☰ menu

Wizyta Orszaku Św. Łucji w Gdańsku

wt.-śr.
01.12-02.12.2015

W dniach 1 – 2 grudnia w Gdańsku gościł będzie Orszak Św. Łucji z Kalmaru w Szwecji. Łucje idące w orszaku niosą światełko nadziei i częstują tradycyjnymi świątecznymi cukierkami. Przyjeżdżają do Gdańska co roku od dwudziestu trzech lat – zwiastują nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, mieszkańcy Gdańska będą mogli wysłuchać śpiewu dziewcząt z południowej Szwecji oraz skosztować szwedzkich ciasteczek.

Św. Łucja, wraz ze swoim orszakiem sześciu kandydatek do tego tytułu, przyjeżdża do Gdańska na trzydniową wizytę na zaproszenie władz miasta nieprzerwanie od 1992 roku. To jeden z elementów zacieśniania współpracy partnerskiej między Gdańskiem i Kalmarem. W Gdańsku Orszak Św. Łucji tradycyjnie już spotka się z władzami Miasta, odwiedzi szkoły i firmy szwedzkie.

Świętą Łucję wybiera się w każdym szwedzkim mieście raz do roku. Może zostać nią wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20 roku życia. Ta, która dostąpi tego zaszczytu, w ramach obchodów Dnia Świętej Łucji (Luciadagen – 13 grudnia) występuje podczas wydarzeń miejskich oraz – wspólnie z orszakiem – odwiedza oficjalne przyjęcia, ale też domy dziecka, domy starców i osoby samotne. Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą, którzy niosą palące się świece. Na ich czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Cały pochód śpiewa kolędy i pozdrawia przechodniów.

Program wizyty w Gdańsku:

Spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem i Piotrem Grzelakiem – zastępcą prezydenta Gdańska – Nowy Ratusz sala Herbowa
Długi Targ okolice Neptuna

2 grudnia (środa)