☰ menu

Wystawa Lasy świata i ich mieszkańcy

sob.-czw.
02.02-28.02.2013

Polska Zielona Sieć

zaprasza na kolejną odsłonę multimedialnej wystawy edukacyjnej kampanii „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” pt. „Lasy świata i ich mieszkańcy”, która odbędzie się tym razem w Łodzi w dniach 1.02.2013 – 28.02.2013 r.

Wystawa odbywa się w Manufakturze w Łodzi (w Rotundzie galerii handlowej), na ulicy Drewnowskiej 58 i potrwa do 28 lutego 2013 r. Wstęp wolny.

Lasy na świecie zajmują łącznie ok. 4 mld ha (to prawie 130 razy tyle, co powierzchnia Polski), czyli ok. 30% zamieszkanych lądów. Znikają jednak z powierzchni Ziemi w rosnącym tempie. Wycinane są zwłaszcza pierwotne lasy Amazonii, Kotliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii.
 
W ciągu jednej minuty świat traci lasy o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej! Rocznie to tyle, ile wynosi powierzchnia Grecji! Za eksploatacją lasów stoją wielkie pieniądze oraz poważne interesy gospodarcze i polityczne. Lasy giną głównie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na drewno i papier; z powodu zwiększania powierzchni hodowli zwierząt wycina się je i wypala pod nowe pastwiska. Wyl esianie prowadzi się również pod monokulturowe uprawy roślin takich jak kukurydza, soja, palma olejowa, eukaliptus, bambus. Lasy giną także ze względu na bogactwa, jakie kryje pod nimi Ziemia (ropa, węgiel, minerały). Wspólnym mianownikiem tych czynników jest galopujące zapotrzebowanie na te produkty, a więc nadmierna konsumpcja.
 
Odwiedzający wystawę „Lasy świata i ich mieszkańcy” będą mogli obejrzeć filmy a także fotografie z Polski, Indonezji, Malezji, Wietnamu, Brazylii, Kamerunu, Burkina Faso i Chile, przedstawiające w ciekawy sposób lasy świata, ich mieszkańców a także ludzi pracujących w przemyśle drzewnym i korzystających z zasobów leśnych.

Na terenie wystawy rosną rośliny wykorzystywane w gospodarce leśnej (świerk, sosna, cedr, eukaliptus, bambus), oraz te, których przemysłowa uprawa ma wpływ na niszczenie lasów na świecie  (wanilia, banan). Wystawa pozwala zapoznać się z zagadnieniami takimi jak: deforestacja, utrata bioróżnorodności, monokultury leśne, intensyfikacja rolnictwa ale również  dobre praktyki w ochronie lasów. Dzięki wystawie można dowiedzieć się także, jak przez swoje decyzje konsumenckie można ograniczyć negatywny wpływ na stan lasów na świecie. W tym celu Polska Zielona Sieć opracowała Dekalog odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych. Centrum wystawy stanowi zaś „drzewo życzeń”, na którym można powiesić karteczki z osobistymi deklaracjami na rzecz ochrony zasobów leśnych.

Warto dodać, że sposób wykonania wystawy wciela w życie zasadę ograniczania zużycia surowców – stelaże wystawowe zostały wykonane z drewnianych palet, które po zakończeniu wystawy zostaną przekazane do ponownego użycia, a materiały edukacyjne są wydrukowane na papierze z makulatury.
 
Wystawę zorganizowała Polska Zielona Sieć we współpracy z organizacjami pozarządowymi z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

zielonasiec.pl 

Exit mobile version