☰ menu

Wystawa Sztuka, balet, etnografia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

pon.-pon.
04.06-18.06.2012

Aneks etnograficzny wystawy Sztuka wszędzie organizowanej wspólnie przez Akademię sztuk Pięknych w Warszawie i Narodową Galerię Sztuki Zachęta

4 – 18 czerwca 2012 roku

Bezcenna kolekcja makiet tańców ludowych prezentowana na wystawie Sztuka, balet, etnografia nie ma równego sobie odpowiednika w zbiorach najsłynniejszych muzeów etnograficznych na świecie.

Modele tańca zostały przygotowane na wystawę światową w Paryżu w 1937 roku. Figury tancerzy wykonano w skali 1:10, a poszczególne elementy stroju powstawały od razu w wersji zminiaturyzowanej. W przygotowywaniu modeli tańca uczestniczył zespół złożony z etnografów, choreografów, architektów, plastyków, studentów warszawskiej ASP, a także wiejskich muzyków. Efektem prac było ukazanie fenomenu jakim jest taniec nadając mu trzeci wymiar, złudzenie ruchu i dźwięk – w formie, którą dziś określilibyśmy mianem multimedialnej. Makiety polskie wykonane niezwykle efektownie wzbudziły uznanie wśród jurorów wystawy światowej i otrzymały wyróżnienie.

W 1979 roku dr Grażyna Władysława Dąbrowska, specjalizująca się w badaniach nad polskim tańcem ludowym, po długich poszukiwaniach odkryła makiety w magazynach Opery Paryskiej. To ona podjęła starania o powrót obiektów do Polski. W 2008 roku zapadła decyzja o konserwacji kilku wybranych makiet, w latach 2009-2011 podjęto program systematycznej konserwacji całego zbioru, sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawie towarzyszyć będą działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży:

– „Skompletuj swoich tancerzy” – zabawa edukacyjna

– Questing po wystawie

Więcej informacje w Dziale Naukowo-Oświatowym, tel. (22) 827 76 41 w. 218 lub edukacjadzieci@ethnomuseum.pl

Exit mobile version