☰ menu

Wyprawy Odkrywców na Dzień Dziecka!

sob.-niedz.
28.05-29.05.2011

Quest

przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Przypomina znane od dawna podchody. Uczestnicy podzieleni na rywalizujące ze sobą grupy, dzięki wskazówkom zawartym w otrzymanym przewodniku, odkrywają nowe szlaki i ciekawe miejsca. Podpowiedzi przybierają najczęściej formę rymowanych zagadek. Grupy, poruszając się po terenie gry, rozwiązują kolejne zadania, by w końcu odnaleźć poszukiwany skarb.

– Quest, dzięki zróżnicowaniu zadań, może być atrakcyjny dla ludzi w różnym wieku. Stworzona przez nas formuła Wyprawy Odkrywców zachęca do zabawy najmłodszych oraz ich rodziców. Świetnie sprawdza się także wśród grup młodzieżowych, czy jako integracyjna forma team buildingu – twierdzi Joanna Matejewicz z Zamku Kliczków, odbudowanego przez firmę Integer S.A. Jednym słowem jest to gratka dla każdego entuzjasty przygody, rozwiązywania zagadek i odkrywania nieznanych sobie dotąd przestrzeni.

– Edukacja jest nieodłącznym elementem quest′ów. – Poprzez zabawę, w sposób naturalny, uczestnicy poznają historię miejsc, w których toczy się gra. Jednocześnie oswajają się z przyrodą- odkrywają gatunki drzew, zwierzęta i ptaki zamieszkujące okolicę. Doświadczają przyrody eksplorowanych terenów – dodaje Krzysztof Szustka, twórca Wyprawy Odkrywców.

Na tropie historii Zamku Kliczków

Taką formę wypoczynku i edukacji proponuje położony w sercu Borów Dolnośląskich, historyczny Zamek Kliczków.

Zaczynamy w ostatni weekend maja (28 i 29 maja). Ci, którzy zdecydują się nam towarzyszyć, będą mieli okazję poznać dzieje i architekturę Zamku, przy okazji świetnie się bawiąc – mówi Krzysztof Szustka, twórca Wypraw Odkrywców. – Powstało aż 14 scenariuszy questów. Pierwszy z nich skoncentruje się na odkrywaniu historii zamku i życia jego dawnych mieszkańców. W ciągu dwóch dni, między 11:00 a 18:00 nad przebiegiem gry czuwać będą młodzi animatorzy kultury. Pojedynczy quest potrwa około 30 minut. Po zabawie zaplanowaliśmy grillowe przekąski. Oczywiście zwycięzcom questu rozdamy też drobne upominki – podsumowuje K. Szustka. Udział w imprezie jest nieodpłatny.

Poza tym terminem, scenariusz questu dostępny będzie dla odwiedzających Kliczków przez cały rok. Wtedy będziemy mogli bawić się sami. Podobnie jak w klasycznych podchodach, to uczestnicy są jednocześnie organizatorami wyprawy. Gra nie wymaga wcześniejszego przygotowania – wystarczy zabrać ze sobą długopis. Scenariusze pozostałych questów rozgrywać się będą w innych lokalizacjach na terenie Borów Dolnośląskich.

Po zakończeniu Wyprawy Odkrywców, jej uczestnicy mogą skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej Zamku. Wychodząc naprzeciw potrzebom gości odwiedzających Kliczków ze swoimi pociechami, organizatorzy proponują naukę jazdy konnej dla najmłodszych. W Restauracji Zamkowej dostępne jest specjalne, dziecięce menu Do dyspozycji najmłodszych gości jest także plac zabaw, z którego dzieci mogą korzystać, podczas gdy ich opiekunowie relaksują się na przykład w Zamkowym Centrum Spa.

Questy odbywają się w znacznej mierze na świeżym powietrzu. Sezon letni wyjątkowo sprzyja rekreacji na łonie natury. Warto wykorzystać ten czas, spędzając go w niecodzienny sposób w gronie rodziny, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Organizatorem Wypraw Odkrywców są Fundacja Bory Dolnośląskie, Fundacja Zielona Akcja i Zamek Kliczków. Sam Zamek znajduje się w gminie Osiecznica koło Bolesławca. Usytuowany jest on na terenie Borów Dolnośląskich – największego kompleksu leśnego Europy środkowo-wschodniej, który od lat kształtuje tożsamość tego regionu.

Więcej informacji na temat Wypraw Odkrywców na stronach: www.wyprawyodkrywcow.pl, www.fundacjaborydolnoslaskie.pl, www.kliczkow.com.pl

*****

Bory Dolnośląskie stanowią największy kompleks leśny w Europie Środkowej. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny – na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych.
Więcej na: www.borydolnoslaskie.org

Zamek Kliczków znajduje się w czołówce obiektów zabytkowych w Polsce pod względem standardu, jakości świadczonych usług oraz ilości miejsc noclegowych.
Więcej na www.kliczkow.com.pl

***
INTEGER S.A. – to firma budowlano-konserwatorska specjalizująca się w odbudowie i renowacji zabytków działająca od 1988 roku. Ratowanie i ochrona zabytków, szacunek dla tradycji, ale i sięganie po nowe często w celu przywracania dawnego piękna – to filozofia, która przyświeca działaniom firmy.
Więcej informacji na: www.integer.com.pl