☰ menu

wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

wt.-czw.
09.11-09.12.2010
Po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane słynne, oryginalne figurki, odkryte w centrum ceremonialnym i na cmentarzysku Majów na wyspie Jaina, na terenie Meksyku, które pochodzą ze zbiorów Staatliche Museen zu Berlin  Ethnologisches Museum i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Ceramiczne figurki przedstawiają ludzi w niezwykle realistyczny sposób. Prezentują stroje, tkaniny, wzory, obuwie, biżuterię, a także ozdoby zębów, uszu i nosa, deformacje czaszek, skaryfikacje, tatuaże, w końcu wymyślne fryzury i nakrycia głowy, składające się na kanon piękna i urody elity i władców Majów, 600 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków.
Na wystawie znajdują się modele glinianych figurek, powiększone do rozmiarów dorosłego człowieka, imitacja ciężkiej, kauczukowej piłki Majów, którą rozgrywano mecze rozstrzygające o upadku królestw i śmierci władców.
Znane z ikonografii i figurek klasyczne stroje Majów stały się również inspiracją do stworzenia kolekcji mody, którą wyświetlamy w formie prezentacji na wolnostojącym szklanym ekranie, two- rząc kinową iluzję przejścia do egzo- tycznego świata.
Ponadto zwiedzający mogą samodzielnie ubrać królewską parę na interaktywnym ekranie dotykowym.
Wystawie będą towarzyszyły liczne imprezy dodatkowe, pokazy filmów, wykłady oraz spotkania z podróżnikami i badaczami Ameryki Środkowej.             Szczególnie dużo uwagi autorzy wystawy poświęcają najmłodszym zwie- dzającym. Dzieci mogą przebrać się w kostiumy Majów, wykonać charaktery- styczne ozdoby, a następnie umalować się
na wzór wojowników, czy też majowskich piękności.  Prowadzone są warsztaty z pisma, kalendarza i arytmetyki Majów. Dla najmłodszych proponujemy gigantyczne układanki.
Na zwiedzających czekają konkursy z nagrodami.
Wystawa jest częścią obchodów 200 rocznicy uzyskania niepodległości przez Meksyk.
Zapraszamy na wystawę do Państwo- wego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a następnie do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Exit mobile version