☰ menu

wspomnienia starej Warszawy

sob.
04.09.2010

Cykl ten powstał w 2008 roku. Ośrodek Kultury Ochoty zdecydował się przypomnieć mieszkańcom Ochoty oraz warszawiakom z innych dzielnic o ważnym – jeśli nie najważniejszym – niegdyś miejscu na Ochocie, tj. placu Narutowicza. Jego historia sięga bowiem 1922 roku, kiedy to „na terenach, uprzednio stanowiących nieużytki w obrębie przedpola rosyjskiej Twierdzy Warszawa – jak pisał Jarosław Zieliński („Ochotnik" 2/2005) – wytyczano sieć ulic oraz centralnie względem nich usytuowany plac Narutowicza". „Początkowo było to podłużne targowisko przed budującym się ospale kościołem św. Jakuba, sięgające aż po ulice Kaliską i Spiską" – wspominał Jerzy Kasprzycki w książce „Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania" (t. IV, Warszawa 2004).

„Wspomnienie starej Warszawy" spotyka się z dużym zainteresowaniem warszawiaków, którzy co roku licznie przybywają na plac Narutowicza.

W tym roku

przybliżymy widzom oblicze Warszawy z lat 50. i 60. XX w.

Na estradzie ustawionej na placu Narutowicza będzie można obejrzeć m.in.:

• pokaz multimedialny, na który złożą się fragmenty kronik filmowych, filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce warszawskiej;

• program słowno-muzyczny „Nad Wisłą wstaje warszawski dzień" w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka, przygotowany przez Teatr „Parabuch";

• Z STS-em po latach" – spotkanie poprowadzi wybitny autor teksów, satyryk, aktor, reżyser Stanisław Tym, który powspomina czasy STS-u z Hanną Rek, Izabelą Olejnik, Henrykiem Malechą oraz kabaretem CIACH;

• Piosenki o mojej Warszawie" – recital Jacka Borkowskiego, któremu towarzyszyć będzie 10-osobowy zespół muzyczny pod kier. Tomasza Bielskiego.

Inne atrakcje:

• happening „Zbudujemy nowy dom" w wykonaniu Grupy Teatralno-Historycznej „WARSZAWIAKI". Widzowie będą mieli okazję obejrzeć kilka scenek rodzajowych między innymi dotyczących odbudowy stolicy czy propagandy PRL-u;

• warsztaty plastyczne „Pocztówka z Warszawy" prowadzone przez artystów z Magazynu Sztuk (filii Ośrodka Kultury Ochoty). Magazyn Sztuk proponuje trzy konstrukcje związane z Warszawą (Pałac Kultury, Zamek Królewski i Syrenkę). Instalacje wykonane będą z kartonów o wysokości przekraczającej 2m. Całość będzie przygotowana do pomalowania przez dzieci;

• stoiska wystawiennicze przygotowane przez warszawskich rzemieślników.

Podobnie jak w latach ubiegłych zapraszamy na bezpłatne przejażdżki zabytkowym tramwajem (na trasie pl. Narutowicza – pl. Starynkiewicza), który dowiezie na miejsce wszystkich chętnych.

Gospodarzem imprezy będzie znany aktor JACEK BORKOWSKI

Patronat honorowy:

Prezydent m.st. Warszawy

Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

Miejsce: plac Narutowicza

Termin: 4 września 2010 (sobota), godz. 16.00

Organizator: Ośrodek Kultury Ochoty

Agencja Artystyczna 4 ETNO

OPIS POPRZEDNICH IMPREZ

Pierwsza impreza z cyklu (2008 r.) przypominała klimat przedwojennej i tuż powojennej Ochoty. Plac Narutowicza rozbrzmiał dźwiękiem jarmarków. Obecni mogli zatopić się w gwarze ulicznym sprzed lat: nawoływaniu przekupniów, gazeciarzy, zjeść w ulicznej garkuchni, serwującej niezapomniane przez starych mieszkańców Ochoty, słynne „pyzy z kotła" czy zobaczyć dawną Ochotę dzięki wystawie zdjęć dokumentujących życie na Starej Ochocie i Rakowcu pt. „Ochota w starych fotografiach".

W 2009 r. z racji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, OKO zorganizowało wydarzenie plenerowe poświęcone piosenkom okupowanej stolicy oraz atmosferze tamtych lat. Gośćmi honorowymi byli znani aktorzy Alina Janowska oraz Emil Karewicz, a gospodarzami imprezy – Justyna Sieńczyło i Emilian Kamiński.