☰ menu

Wyniki konkursu

wt.-niedz.
24.02-08.03.2015

 
Organizator Konkursu "Opowiem Ci Bajkę" Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA ma przyjemność ogłosić, że jury w składzie 
Edyta Kolasińska – Bazan – dziennikarka, przeprowadza wywiady ze znanymi ludzi, jak też żywo interesuje się tematami społecznymi, także związanymi z dziećmi. Jej pasją jest poznawanie LUDZI! Drugą są TEATR i LITERATURA. Bohaterami Jej dziennikarskich materiałów (artykułów, reportaży, wywiadów) są ciekawe osobowości – te znane z mediów, jak choćby: Zofia Kucówna, Joanna Szczepkowska, Magda Zawadzka, Edyta Jungowska, Katarzyna Galica, Irek Dudek, Rafał Królikowski, Artur Partyka, Marek Probosz, jak i te mniej, ale jak bardzo nietuzinkowe! Współpracuje z kilkoma redakcjami takich wydawnictw, jak m.in.: Agora (Dziecko), BAUER (Naj, TeleTydzień, Życie na Gorąco, Chwila dla Ciebie), MURATOR (Zdrowie, MjakMama), BLIŻEJ PRZEDSZKOLA; z portalami: WIRTUALNA POLSKA – DZIECI.PL, QLTURKA.PL, WOLNASOBOTA.PL. Także zajmuje się z pasją wydarzeniami kulturalnymi, recenzuje nowości wydawnicze. Jest inicjatorką i współorganizatorką ogólnopolskich SPOTKAŃ NA STYKU, mających na celu integrację osób głuchych i słyszących. To zaledwie kilka przykładów Jej działalności.

Marta Pędzieszczak – polonista z uprawnieniami pedagogicznymi po studiach podyplomowych (min. Podyplomowe Studia Edukacji Niezależnej – wychowanie przedszkolne, Podyplomowe Studia w zakresie Wspomagania Dzieci z Problemami Rozwojowymi, Studium Pomocy Psychologicznej i Socjoterapii i in.). Przez wiele lat zajmowała się terapią przez sztukę i baśnioterapią dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Obecnie prowadzi szkolenia w tym zakresie dla osób pracujących z dziećmi.
Hanna Nowakowska – ukończyła lingwistykę na Uniwersytecie Warszawskim, autorka projektów zwiększających udział osób starszych w życiu społecznym i gospodarczym, Redaktor Naczelna serwisu społecznościowego  www.kobieta50plus.pl

Katarzyna Wejss – prowadzi zajęcia warsztatowe, absolwentka polonistyki,  bibliotekarka. Od 18 lat pracownica Ursynoteki. Propagatorka upowszechniania czytelnictwa. Twórczyni  autorskich warsztatów literacko-plastycznych i literacko-filmowych na warszawskim Ursynowie.  Organizatorka porywających lekcji bibliotecznych i  Kina Podwórkowego, które zapoznaje dzieci z „Literaturą na dużym ekranie". Prowadząca autorskie spotkania „Poczytajki dla wnuków" oraz głośne czytania dla przedszkolaków i szkolniaków. W wolnych chwilach konstruuje zabawki edukacyjne, zgłębia historię ilustracji  książkowej i studiuje arteterapię.
 Rafał Witek – od lat tworzy dla dzieci. Pisze wiersze, słuchowiska radiowe i opowiadania. Publikuje w „Świerszczyku" i podręcznikach szkolnych. Plaża tajemnic, Klub latających ciotek, Julka Kulka, Fioletka i ja – to niektóre tytuły lubiane przez dzieci i dostrzeżone przez krytyków. Autor uważa, że dzieci są najważniejsze na świeci, a może i w całym kosmosie.

po burzliwej debacie, podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:
1 miejsce i główna nagroda Pani  Elżbieta Janikowska  za bajkę  „Bajka o wiewióreczce" 2 miejsce Pani Wanda Szymanowska za bajkę  „Jak ciapek został generałem"
3 miejsce Pani Zofia Hrdina  za bajkę „Strach na wróble"Pani  Sylwia Kalbarczyk za bajkę  „Bajeczka dla Julki"Pani Małgorzata Słowikowska za bajkę „Nowi przyjaciele"

Uzasadnienie wyboru przyjęte przez jury Wiele prac było bardzo dobrych i bardzo ciekawych. Każdy z jurorów miał swoje kryteria oceny. Główna nagroda została przyznana za wydźwięk terapeutyczny, barwną fabułę, wartką akcję i bardzo cenne przesłanie (!), a przy tym ciepło, obecność różnych emocji i baśniowość oraz zaskakujące zakończenie! Jest to mądra opowieść o tolerancji, przezwyciężaniu ułomności, pracy nad sobą, przyjaźni i nadziei. Tekst, który może stać się inspiracją do ważnej rozmowy i rozwiązywania problemów. 
Specjalne wyróżnienie przyznała redakcja portalu społecznościowego  kobieta50plus.pl przypadło one w udziale
Pani Jolancie Miśkiewicz za stworzenie rasowego opowiadania edukacyjnego „Stary niedźwiedź mocno śpi". Dlaczego rasowego? Ponieważ realizuje swoje edukacyjne zadanie w oryginalny i zabawny sposób. Jest to edukacja z pomysłem, czyli taka, jaka powinna być w XXI wieku. Już wprowadzający akapit ujmuje przewrotnym humorem – oto okazuje się, że ukochane dziecięce przyśpiewki (jak choćby tytułowa) są dla ich bohaterów, czyli zwierząt, utrapieniem. Budzą je z zimowego snu, straszą, płoszą, krótko mówią – żyć nie dają. Zezłoszczone zwierzęta zbierają się, aby zaplanować zemstę. Ich obrady i narzekania to kolejne źródło uciechy dla czytelnika (dość wspomnieć strapionego misia, który stwierdza z rozbrajającą szczerością: „mógłbym je (dzieci) po prostu pożreć, ale boję się niestrawności"). Opowiadanie jest krótkie, ale bogate w treść i dowcip. Wyraziście obrazuje konsekwencje nieodpowiedniego zachowania się w lesie i może stanowić świetny punkt wyjścia do wartościowej rozmowy. Ta lektura na pewno nie pójdzie w las!
Wszystkim laureatkom gratulujemy!!! Nagrody ufundowane przez Ursynotekę – Bibliotekę  Publiczną im. Julina Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy prześlemy pocztą. 

Exit mobile version