☰ menu

XIII Piknik Naukowy

niedz.
27.05.2012

Miłośnicy geologii powinni odwiedzić także plażę w Gdyni Orłowie, gdzie w pobliżu klifu w sobotę i niedzielę (26 i 27 maja), w godz. 10.00-16.45, królować będzie nauka o Ziemi.

Zanim jednak miłośnicy nauki wybiorą się na pikniki, w swe progi zapraszają gdyńskie uczelnie. Akademia Morska zachęci do odwiedzenia siedziby szkoły (ul. Morska 81-87) w środę i czwartek (23 i 24 maja). Tam goście dowiedzą się np. czy lody są zdrowe, poznają niewidzialnych towarzyszy naszego życia, a także niespodziankę związaną z nowoczesnymi pojazdami godnymi nowej ery motoryzacji. Z kolei w piątek (25 maja) na Wydziale Nawigacyjnym (al. Jana Pawła II 3) będzie można znaleźć swoje miejsce we wszechświecie – w Planetarium, a także poczuć się kapitanem statku.

Również w piątek zaprasza Akademia Marynarki Wojennej (ul. Śmidowicza 69). Pokazy, warsztaty i prezentacje będą połączone z dniem otwartym uczelni. W programie m.in.: symulatory strzeleckie, manewrowanie okrętem, wiosenne niebo nad Trójmiastem, jedyny w Polsce okręt podwodny stojący na lądzie.

Podczas niedzielnego pikniku przy Akwarium Gdyńskim obecni będą przedstawiciele niemal wszystkich dziedzin naukowych, m.in.: biologii, biotechnologii, chemii, fizyki, geografii czy historii. Wśród nich znajdą się takie instytucje, jak: Uniwersytet Gdański, Centralne Muzeum Morskie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Morska w Gdyni, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

W programie m.in.: bałtycki bursztyn – odkrywanie wymarłego świata, „ładne z ciebie ziółko", czyli botanika w służbie urody, pokazy z ciekłym azotem, świecące bakterie, co w morzy piszczy?, egzamin na małego kapitana i marynarski tatuaż, niezwykłe i nieznane ryby Zatoki Gdańskiej. Goście dowiedzą się np. ile dzików zmieści się w trójmiejskim lesie.

W niedzielę do zwiedzania udostępnione zostaną: m/s „Horyzont II (statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej) i r/v „Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański). Jednostki cumować będą w Basenie Prezydenta vis à vis Akwarium Gdyńskiego.

Uczestnicy pikniku przy orłowskim klifie będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach na temat geologii kosmosu i meteorytów, a także poznać świat sprzed milionów lat, czyli skamieniałości polskich plaż.

Szczegółowy program XIII Pikniku Naukowego w Gdyni i X Bałtyckiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie internetowej: www.festiwal.gda.pl/XBFN

źródło Zespół Prasowy UM Gdyni