☰ menu

Wydarzenia MHK dla dzieci –  Zaczarowany Kraków i Dumny mieszczanin

warsztaty czytania zaczarowany krakow
niedz.
26.11.2017

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na następujące wydarzenia dla dzieci i młodzieży!

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
 26 listopada 2017, godz. 11:00 
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus 

Zapraszamy dzieci w wieku 4 – 9 lat  do Zaczarowanego Krakowa, czyli czytanie na śniadanie. W najbliższą niedzielę Urszula Grabowska przeczyta nam Krakowscy święci i ich cuda.
Nasz Kraków to miasto wyjątkowe pod każdym względem. Z Krakowem związanych jest wielu świętych, a co za tym idzie, także piękne legendy mówiące o tych niezwykłych ludziach i cudach, które czynili. Aby poznali te niezwykłe postaci, zapraszamy Was na spotkanie z piękną i utalentowaną aktorka teatralną i filmową Urszulą Grabowską. W tym dniu dowiecie się również, dlaczego kilkaset lat temu pewien człowiek powiedział „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”. Czy jesteście ciekawi odpowiedzi? 
Dla dzieci został przewidziany również mały poczęstunek.
UDZIAŁ BEZPŁATNY 

Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki
26 listopada,  od godz. 10:00 
Kamienica Hipolitów 

Zapraszamy na finisaż wystawy Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki. W programie: 
Godz. 10:00 Dumny mieszczanin – rzecz o strojach dawnych mieszkańców miast – warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest tradycyjny, „obywatelski” strój mieszczan żywieckich i poszukają odpowiedzi, jak mógł wyglądać strój mieszczanina krakowskiego. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć jak zakładano ogromną suknię i harfowane kołnierze; komu wolno było nosić tak ozdobne ubrania; oraz czy było w nim wygodnie. Podczas zajęć plastycznych wykonane zostaną projekty ozdób i ubiorów, które elegancka mieszczanka mogłaby założyć współcześnie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl 
WSTĘP WOLNY 

godz. 12.30 – Pokaz tradycyjnych strojów mieszczan żywieckich z udziałem Stowarzyszenia Asysta Żywiecka. W trakcie spotkania zostanie przedstawiona po krótce historia stroju „obywatelskiego” mieszczan z Żywca. Widzowie będą mogli obejrzeć reprezentacyjne ubiory, które do dziś noszone są przez tzw. Asystę Żywiecką podczas ważniejszych uroczystości państwowych i religijnych, a także będą świadkami ubierania panny w wielowarstwowy, reprezentacyjny ubiór. Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się, czy w Krakowie istniał ubiór „obywatelski” podkreślający dumę z przynależności do grona zamożnych obywateli mogących godnie reprezentować całą miejską społeczność. 
WSTĘP WOLNY 

 

Exit mobile version