Zapraszamy 3 września 2010, o godz. 18.00 na wernisaż projektu artystycznego pt.:
(3.09.- 10.10. 2010)
Projekt został zrealizowany we współpracy z Ambasadą Amerykańską w Warszawie i
Urzędem Miasta Gdańska.
Program towarzyszący
4.09.2010, godz. 12.00-16.00 | Sztuka Kobiet w dialogu społecznym – otwarty panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy Barbary Yoshidy (artystka wizualna, fotografka), prof. UG Ewy Graczyk (literaturoznawczyni, feministyczna autorka książek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, szefowa Koła Naukowego UG Gender Studies); prof. Ann Snitow ( feministka, profesor literatury i Gender Studies w New School for Social Research w Nowym Jorku), Jovany Stokić (historyczka sztuki, filozofka, kuratorka Marina Abramović Studio w Location 1 w Nowym Yorku), dr Ewy Toniak ( historyk i krytyk sztuki, pionierką krytyki feministycznej w Polsce, autorką książek o obecności kobiet w historii). Moderatorem panelu jest Michał Chaciński ( filolog angielski, krytyk filmowy, felietonista, dziennikarz telewizyjny związany z TVP Kultura). Panel będzie tłumaczony na język polski.
wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów18 Gdańsk Oliwa
7.09-08.10.2010 | Warsztaty plastyczne i kulturowe dla więźniów, młodzieży szkolnej, seniorów realizowane przy współpracy Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, Koła Naukowego Uniwersytetu Gdańskiego Gender Studies (Monika Popow – filolożka, tłumaczka, autorka projektów szkoleniowych; Anna Miler – kulturoznawczyni, politolożka, trenerka antydyskryminacyjna); Fundacji Kolonia Artystów (Mikołaj Jurkowski, Sylwester Gałuszka – kuratorzy projektów artystycznych, edukatorzy, artyści) oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku (Małgorzata Paszylka-Glaza – kurator zbiorów Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG, historyczka sztuki, zajmuje się krytyką artystyczną).
Tematem plastycznych warsztatów Znak Równości będzie odpowiedź na pytania jaki jest znak równości w uniwersalnym świecie mężczyzn i kobiet. Podczas zajęć uczestnicy zaprojektują swój własny symbol w formie szablonu, na zakończenie wszystkich warsztatów zostanie wybrany najlepszy projekt i wykorzystany jako logo projektu. Warsztaty zamknięte, grupy uczestników Art Tour i warsztatów terapii zajęciowej Kolonii Artystów.
Tematem warsztatów pt. Ustąp miejsca, będzie pokonywanie stereotypów w odniesieniu do społecznych ról kobiet i mężczyzn. W ramach warsztatów podejmiemy rozmowę na temat izolacji przestrzeni życiowych tylko dla kobiet i mężczyzn, zadamy pytania czy możliwe jest łączenie macierzyństwa i kariery zawodowej. W formie konwersatorium i ćwiczeń spróbujemy przeanalizować społeczne różnice pozycji kobiet i mężczyzn. W warsztacie dla Seniorów pt.Dlaczego nie było wielkich artystek? zadamy pytania o język jakim się wzajemnie opisujemy oraz stereotypy, które w sobie nosimy. Wspólnie poszukamy sposobu ich zmiany tak, aby każdy mógł się w pełni realizować bez względu na płeć. Sportretowane artystki swoim życiem i twórczością pokazały, że klasyczne role społeczne się nie sprawdzają. Przekraczały granice między przestrzenią prywatną a publiczną. Stoimy przed trudnym zadaniem weryfikacji relacji między płciami .
Warsztaty otwarte, odpłatne: 50 pln | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18, Gdańsk Oliwa | sala na parterze.
30.09.2010, godz.18.00 | prezentacja prac fotograficznych i spotkanie z kobiecą grupą fotoreporterską Zorka Project Moniką Bereżecką i Moniką Redzisz.
Wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18 Gdańsk Oliwa | sala na parterze.
8.10.2010, godz.18.00 | wykład i prezentacja prac wideo przygotowana przez Dr Katarzynę Prajzner filmoznawczynię z Uniwersytetu Łódzkiego; przybliżająca twórczość awangardzistek filmowych i artystek wideo m.in. Barbary Hammer, Tessy Hughes-Freeland, Suzanne Lemaitre, Germanie Dulac, Pipilotti Rist.
Wstęp wolny | MNG OSN Pałac Opatów | ul Cystersów 18 Gdańsk Oliwa | sala na parterze.
Informacje biograficzne
Barbara Yoshida – amerykańska artystka wizualna. Urodziła się w Portland w stanie Oregon, obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studiowała malarstwo (Magisterium w Hunter College, City University of New York; licencjat na University of Washington, Seattle) oraz język japoński na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Wielokrotnie wystawiała w krajach na całym świecie, m.in. w Holandii, Japonii, Finlandii, Turcji, Egipcie, na Ukrainie, w Korei, Indiach, Anglii, Francji, Austrii, Chinach, Szwajcarii, Kanadzie i Włoszech. W ostatnich kilku latach miała indywidualne wystawy m.in. w Tokio, Budapeszcie, na Uniwersytecie Sztuki w Filadelfii, w Nowym Jorku w George B. Dorr Muzeum w Bar Harbor, w Maine i Hampshire Collage w Amherst, Massachusetts, Sopocie i Gdańsku. Po udziale w wystawie zbiorowej FotoFest w 2006 roku, Yoshida została zaproszona do indywidualnej wystawy w ramach Kaunas Photo Days 2006 w Kownie na Litwie. Jej prace zostały wybrane spośród 1300 zgłoszonych portfolio i umieszczone w wydanym przez Wright State University in Dayton, Ohio DVD pt.: Photography Now: one hundred portfolios. Ostatnio została wybrana przez Joyce Tenneson do projektu "The View Project" w Naples Museum of Art na Florydzie. W przeszłości zainteresowana cielesnością, realizowała cykle aktów w tym także autoportretów w maskach. Od kilku lat fotografuje nocne pejzaże, których bohaterami sa neolityczne stojące głazy w świetle księżyca. Używa wyłącznie analogowej kamery. http://www.barbarayoshida.com/
kuratorka: Mariola Balińska
Wystawa jest dziesiątą prezentacją w cyklu Feminoteka, przygotowanego przez Gdańską Galerię Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku.
informacje: ggf@muzeum.narodowe.gda.pl lub pod nr tel. 58 301 71 47
wystawa czynna w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej
Pałac Opatów, ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
4 września – 10 października 2010 wtorek-piątek 9.00-16.00 sobota-niedziela 10.00-17.00
wstęp: 6 i 10 pln
koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
współpraca: Zuzanna Ananiew, Kinga Gafka, Sylwester Gałuszka, Mikołaj Jurkowski, Karolina Koriat, Joanna Michniewska, Anna Miler, Justyna Nadolna, Małgorzata Paszylka-Glaza, Monika Popow, Katarzyna Prajzner, Magdalena Staręga, Anna Urbańczyk.
organizator:
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej Gdańska Galeria Fotografii
ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa info@muzeum.narodowe.gda.pl www.muzeum.narodowe.gda.pl