchrzak
Obsada: Jolanta Jackowska

BILET: 15 złotych

Spektakl „Yotam" to historia Zuli i jej syna z Zespołem Downa. Siłą tego spektaklu jest konfrontacja widza z jego lękami, słabościami i często nie uświadomionymi fobiami. Mały Yotam jest tylko na pozór różny od innych dzieci, mimo swej ułomności jest takim samym dzieckiem, jak każde. Śmieje się i płacze, a na swoich sztalugach maluje wielokolorowy świat.

Niezwykle poruszający monolog matki, walka o miłość i akceptację swojego dziecka.

I Nagroda – XXV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, Wroclaw 2006
Medal na Międzynarodowym Festiwalu Monodramu i Pantomimy – lipiec 2007 – Belgrad

Monodram po raz pierwszy zrealizowano na scenie w 1986 roku i był grany na izraelskich scenach przez 11 lat. Sztukę wyprodukowało BBC w Londynie, a także rozgłośnie radiowe Francji, Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Rumunii i Austrii, gdzie dostało nagrodę za najlepszy Dramat Radiowy w 1996 roku. Sztukę wystawiono w Rzymie, Nowym Yorku, Los Angeles, Pradze i na festiwalu teatralnym SIBIU w Rumunii. Aktualnie grana jest w teatrze RESITA w Rumunii i w Teatrze Narodowym w Ankarze w Turcji – premiera jesień 2005 roku.

Express Ilustrowany nr. 82 , Renata Sas:
"Monodram pt. "Yotam" Navy Semel jest wyzwaniem dla przedstawianej matki i dla aktorki. To, czego doświadcza, prowokuje do buntu i krzyku. Ale Zula Jackowskiej nie przeklina losu, to samo ciepło i szlachetność. Nie lituje się ani nad sobą, ani nad Yotamem dotniętym zespołem Downa. Traktuje go tak, jak matka powinna traktować dziecko. Cieszy się każdym odkryciem jego wrażliwych reakcji. Nie wpada w czarną dziurę, gdy widzi zachowanie sąsiadki czy teściowej. Potrafi nawet sama opowiadać dowcipy o "Downach".

Reakcje Zuli-Jackowskiej zostają pod powiekami. Jej ciepły głos, delikatne gesty mają w sobie samą prawdę. Muzyka, bardzo interesującego łódzkiego zespołu L.Stadt, dodaje nastroju. To jest pełna blasku opowieść o tym, co mogło zabrzmieć jak życiowy koszmar. Uznanie dla aktorki, realizatorów i producenta."