☰ menu

Wystawa prac dzieci w Poznaniu

niedz.-pt.
01.12-10.01.2014

 

„Towarzyszyło nam przekonanie, że nauka przez zabawę jest nie tylko możliwa, ale niezwykle efektywna. Udział w proponowanych przez nas zajęciach polegał na zachęcie do twórczego wysiłku, który przynosi satysfakcję i efekt w teraźniejszości, a jednocześnie procentuje na przyszłość" – wyjaśnia Magdalena Sprenger, inicjatorka akcji.

Zajęcia odbywały się co miesiąc. Stanowiły połączenie warsztatów literacko-plastycznych z edukacją historyczną. W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się jak żyły dzieci w poznańskim grodzie – co jadły, gdzie spały, w co się bawiły. Kolejny etapem było wspólne wymyślanie opowieści o bohaterach sprzed tysiąca lat oraz ilustrowanie ich przygody.

W trakcie pierwszego spotkania, mającego charakter niezobowiązujących zajęć wyłoniono najbardziej aktywną grupę uczniów. Do dalszego udziału w projekcie „Wypisz, wymaluj" zaproszono w sumie osiemnaścioro dzieci w wieku 8-12 lat z różnych szkół.

„Przedsięwzięcie zmusiło nas do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest utrzymanie zainteresowania w tej samej grupie dzieci. Nie jest to łatwe zadanie. Jednak myślę, że sprostaliśmy wyzwaniu" – mówi Magdalena Sprenger.

Wycieczki po Ostrowie Tumskim, wspólne rysowanie, malowanie, przebieranie się w średniowieczne stroje, oglądanie dziwnych zabawek, spotkania z ciekawymi osobami, w tym ilustratorami książek dla najmłodszych – to tylko niektóre z zastosowanych przez nas sposobów na aktywność z dziećmi. Nie było czasu na nudę! Dzieci szybko się poznały i zintegrowały. Początkowo były nieśmiałe i wypowiadały się ostrożnie, poszukując „jedynych właściwych odpowiedzi". Potem przyszedł moment rozluźniania, który pociągnął za sobą inspirację i kreatywność, czego wynikiem jest wystawa wieńcząca projekt.

W trakcie trwania projektu powstało mnóstwo prac o zróżnicowanej kolorystyce, wielkości i technice wykonania. Na wystawie zobaczymy kompozycje malarskie, rysunkowe, jak i wyklejanki czy formy przestrzenne. Do ich wykonania użyto różnorodnych materiałów np. drewna, tkanin, tektury, filcu, plasteliny.

Wystawę można zwiedzać od 30 listopada 2013 r. do 10 stycznia 2014 r. Projektowi patronuje: Radio Merkury i portal CzasDzieci.pl

Exit mobile version