☰ menu

Wystawa w Poznaniu

pt.-pt.
18.05-22.06.2012
19.05- 22.06. 2012
wernisaż: 18. 05.2012, g. 19.00
wstęp wolny
Galeria No Women No Art w Poznaniu,
ul. Kutrzeby 10 (WSNHiD, 2 piętro)

 


16 artystek młodego pokolenia
: Anna Bedyńska, Patrycja Dołowy, Bo Dzierwa, Agata Endo Nowicka, Anna Grzelewska, Elżbieta Jabłońska, Klara Kopcińska, Katarzyna Korzeniecka, Cecylia Malik, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Joanna Pawlik, Izabela Rabenda, Agnieszka Sandomierz, Patrycja Trzepizur, Viola Tycz, Aleksandra Wasilkows.

Do niedawna artystki feministyczne pomijały temat macierzyństwa lub traktowały go marginalnie (pojawiał się on zazwyczaj w symbolicznej formie – matki jako ikony itp). Tymczasem macierzyństwo w kontekście tożsamości i głębokich przeżyć egzystencjalnych jest tematem niezwykle ważnym dla sztuki i dla współczesnej kultury w ogóle. W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat spojrzenie na macierzyństwo zaczęło się zmieniać. Macierzyństwo przestało być kojarzone z rezygnacją z życia publicznego, zawodowego, a grupa świadomych matek chce zmieniać stereotypowe postrzeganie macierzyństwa w Polsce. Twórczynie matki pokazują macierzyństwo, jako ważny etap w ich życiu, nową świadomość siebie i swojego ciała, inne sztuką wyrażają bunt przeciwko do niedawna jedynie słusznemu wizerunkowi Matki Polki, upublicznianiu swojego macierzyństwa i kojarzenia matki tylko z jedną społeczną rolą, jeszcze inne poprzez stanie się matką zmieniają punkt widzenia i patrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Kiedy pada hasło „sztuka matek", podnoszą się głosy sceptyków, którzy pytają, jakie znaczenie ma to, że artystka jest też matką? Okazuje się, że często ma to znaczenie kluczowe. Matki-artystki są przede wszystkim negocjatorkami, wciąż muszą bowiem negocjować pomiędzy sferą twórczości a obszarem domowych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem – sferami, które są względem siebie nieprzystawalne w tym sensie, że kulturowo przypisano im odmienne, wręcz wykluczające się znaczenia. Niektóre dawne artystki musiały wybierać pomiędzy sztuką a macierzyństwem, inne – czuły się winne zajmując się twórczością, zamiast dziećmi. Ich sztukę nieraz traktowano jako fanaberię. (…)Współczesne artystki wchodząc na obszar sztuki, nie płacą już tak wysokiej ceny, nie muszą już wybierać między dzieckiem a sztuką, ale macierzyństwo jako ważne doświadczenie dla wielu z nich staje się tematem sztuki, skłania je często do innego spojrzenia na rzeczywistość, niekiedy do zobaczenia jej oczyma dziecka, a innym razem – do większej troski o otoczenie i środowisko naturalne. Znakomicie pokazują to prace prezentowane na wystawie „Sztuka matek". Bo artystki – matki wciąż pozostają negocjatorkami, tworzą w obszarze „pomiędzy" – pomiędzy wielką sztuką a codziennością, pomiędzy pracownią a dziecięcym pokojem i kuchnią, pomiędzy własnymi artystycznymi aspiracjami a obowiązkami związanymi z macierzyństwem.

(Fragment tekstu Izabeli Kowalczyk "Matki, artystki, negocjatorki")

Kuratorka wystawy Katarzyna Haber
Pomysłodawczyni projektu: Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa

Więcej informacji udzieli:

Joanna Stankiewicz
tel.608437377
wspolpraca@nowomen-noart.pl

Małgorzata Mucha
tel. 61 85 84 310, 697690588
malgorzata.mucha@wsnhid.pl

Anna Drewniak
anna.drewniak@wsnhid.pl

Galeria NWNA jest pierwszą galerią poświęconą sztuce kobiecej w Polsce. Ma na celu, z jednej strony, promocję artystek, z drugiej prezentacje najważniejszych zjawisk z zakresu sztuki dotykającej problematyki gender. To wspólny projekt Stowarzyszenia No Women No Art. oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. W przestrzeni galerii pokazujemy prace polskich artystek z rozmaitych obszarów sztuki audiowizualnej, fotografii, malarstwa, rysunku i grafiki.

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa – miejsce przyjazne nauce, kulturze, inicjatywom społecznym i charytatywnym, jedno z ciekawszych punktów na mapie kulturalnej Poznania. Uczelnia posiada znaczącą kolekcję sztuki współczesnej. Obok własnych zbiorów dzieł sztuki Uczelnia prezentuje prace z kolekcji Fundacji Vox Artis oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W WSNHiD działają także galerie: „2πr galeria" oraz Silkworms Gallery. Uczelnia posiada bogatą ofertę studiów licencjackich, magisterskich oraz podyplomowych. WSNHiD wspólnie z Wydziałem Zamiejscowym SWPS w Poznaniu oferuje aż 21 kierunków studiów podyplomowych dostosowanych do zapotrzebowania panującego na rynku pracy na konkretnych specjalistów. WSNHiD prowadzi również innowacyjne studia menedżerskie z Design Managementu oraz wspólnie z ODN Uniterra specjalne studia podyplomowe dla nauczycieli.

No Women No Art to całoroczna inicjatywa promująca kobiety w sztuce i w kulturze. Stowarzyszenie zrodziło się z potrzeby nadania rozgłosu wartościowym osiągnięciom współczesnych artystek oraz z potrzeby przypomnienia niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Jego działalność pomaga przełamywać niekorzystne stereotypy, nakazujące szufladkować twórczość kobiet w okolicach banału i sentymentalizmu.

No Women No Art promuje sztukę kobiet samodzielnie organizując wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i wystawy. Ponadto obejmuje swoim patronatem inne wartościowe imprezy kulturalne, prezentujące twórcze dokonania kobiet.

Zwieńczeniem całorocznej działalności stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art, który odbywa się w listopadzie.

Exit mobile version