☰ menu

XX Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Krakowiak

czw.-niedz.
30.06-03.07.2011

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak". Tegoroczny Festiwal "Krakowiak 2011" będzie festiwalem jubileuszowym, odbędzie się bowiem już po raz 20-ty. Nasza impreza organizowana jest zawsze w trakcie sezonu turystycznego, w tym roku w dniach 29 czerwca – 4 lipca 2011 r.

Od kilku lat festiwal odbywa się pod patronatem Rady Miasta Krakowa. W tym roku patronat nad imprezą objął również Pan Prezydent Jacek Majchrowski.

Celem tych międzynarodowych spotkań jest popularyzacja kultury ludowej i regionalnych tradycji wśród dzieci i młodzieży. Naszym festiwalem promujemy także Kraków oraz region Małopolski. Młodzi artyści mają możliwość zaprezentowania się w przeglądzie konkursowym oraz na plenerowych koncertach w Krakowie – na Małym Rynku i Rynku Głównym, w Nowej Hucie, a także podczas parady zespołów ulicami Starego Miasta na trasie Wawel – Rynek Główny. W każdym roku gościmy w Krakowie wiele zespołów polskich i zagranicznych. W tym roku uczestnikami festiwalu będą grupy z Ukrainy, Rosji, Łotwy, Turcji oraz polskie – z Bielska-Białej, Torunia, Borowej, Mielca, Rybnika.

Wszystkie koncerty i parada zespołów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, zarówno mieszkańców Krakowa, jak też licznych turystów. Widzowie mają nie tylko możliwość oglądania barwnych i często egzotycznych występów. Mogą także czynnie uczestniczyć w Festiwalu, biorąc udział we wspólnej nauce krakowiaka, którą poprowadzą "Małe Słowianki". "Krakowiak" jest bardzo widoczny w mediach lokalnych (telewizja, radio, lokalne dzienniki) oraz elektronicznych, które od lat wspierają promocyjnie oraz informacyjnie nasze przedsięwzięcie.

30 czerwca – czwartek
• 9.00 – 13.00 – przegląd konkursowy w sali teatralnej Parafii św. Jadwigi, ul. Łokietka 60
• Warsztaty krakowiaka – w godz. popołudniowych lub wieczornych, zwiedzanie Krakowa
• 15.00 – spotkanie kierownictwa zespołów z Dyrekcją CM

1 lipca – piątek
• 10.00 – KONCERT – estrada na Małym Rynku
• 14.30 – 15.30 – PARADA ZESPOŁÓW z Wawelu na Rynek Gł.
• 15.30 – 16.00 – KONCERT "Rozśpiewany, roztańczony Rynek" – na płycie Rynku Gł.
• 16.00 – 18.00 – KONCERT – estrada na Małym Rynku – konkurs na wykonanie krakowiaka, wspólne wykonanie krakowiaka z przedstawicielem władz miasta, nauka krakowiaka z publicznością

2 lipca – sobota
• 9.00 – spotkanie w Urzędzie Miasta Krakowa z władzami miasta
• 10.00 – 13.00 – KONCERT – estrada na Małym Rynku