Podczas gdy galeria pozostaje zamknięta, zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół na wirtualne spotkania z edukatorami Zachęty oraz dziełami z naszej kolekcji. Każde spotkanie to opowieść o sztuce, możliwość poznania twórczości artystów i artystek, a także wspólne działanie, przybliżające treść i formę omawianych przykładów dzieł sztuki. Wierzymy, że sztuka może być świetnym narzędziem do wyrażania swoich poglądów i emocji oraz że można się za jej pomocą komunikować –również na odległość. W trudnym okresie odosobnienia pozwala podtrzymywać więzi społeczne.
Przygotowaliśmy tematy dotyczące różnych zagadnień i technik, proponujemy działania z wykorzystaniem najprostszych, łatwych do zorganizowania materiałów plastycznych. Każde warsztaty mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb grupy.
Tematy:
Obrazy z szablonu
Malarstwo Pawła Susida to niepowtarzalne – choć nierzadko składające się wyłącznie z kilku prostych elementów – kompozycje malarskie, które budują figury geometryczne oraz słowa będące komentarzem i doskonałym dopełnieniem całości. Razem obejrzymy wybrane prace artysty, porozmawiamy o nich, a na koniec stworzymy własne obrazy, nawiązując do poznanych dzieł. Wspólnie zgłębimy technikę szablonu, bo to właśnie ona bardzo często jest wykorzystywana przez Pawła Susida do malowania
materiały: kartki, tektura lub folia, nożyk introligatorki/do tapet, gąbka, farby
Kolaż – papierowy komentarz do rzeczywistości
Kolaż to bardzo popularna technika, wykorzystywana na różne sposoby przez artystki i artystów. Jednym z nich jest Konrad Smoleński, który stworzył swoją pracę, korzystając z przedmiotów wyjątkowych jako materiał artystyczny, choć doskonale wszystkim znanych. Łącząc ze sobą banknoty z różnych części świata, artysta stworzył kompozycje będące nie tylko estetycznym i minimalistycznym dziełem sztuki, ale też dosadnym komentarzem do rzeczywistości: politycznej, społecznej czy ekonomicznej. Podczas spotkania poznamy również inne prace wykorzystujące technikę kolażu oraz stworzymy własne kompozycje.
materiały: kartka lub tektura, gazety, nożyczki, klej
czas trwania: 45 lub 60 min, od poniedziałku do piątku od godz. 10
forma zajęć: online, przez platformę Zoom
koszt: 50 zł
limit uczestników: do 30 osób
edukatorzy: Marcin Matuszewski, Kamil Niedziałek, Anna Owsiany, Zuzanna Zasacka
zapisy: przez formularz zgłoszeniowy na dole strony
informacje: k.iwanczyk@zacheta.art.pl