Tegoroczna edycja przypomina, że świadectwem przeszłości są nie tylko wytwory rąk ludzkich – nasze dziedzictwo wpisane jest w otaczającą nas przyrodę. Podczas zwiedzania wspólnie zastanowimy się, jak zachować dla przyszłych pokoleń jedno i drugie.
Przez dwa czerwcowe weekendy (4–5 czerwca, 11–12 czerwca) oraz jedną sobotę (18 czerwca) będziemy zachęcać do zajrzenia tam, gdzie kultura w sposób szczególny przenika się z naturą.
Miejsca i obiekty, do których zapraszamy w ramach tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, to:
- Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie,
- kościół i klasztor Reformatów w Kętach,
- Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach,
- kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy,
- Las Wolski w Krakowie
Przygotowaliśmy również film o Lesie Wolskim, którego premiera i kolejne pokazy odbędą się w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Towarzyszyć im będą wydarzenia, pozwalające doświadczyć połączenia tego, co miejskie, z tym, co dzikie.
Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa. W klimat odwiedzanych miejsc wprowadzi nas ponownie Barbara Sadurska książką „Naturalnie”. Bezpłatny egzemplarz książki będzie dostępny w punktach informacyjnych Dni Dziedzictwa, natomiast audiobooka i e-booka będzie można pobrać ze strony dnidziedzictwa.pl
Jak co roku, organizatorzy przygotowali też program dla najmłodszych. Program i rezerwacje: dnidziedzictwa.pl
Wydarzenia dla dzieci:
4–5 czerwca 2022 – I weekend
Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
Podgórska 3, Andrychów
4 CZERWCA 2022 (SOBOTA)
10.00–18.00 Quest Sportowy Duch Andrychowa (Pałac Bobrowskich)
Choć dzisiejszy Andrychów kojarzy się z przemysłem i przedsiębiorczością, było to – i wciąż jest – miasto promujące różne formy aktywności fizycznej. Quest opowiada o historii oraz rozwoju sportu i rekreacji w mieście. Zapraszamy do rozwiązywania zagadek i samodzielnego odkrywania sportowego ducha miasta. Czas trwania questu: około 1,5 godz.
12.00, 13.00 [1 godz.] Utkane i malowane – warsztaty dla dzieci (Park Miejski w Andrychowie)
Warsztaty wykonywania nadruku techniką tampondruku oraz tkania wątkiem na osnowie prowadzone przez instruktorki Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie (Magdalenę Glanowską, Joannę Lechowicz, Dominikę Mikluszkę).
13.30 [1,5 godz.] Spacer w korycie rzeki, ale po dnie morza – spacer geologiczny do Przełomu Wieprzówki z przyrodnikiem Janem Zielińskim, członkiem Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Bezpłatny przejazd do Przełomu Wieprzówki i z powrotem kolejką turystyczną (2 Pałac Bobrowskich)
POLECAMY
Bezpłatny przejazd kolejką turystyczną na trasie Pałac Bobrowskich – parking przy ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) w sąsiedztwie Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Andrychowie [30 min]
odjazdy spod Pałacu: 9.30, 11.30, 15.30
odjazdy z parkingu przy ROD: 11.00, 13.00, 17.00
liczba miejsc ograniczona (40 osób), decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu
5 CZERWCA 2022 (NIEDZIELA)
11.00–14.00 Żywa tkanina – pokaz tkania na zabytkowych krosnach poprowadzi zawodowa tkaczka Katarzyna Bizoń
10.00–18.00 Kiermasz rękodzieła, produktów i potraw regionalnych prowadzony przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie ( Park Miejski w Andrychowie)
Podczas kiermaszu zapraszamy do degustacji dań kuchni regionalnej, będzie można również zakupić wyroby rękodzieła artystycznego (wykonane z bibuły, kordonka, włóczki i innych naturalnych materiałów).
10.00-18.00 Wystawa plenerowa Grupy Twórców „MY” połączona z indywidualnymi warsztatami rysunku i malarstwa dla dzieci, prowadzonymi przez członków Grupy Twórców „MY”(Park Miejski w Andrychowie)
10.00–18.00 Quest Sportowy Duch Andrychowa ( Pałac Bobrowskich)
Choć dzisiejszy Andrychów kojarzy się z przemysłem i przedsiębiorczością, było to – i wciąż jest – miasto promujące różne formy aktywności fizycznej. Quest opowiada o historii oraz rozwoju sportu i rekreacji w mieście. Zapraszamy do rozwiązywania zagadek i samodzielnego odkrywania sportowego ducha miasta. Czas trwania questu: około 1,5 godz.
12.00, 14.00 [1 godz.] Utkane i malowane – warsztaty dla dzieci (Park Miejski w Andrychowie)
Warsztaty wykonywania nadruku techniką tampondruku oraz tkania wątkiem na osnowie prowadzone przez instruktorki Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie (Magdalenę Glanowską, Joannę Lechowicz, Dominikę Mikluszkę).
12.00–15.00 Andrychowski spacer w czasie – historyczna gra terenowa (Park Miejski w Andrychowie)
Uczestnicy będą mieli za zadanie odwiedzić wyznaczone punkty, w których spotkają postacie związane z historią Andrychowa. Po rozwiązaniu zadania otrzymają wskazówkę prowadzącą do następnego punktu.
15:00 [30 min] Na andrychowskim rynku – pokaz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów (Park Miejski w Andrychowie)
Widowisko nawiązujące do czasów, gdy rynek miejski był miejscem kształtowania się wspólnoty, a przede wszystkim więzi międzyludzkich. Nierzadko to właśnie na rynku mieszkańcy Andrychowa spotykali się, by porozmawiać, pośpiewać czy potańczyć. Dzięki takim spotkaniom przedłużana była żywa tradycja i tym sposobem przekazywana z pokolenia na pokolenie. W programie m.in. tańce z pogranicza regionu krakowskiego i śląskiego, przeplatane regionalnymi pieśniami. Widowisko wzbogacone zostanie prelekcją nt. zaprezentowanej w programie obyczajowości.
POLECAMY
Bezpłatny przejazd kolejką turystyczną na trasie Pałac Bobrowskich – parking przy ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) w sąsiedztwie Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Andrychowie [30 min]
odjazdy spod Pałacu: 9.30, 11.30, 13.30, 15.30
odjazdy z parkingu przy ROD: 11.00, 13.00, 15.00, 17.00
liczba miejsc ograniczona (40 osób), decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu
Kościół i klasztor Reformatów w Kętach
Klasztorna 1, Kęty
5 CZERWCA 2022 (NIEDZIELA)
10.00–16.00 Kącik kulinarny w ogrodzie
10.00–18.00 Strefa relaksu w klasztornym ogrodzie
13.00 [2 godz.] Projektujemy klasztorny ogród – warsztaty rodzinne z architektką Anną Gieracką, pracownia PROSTOlinijnie
Zaprojektujemy klasztorny ogród. Zaplanujemy rozmieszczenie ścieżek i rabat. Wprowadzimy zasady geometrii do ogrodu. Z patyków, kamieni i sznurka stworzymy zioła, kwiaty i drzewa. Zastanowimy się, w jaki sposób rośliny mogą inspirować architekta.
Anna Gieracka – architektka, absolwentka Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz, mebli. Prowadzi warsztaty architektoniczne, w trakcie których uczestnicy, wykorzystując naturalne materiały, uczą się konstruować i komponować.
11–12 czerwca 2022 – II weekend
Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach
Roztoka-Brzeziny 105, Rożnów
11 CZERWCA 2022 (SOBOTA)
16.30 [1,5 godz.] Z tej mąki będzie chleb – opowieści młynarza Ireneusza Greli oraz pokaz przemiału zboża w młynie (wymagana rezerwacja 25 osób)
Tradycyjne młynarstwo, kiedyś nierozerwalnie związane z wiejskim życiem, dziś należy do ginących już rzemiosł. Wiedza o obróbce zboża w tradycyjnym młynie jest udziałem nielicznych – głównie pasjonatów. Osada młyńska rodziny Winiarskich to wspaniałe miejsce, gdzie w sposób naoczny możemy zaobserwować cały złożony proces wytwarzania mąki. Podczas przemiału zboża, prowadzonego przez nadmłynarza Ireneusza Grelę, poznamy nie tylko tajniki pracy w młynie, ale też jak rozpoznać z jakiej mąki chleb będzie najlepszy.
11.00–17.00 Kraina Podkowca – stanowisko animacyjno-promocyjne wiedzy o nietoperzach
Kraina Podkowca to tereny, na których zachowały się najcenniejsze siedliska podkowca małego, miejsca, gdzie zwierzęta te czują się dobrze, a ludzie są im przychylni. Realizowany obecnie międzynarodowy projekt LIFE+ Podkowiec Towers ma na celu utrzymanie i poprawę stanu ochrony zagrożonych gatunków nietoperzy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Osada młyńska jest siedliskiem nietoperzy i miejscem, gdzie okazjonalnie odbywają się szkolenia w temacie ich ochrony i współistnienia z człowiekiem.
11.00–17.00 Kiermasz lokalnych frykasów oraz rękodzieła
Niewątpliwym walorem Osady młyńskiej jest jej malownicze położenie i otaczający budynki naturalny ogród, z przepływającym obok potokiem Roztoczanką. Idealne miejsce na piknikowanie i kameralny kiermasz, na którym będziemy mogli zakupić różne rodzaje mąki oraz słodkie i wytrawne wypieki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z pobliskiej Przydonicy. Wśród wystawców będzie także lokalna pracownia „Chochlik”, której właścicielka tworzy domowe tekstylia i kobiece dodatki o niepowtarzalnym charakterze, z dbałością o detale i wysoką jakość tkanin. Z miłości do natury wybiera len i bawełnę.
12 CZERWCA 2022 (NIEDZIELA)
16.30 [1,5 godz.] Z tej mąki będzie chleb – opowieści młynarza Ireneusza Greli oraz pokaz przemiału zboża w młynie (wymagana rezerwacja, 25 osób)
Tradycyjne młynarstwo, kiedyś nierozerwalnie związane z wiejskim życiem, dziś należy do ginących już rzemiosł. Wiedza o obróbce zboża w tradycyjnym młynie jest udziałem nielicznych – głównie pasjonatów. Osada młyńska rodziny Winiarskich to wspaniałe miejsce, gdzie w sposób naoczny możemy zaobserwować cały złożony proces wytwarzania mąki. Podczas przemiału zboża, prowadzonego przez nadmłynarza Ireneusza Grelę, poznamy nie tylko tajniki pracy w młynie, ale też jak rozpoznać z jakiej maki chleb będzie najlepszy.
11.00–17.00 Kiermasz lokalnych frykasów oraz rękodzieła
Niewątpliwym walorem Osady młyńskiej jest jej malownicze położenie i otaczający budynki naturalny ogród, z przepływającym obok potokiem Roztoczanką. Idealne miejsce na piknikowanie i kameralny kiermasz, na którym będziemy mogli zakupić różne rodzaje mąki oraz słodkie i wytrawne wypieki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z pobliskiej Przydonicy. Wśród wystawców będzie także lokalna pracownia „Chochlik”, której właścicielka tworzy domowe tekstylia i kobiece dodatki, o niepowtarzalnym charakterze, z dbałością o detale i wysoką jakość tkanin. Z miłości do natury wybiera len i bawełnę.
11.30 [3 godz.] Naturalnie z podkowcem – wycieczka trekkingowa z przewodnikiem Piotrem Firlejem na wzgórze Majdan (“pinezka” zbiórka: parking przy szkole podstawowej, Roztoka-Brzeziny 211)
UWAGA! Wycieczka ma charakter górskiego trekkingu – zalecane odpowiednie obuwie i odzież. Dł. trasy ok. 8 km, trasa po drogach leśnych i ścieżkach Pogórza Rożnowskiego, z wejściem na szczyt Majdan (512 m n.p.m.). Zakończenie wycieczki w osadzie młyńskiej.
Piotr Firlej – asystent ds. promocji Krainy Podkowca, animator turystyki, przewodnik.
13.30–16.30 Kuchnia pod chmurką – warsztaty kulinarne przy ognisku dla dzieci z EduAnimą
W otoczeniu przyległego do zabudowań osady naturalnego ogrodu, wspólnie z animatorami z Centrum Edukacji i Animacji spędzimy twórczo czas przy ognisku. W przeszłości ogień dawał ciepło, światło i służył do gotowania – był niezwykle ważnym elementem każdego domostwa. Podczas warsztatów kulinarnych będziemy mieli okazję przypomnieć pierwotne funkcje ogniska i czerpiąc z natury zaparzyć herbatę ziołową, aromatyczną kawę zbożową, a także samodzielnie ulepić i upiec „chlebek na kiju”.
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy
Przydonica 32, Gródek nad Dunajcem
11 CZERWCA 2022 (SOBOTA)
11.00–17.00 Przydonickie smaki – kiermasz lokalnych specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Przydonicy i Stowarzyszenie dla Rozwoju i Integracji Wsi Przydonica „Złoty Orkisz”
Podczas kiermaszu zorganizowanego przez członków lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia dla Rozwoju i Integracji Wsi Przydonica „Złoty Orkisz” będziemy mieć wyjątkową okazję skosztować wspaniałych regionalnych przysmaków. Wszystkie produkty pochodzą z lokalnych upraw, nierzadko certyfikowanych i reprezentujących przydonickie dziedzictwo kulinarne. Słodkie i wytrawne wypieki z różnego rodzaju mąk, ziołowe smarowidła, sery topione, bigos na dziczyźnie, zdrowotne syropy „z majów”, pędów sosny i mięty czy lemoniada „cioci Haliny” to kusząca zapowiedź tego, co znajdzie się na stoisku KGW. Członkowie Stowarzyszenia „Złoty Orkisz” upieką m.in. chleby na zakwasie, ciasta i ciasteczka, ulepią pierogi z mąki orkiszowej, a także przygotują gołąbki, nalewki zdrowotne, pasty i maści z naturalnych składników i w oparciu o przepisy swoich babć. Wśród lokalnych produktów nie zabraknie także rękodzieła.
11.30 [3 h] Roślinne ślady – warsztaty druku roślinami z graficzką litografką Justyną Mazur-Kiwer (wymagana rezerwacja, 20 osób)
Podczas warsztatu uczestnicy poznają technikę monotypii, czyli wydruku pojedynczych, artystycznych egzemplarzy. Będziemy drukować na bawełnianym papierze i torbach. Za matrycę posłużą świeżo zerwane rośliny, pozostawiające na materiale oryginalny ślad.
UWAGA! Warsztaty odbędą w plenerze w pobliżu kościoła, w przypadku niepogody w budynku OSP (Przydonica 334).
Las Wolski w Krakowie – premiera filmu i wydarzenia towarzyszące
18 CZERWCA 2022 (SOBOTA)
13.00–15.00 Przyroda najlepszym architektem – warsztaty dla dzieci powyżej piątego roku życia z edukatorami z Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”
Od zarania ludzkości człowiek obserwuje naturę i przyjmuje od niej rozmaite patenty. Codziennie mijamy wiele budynków i nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ile rozwiązań architektonicznych tak naprawdę zostało zapożyczonych z przyrody. Podczas warsztatów przyjrzymy się uważnie, ile natury ukryło się w architekturze budowli z Lasu Wolskiego. Spróbujemy także wcielić się w rolę mieszkańców lasu i zbudować dom dla swojej rodziny. Podejmij wyzwanie i sprawdź, czy jesteś sprawny jak pająk, inteligentny jak ptak oraz wytrzymały jak borsuk.
11.00–15.00 Mech Cafe w plenerze – stoisko degustacyjne oraz inspiracje i opowieści płynące z natury