☰ menu

XIV Tyskie Dni Suzuki w Tychach

pt.-niedz.
13.02-15.02.2015

Zajęcia w ramach Tyskich Dni Suzuki

odbywać się będą od 12 do 15 lutego 2015 roku. Wezmą w nich udział dzieci już od 2-go roku życia, jak i młodzież z różnych stron Polski. Uczyć się będą gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli oraz na fortepianie. Przewidziane są również zajęcia plastyczne i taneczne a także zajęcia dla rodziców – spotkania z psychologiem, fizjoterapeutą oraz z zagranicznymi wykładowcami, którzy bazując na swoim doświadczeniu będą chcieli ułatwić rodzicom pracę z dziećmi w domu.

Zajęcia poprowadzą wybitni skrzypkowie z Europy: Veerle Van Gorp (Belgia), Jan Matthiesen (Dania), Leif Elving (Szwecja), Roberto Sarno (Włochy/Dania), wiolonczelistka Regina Fuentes Gimeno z Hiszpanii. Zajęcia z młodymi pianistami poprowadzi Jadwiga Prochota z Polski. Z młodymi muzykami pracować będzie również Małgorzata Węgrzyn, na co dzień nauczyciel gry na skrzypcach w tyskiej Szkole Suzuki. Dodatkowo lekcje altówki oraz skrzypiec poprowadzi także Elżbieta Węgrzyn – dyrektor tyskiej Szkoły Suzuki.

Równolegle z Tyskimi Dniami Suzuki prowadzony będzie Kurs Nauczania Metodą Suzuki dla Nauczycieli Skrzypiec, który gromadzi nauczycieli z całej Polski, pragnących dowiedzieć się, jak uczyć malutkie dzieci grać na skrzypcach. Kurs poprowadzi Elżbieta Węgrzyn, jedna z dwóch w Polsce Violin Teacher Trainer przy European Suzuki Association w Londynie.

Codziennie od 12 do 15 lutego w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II odbywać się będą Koncerty Solowe uczestników warsztatów. Na wszystkie Koncerty wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy według następującego porządku:
Czwartek (12 lutego) godzina 14:30
Piątek (13 lutego) godzina 8:15 oraz 14:15
Sobota (14 lutego) godzina 8:15 oraz 14:15
Niedziela (15 lutego) godzina 8:15

Zwieńczeniem czterodniowej pracy młodych muzyków i ich mistrzów będzie Wielki Koncert Finałowy, który odbędzie się 15 lutego, w niedzielę, o godzinie 14:00 w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach (ul. Borowa 123). Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Tychów i okolicy, melomanów i rodziny naszych uczestników do udziału w Koncercie Finałowym (wstęp wolny).

Międzynarodowe Tyskie Dni Suzuki organizowane są co pół roku. Ich letnia edycja ma miejsce w pierwszych dniach wakacji i zwykle przyjmuje formę wyjazdowo – wczasową. Ubiegłe edycje letnich warsztatów odbywały się w Milówce (we współpracy z Fundacją Braci Golec), w Ustroniu oraz Krynicy-Zdroju. Zimowa edycja Tyskich Dni Suzuki zawsze odbywa się w Tychach, w ostatnich dniach ferii. Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów jest Szkoła Suzuki w Tychach, która jako pierwsza tego typu placówka w Polsce zaczęła uczyć malutkie dzieci grać na skrzypcach. Szkołę założyła w 2002 roku Elżbieta Węgrzyn.

Skrzypaczka, która Liceum Muzyczne ukończyła w Krakowie w klasie prof. Antoniego Cofalika, a jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pozostawała pod opieką artystyczną prof. Kai Danczowskiej uważa, że nauka gry na skrzypcach Metodą Suzuki w wieku przedszkolnym znakomicie wpływa na rozwój wielu zdolności i umiejętności. Uczy też świadomości własnego ciała, samokontroli, a także dyscypliny i… pokory. Wyrabia umiejętność organizacji czasu pracy. „Pracujemy nad jakimś utworem, ale też nad własnymi słabościami. Wszystko to przydaje się w dorosłym życiu. I świadomość, że tego właśnie uczę, jest niezwykła. Nauka gry na skrzypcach dziecka dwuletniego metodą Suzuki jest jak nauka trzymania widelca czy wiązanie buta. Uczymy się tego na całe życie i nigdy nie zapomnimy" – mówi Elżbieta Węgrzyn.

Japończyk Shinichi Suzuki to jeden z najwybitniejszych pedagogów XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2.-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego". Początkowa nauka, prowadzona indywidualnie i grupowo, odbywa się bez użycia nut i naśladuje rozwój umiejętności językowych, m.in. słuchanie, naśladowanie, zachęta, powtarzanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty.

Szczegóły dotyczące XIV Tyskich Dni Suzuki będą się pojawiały na stronie internetowej www.szkolasuzuki.pl

Więcej informacji udzielają:
Karina Madera,
koordynatorka projektu: XIV Tyskie Dni Suzuki
tel. 502 242 180
Elżbieta Węgrzyn, dyrektor Szkoły Suzuki w Tychach
Tel. 501 214 400

 

Exit mobile version