☰ menu

rodzina
niedz.
04.08.2024
Pozytywne rodzicielstwo można postrzegać jako styl życia. Bazuje ono na empatii, akceptacji i szacunku wobec dziecka i rodzica dla samego siebie. Warsztaty Pozytywnego rodzicielstwa mają na celu danie rodzicom narzędzi pracy nad sposobem komunikowania się ze swoim dzieckiem w duchu Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga (NVC – NonViolent Communication).
Warsztaty mają na celu wsparcie rodzica w wychowawczych zmaganiach. Ich intencją jest uświadomienie, że sposób, w jaki mówimy do dzieci, ma wpływ na to, czy chcą nas wysłuchać i posłuchać. To zaś jak je słyszymy, ma wpływ na postrzeganie przez nas ich zachowań i nasze na nie reakcje.

Istnieje kilka mitów „dobrego rodzica”, które stanowią barierą w porozumieniu się z dziećmi i dawaniu im wsparcia do rozwoju. Istotnym elementem wychowania dziecka w ramach Pozytywnego rodzicielstwa jest fakt, że rodzic podejmując refleksję nad zachowaniem dziecka, podejmuje się równolegle pracy nad sobą. Pracy, która będzie miała dobry wpływ nie tylko na budowanie więzi rodzic-dziecko.
Pozytywne rodzicielstwo zakłada wychowanie dzieci w środowisku pozbawionym przemocy zarówno psychicznej jaki i fizycznej, stosowania kar i nagród w celu wymuszenia dyscypliny i szacunku. Pozytywne rodzicielstwo unika manipulacji oraz narzucania dzieciom ról, które blokują ich rozwój ku samodzielności i poczuciu pewności siebie.

Warsztat stara odpowiadać na poniższe pytania:
– czym jest empatia i jak ją stosować jako narzędzie komunikacji?
– jak rodzic może pomóc dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów używając aktywnego słuchania i empatii?
– jak rodzic może pomóc dzieciom rozpoznać ich stany emocjonalne i określić ich potrzeby?
– jak rodzic może reagować na złość i nieakceptowalne zachowania dziecka, dając dziecku wsparcie i zrozumienie?
– jak rodzić może poradzić sobie z własną złością i agresją wobec dziecka?
– jak kontakt fizyczny (zabawa, masaż) może wspomóc budowanie relacji rodzic-dziecko?

Warsztat jest skierowany: do przyszłych rodziców, rodziców dzieci małych i dużych.

Warsztatom Pozytywnego Rodzicielstwa będzie naturalnie przewodził temat dzieci, naszych związków z nimi, wyzwań i radości wychowawczych. Niemniej jednak to, czego nauczymy się na przykładach dotyczących dzieci może mieć zastosowanie w relacjach z innymi: partnerami, własnymi rodzicami i współpracownikami, etc.

Termin: 20/02/2016 godz. 10.00 – 16.00
Miejsce: Klubokawiarnia TrusKawka Cafe