☰ menu

wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

śr.-niedz.
25.08-17.10.2010

Wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

W określonych grupach znajdują się stroje wykonane z tkanin samodziałowych lnianych, wełnianych oraz z tkanin samodziałowych i fabrycznych. Dużą rolę w kształtowaniu plastycznego wizerunku stroju odgrywało zdobnictwo-kompozycyjnie zgrane z całością, różniące się między regionami.

Na wystawie podkreślono różnorodność i bogactwo zdobin poszczególnych elementów stroju – wielorakość haftu, biżuterii, stroju obrzędowego. Współcześnie strój kojarzony jest przede wszystkim z barwnością i zespołami folklorystycznymi, nie jest to jednak jednoznaczne z jego znajomością. Stroje regionalne należą do jednych z cenniejszych zabytków etnograficznych i historycznych, mają swoją własna tradycję oraz styl wyrażający się w formie, kolorystyce i zdobieniach.

Każdy z prezentowanych zestawów stroju ma charakter niepowtarzalny, gdyż tworzony był indywidualnie, a noszony w rodzinie przez pokolenia stanowił element jej tożsamości. Szeroka gama surowcowa, bogata paleta kolorystyczna i dekoracyjna prezentowanych ubiorów, nadaje wystawie niezwykłego, różnorodnego a spójnego charakteru. Wiele z prezentowanych elementów stroju należy do rzadkości – część z nich udostępniana jest po raz pierwszy. Wystawa jest bogato ilustrowana fotografiami pochodzącymi z muzealnego archiwum etnograficznego.

Wystawa czynna: 26.05.2010 r. – 17.10.2010 r.

Bilety: ulgowy 4 zł, normalny 8 zł