☰ menu

Wyalienowani rodzice czytają dzieciom

czw.
09.02.2012

Zostanie ona przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 117 w Krakowie, przy ul. Kurczaba 15. Część poranna (dla dzieci) o 10.00, część popołudniowa (dla dorosłych) o 17.00. Tym razem akcja odbędzie się pod hasłem – Myśl Janusza Korczaka, a alienacja rodzicielska.

Podczas porannej części będzie czytana książeczka autorstwa Barbary Gawryluk – "Dżok – legenda o psiej wierności".

Ponadto planowane jest spotkanie dzieci z jej autorką, pogadanka dla nich o empatii dla zwierząt którą poprowadzi przedstawicielka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz pokaz jak opiekować się domowym zwierzakiem, a także spotkanie z aktorką, która 15 lat przepracowała z dziećmi – panią Fredą Leniewicz. Zaprezentuje ona dzieciom lalki teatralne i przeczyta fragment jednej z książeczek autorstwa Korczaka.

Podczas porannej części akcji zostaną również wręczone nagrody dla laureatów konkursu "Tata, mama, moje zwierzątko i ja", których wyłoni dziecięce jury złożone z uczniów, a starsze dzieci będą odgrywać scenki dla dzieci młodszych ilustrujące czytane fragmenty "Dżoka". Udział dzieci starszych w procesie wychowania dzieci młodszych to jedna z idei Janusza Korczaka.

Część poranną zamierzamy dodatkowo wzbogacić o rozmowę z dziećmi o ideach Korczaka i o interaktywną zabawę edukacyjną, opartą o powieść dla dzieci jego autorstwa – "Król Maciuś I" oraz o opowieść o tym jak Dyliniarze jako dzieci utworzyli Korczakowską Republikę Dziecięcą i co z tego wynikło, którą poprowadzą poddawani alienacji rodzicielskiej rodzice i przedstawiciele Korczakowskiej Republiki Dziecięcej "Dyliniarnia.

Po południu odbędzie się seminarium dla rodziców, specjalistów i innych zainteresowanych tą tematyką osób, skierowane wyłącznie do dorosłych "Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem i przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych" wraz z dyskusją. Jednym z tematów poruszanych podczas popołudniowego seminarium będzie – Myśl korczakowska, a alienacja rodzicielska.

Wstęp na seminarium wolny. Ilość miejsc ograniczona.

Nagrody i gadżety dla dzieci w związku z tą edycją akcji ufundowali Małopolskie Centrum Informacji Europejskiej w Krakowie i Wydawnictwo Literatura.

…………………………..

Wyalienowani rodzice czytają dzieciom – to akcja społeczna zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, 25 kwietnia 2009 roku, w Krakowie.

Jej celami jest promowanie idei czytania dzieciom, idei czytelnictwa wśród dzieci oraz nagłaśnianie problemów dzieci wychowujących się z jednym rodzicem oraz oddzielonych od swoich dzieci rodziców.
Akcja społeczna – Wyalienowani rodzice czytają dzieciom składa się z dwóch części:

1. Czytania książeczek i konkursów dla dzieci

2. Seminarium przeznaczonego wyłącznie dla dorosłych – Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem oraz przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych. Ta część jest kierowana do profesjonalistów oraz do osób które zetknęły się z omawianymi problemami.
Dzieciom czytają poddawani alienacji rodzicielskiej i wyalienowani rodzice oraz rodzice nie mogący na co dzień opiekować się swoimi dziećmi, na skutek rozstrzygnięć około rozwodowych i innych sprawianych im, wbrew interesom dzieci, trudnościom w sprawowaniu tej opieki.

Szczególnie ważną częścią akcji jest możliwość konsultacji i wymiany poglądów, zarówno pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin, jak i pomiędzy profesjonalistami, a osobami, które zetknęły się bezpośrednio z tymi problemami.

Czytanie dzieciom zwiększa ich wrażliwość, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, wiedzę, zdolność uczenia się, empatię, podnosi samoocenę i wspiera ich rozwój emocjonalny.

Alienacja rodzicielska to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Stosowane metody alienacji to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne manipulacje.
Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowana.
Często stosowana jest przez głównego opiekuna w działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica.

Alienacja rodzicielska to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica.

W 2009 roku akcja została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego oraz patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Europejski Rok Kreatywności i Innowacji został ustanowiony przez Parlament Europejski, na wniosek Komisji Europejskiej.

Opiekę medialną sprawuje TVP Kraków, a patronat medialny portal MiastoDzieci.pl

W 2010 roku projekt Wyalienowani rodzice czytają dzieciom otrzymał tytuł "Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce", w kategorii inicjatywy społeczne.

Podczas organizacji akcji współpracowaliśmy z Fundacją Akcja, producentem płynów do baniek i akcesoriów – firmą Tuban, Magazynem Psychologicznym "Charaktery" Miejską Biblioteką Publiczną w Limanowej, Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz Nowohucką Biblioteką Publiczną w Krakowie i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Nagrody dla dzieci w poprzednich edycjach naszej akcji ufundowali Gruner + Jahr Polska, sp. z o. o., pan dr Marcin Jaraczewski, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, pan Przemysław Trendota, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, pani Maria Włodno, Wydawnictwo Debit oraz Wydawnictwo Znak.

Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica – to niesformalizowana inicjatywa osób, którym nieobce są problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem (bez taty lub mamy), które nie mogą cieszyć się nieskrępowaną miłością i obecnością obojga rodziców, po rozpadzie rodziny. Prowadzi działania edukacyjne i informacyjne z tego zakresu, a także przedstawia propozycje rozwiązania problemu. Organizuje akcje społeczne – "Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej" i "Wyalienowani rodzice
czytają dzieciom", odbywające się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz prowadzi grupę wsparcia dla osób doznających problemu alienacji rodzicielskiej. Akcja społeczna – Wyalienowani rodzice czytają dzieciom została nagrodzona przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej jako lider Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce, ustanowionego decyzją Parlamentu Europejskiego.

Korczakowska Republika Dziecięca Dyliniarnia – to organizacja działająca na rzecz dzieci i rodzin w zakresie profilaktyki patologii społecznych, edukacji oraz wychowania. Organizuje pomoc psychologiczną oraz pomoc materialną i zdrowotną dla swoich podopiecznych. W swoich działaniach w znacznej mierze opiera się na koncepcjach Janusza Korczaka. W 1996 roku została odznaczona Medalem Korczakowskim przez Międzynarodowy Komitet Korczakowski w Izraelu w uznaniu zasług za propagowanie wartości
pedagogicznych i społeczno-moralnych oraz otrzymała apostolskie błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2008 roku otrzymała tytuł Filantropa Krakowa, a w 2011 roku została nagrodzona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie za najlepszą działalność wolontaryjną w obszarze pomocy społecznej w Małopolsce.

Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica
www.kpor.pl 

Exit mobile version