Postać Jana Pawła II ma ogromne znaczenie dla większości Polaków – nic więc dziwnego, że i dla kolekcjonerów stała się tematem, wokół którego rozwijają swoją pasję. I właśnie kolekcje dotyczące Jana Pawła II będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Poczty i Telekomunikacji – będą to zbiory filatelistyczne, numizmatyczne, fonotelistyczne, medalierskie a także z innych dziedzin kolekcjonerstwa. Łącznie zostanie wyeksponowanych kilka tysięcy najróżniejszych walorów pochodzących z kolekcji 25 wystawców indywidualnych, z Muze-um Poczty i Telekomunikacji, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Narodowego Banku Polskiego.
Nie sposób wymienić tu wszystkich eksponatów, którym warto poświęcić uwagę, wspomnijmy więc niektóre tylko, szczególnie cenne, pośród nich.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprezentuje zbiór filatelistyczny pt. „Poczta Polska w hołdzie Janowi Pawłowi II". Kolekcja ta pochodzi ze zbiorów własnych muzeum oraz Bronisława Jasickiego i obejmuje przeróżne walory filatelistyczne wydawane z okazji kolejnych rocznic urodzin, pontyfikatu, pielgrzymek do Ojczyzny oraz wydarzeń takich jak Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny. Tutaj na szczególną uwagę zasługują trzy znaczki pocztowe wprowadzone do obiegu 9 maja 2000 roku wydane z okazji 80. rocznicy urodzin Papieża zaprojektowane przez światowej sławy grawera Czesława Słanię. Była to pierwsza wspólna emisja Polski i Watykanu.
Od Narodowego Banku Polskiego pochodzić będzie natomiast kolekcja 38 srebrnych monet oraz banknotu z wizerunkiem Papieża, emitowanych przez NBP w latach 1982-2006. Zobaczymy tu m. in. monety wydane z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu oraz Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu w 1997 roku. Będziemy mogli zobaczyć także eksponaty związane z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem: zbiór kart pocztowych z XIX w. przedstawiających kościoły wrocławskie oraz pocztówki ukazujące budownictwo sakralne na ziemi trzebnickiej.
Wśród eksponatów znajdą się i takie o bardziej osobistym charakterze – papieska piuska oraz autograf Papieża – które, mamy nadzieję, choć odrobinę przybliżą zwiedzającym postać tej niezwykłej Osoby, jaką był – i wciąż jest – Papież Jan Paweł II.
Wystawie towarzyszyć będą cztery karty pocztowe beznominałowe, koperta okolicznościowa, nalepka polecenia, specjalny datownik, znaczek personalizowany oraz katalog. Na otwarcie zapraszamy 9 kwietnia o godz. 12.00. Wystawa czynna do 23 maja 2010.