☰ menu

Wioska Bullerbyn 2015

czw.-niedz.
19.03-12.04.2015

Czytaj: poleca psycholog Wojciech Eichelberger

 Czytaj: poleca psycholog Wojciech Eichelberger

O co tutaj chodzi?

Pierwsze wakacyjne rozstanie z domem nie należy do łatwych doświadczeń dziecka. Niepokój z nim związany jest naturalny i rozwojowy dla całej rodziny, ale tylko wówczas, gdy przebiega w przyjaznym środowisku. Dlatego wymyśliliśmy Bullerbyn. Wiemy, że nowe wyzwania wymagają czasu adaptacji, że prawo zarówno dziecka, jak i rodzica do przeżywania niepokoju z powodu pierwszego dłuższego rozstania jest tak samo ważne jak prawo do wolności.

Zbudowaliśmy Bullerbyn blisko miejsca zamieszkania naszych Podopiecznych, by stworzyć warunki łatwego wzajemnego kontaktu i współpracy pomiędzy nami "krewnymi z Bullerbyn" a Wami rodzicami naszych fantastycznych Bullerbynowiczów. Latem w Bullerbyn dzieci mieszkają bez rodziców, dlatego taka ważna jest współpraca i kontakt z Wami. Jesteśmy szczęściarzami bo, udaje nam się tę współpracę przekuwać w partnerstwo a często nawet w wieloletnie przyjaźnie.

W Wiosce Bullerbyn cenimy sobie wartość swobodnej zabawy, wartość budowania relacji, życia w zgodzie z rytmem natury, spokoju i spontaniczności. Dzieci i dorośli mieszkają razem tworząc jedną społeczność, w której obdarza się szacunkiem każdą myśl, niezależnie od tego, czy jest ona myślą dorosłego, czy dziecka, ponieważ wszyscy tutaj są pełnowartościowymi ludźmi.

Dzieciom nieco trudniej radzić sobie z nowym, z którym się tutaj stykają, dlatego towarzyszą im dorośli, wspierając w rozwijaniu samodzielności i w tym, by mogły z satysfakcją korzystać z całego potencjału Wioski Bullerbyn, otaczającej natury, obecności kolegów i koleżanek.

Wioska Bullerbyn to wyjątkowe miejsce dlatego, że są tu wyjątkowi ludzie. Są otwarci, serdeczni i lubią robić to, co robią. Lubią dzieci i chcą się rozwijać po to, by budować dobre, zdrowe relacje z innymi. Dorośli pracujący w Bullerbyn to w większości młodzi ludzie, którzy postawili na swój rozwój osobisty w Bullerbyn. Uczą się uważnego słuchania, obserwowania i towarzyszenia dzieciom w ich swobodnej zabawie i w dokonywaniu własnych odkryć. Rezultatem takiego podejścia jest olbrzymia satysfakcja i poczucie szczęścia.

Warto jednak zaznaczyć, że Bullerbyn nie jest mityczną krainą wielkiej szczęśliwości. Dzieci mogą tutaj doświadczyć realnych konsekwencji swych działań. Bawiąc się i realizując własne pomysły zetkną się również z frustracją konfliktu, czy niepowodzenia. Wszystko to jednak prowadzi do zbudowania poczucia własnej tożsamości i sprawczości. Podczas wieczornych kręgów dzieci opowiadają o swych przeżyciach, sukcesach, ale dzielą się też tym co było niepowodzeniem, bo w Bullerbyn jest również miejsce na popełnianie błędów i korzystanie z wiedzy jaką się z tych błędów czerpie.

W Wiosce Bullerbyn dzieci odzyskują to co im umyka w trakcie roku szkolnego: swobodę działania, czas na zabawę, radość tworzenia, satysfakcję własnych odkryć i szczęście bycia wśród ludzi.

Sukces Bullerbyn ma swoje źródło we wzajemnym zaufaniu, osobistym zaangażowaniu, poczuciu odpowiedzialności i partycypacji wszystkich członków zespołu. Jesteśmy zdania, ponieważ tego doświadczamy, że szacunek zbudowany na zaufaniu wśród dorosłych daje dzieciom siłę budowania ich własnego zdrowego i szczęśliwego świata.

UWAGA! Wioska Bullerbyn to projekt o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego Wioska Bullerbyn. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

Program Wioski Bullerbyn

Stawiamy na korzyści płynące ze swobodnej zabawy. Czy zastanawialiście się czemu tak lubimy "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren? Dlaczego tak przyjemnie jest nam utożsamić się z Lisą, Olle, Lasse czy Bosse?
Wioska Bullerbyn i jej najbliższe otoczenie to niezwykle inspirująca przestrzeń. Dzieci i wychowawcy spotykają się tutaj, poznają, wspólnie spędzają czas odpoczywając i bawiąc się. W Bullerbyn nie istnieje żaden grafik zajęć czy program do zrealizowania. Aktywność budzi się ze wzajemnej uważności dzieci i wychowawców. Ważne stają się ziarenka piasku i ruch skrzydeł motyla.
Już dawno zauważyliśmy jak bardzo dzieciaki lubią zabawy w błotnych kałużach. Mogą to być specjalnie stworzone przez nas błociarnie w upalne letnie dni lub też rozległe kałuże w ulewne dni, które też uwielbiamy.

Kochamy konstrukcje na drzewach i zabawy w chowanego, hodowle dżdżownic i zakłady fryzjersko-kosmetyczne na łonie natury, tworzymy autorskie książki kucharskie z własnoręcznych pomysłów, lubimy też leniuchować na hamakach rozwieszonych pomiędzy drzewami w zagajniku, ratujemy maleńkie kocięta znalezione w pobliskim rowie, karmimy konie – ech cudnie jest!
Cudnie jest, bo w Bullerbyn to dzieci są autorami tego co się tutaj dzieje. Jedno jest pewne: wiele tu niespodzianek i wzruszeń, zwłaszcza dla nas dorosłych, którzy towarzyszymy dzieciom.

Ważni są dla nas i dzieci, i rodzice. Tworzymy bezpieczne miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić wakacje w atmosferze szacunku i zaufania, a wychowawcy obdarzają je uwagą, troską i traktują poważnie. Tego towarzyszenia uczymy się. Wiedza, którą zdobywamy by to robić, nadal się poszerza. Przede wszystkim uczymy się "Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały i jak słuchać, żeby do nas mówiły".

Nasza praca polega na tym, by przez czas kiedy dzieci są z nami wspierać ich w budowaniu poczucia sprawczości, modelowaćnaszym zachowaniem formy porozumiewania się z innymi ludźmi, pozwalać na doświadczanie nowego i sprawdzanie starego. Nie ma u nas zakazów i nakazów, są za to granice, o których istnieniu czasem trzeba się samemu przekonać. Uczymy się szacunku dla uczuć innych, ale i dla swoich. Jesteśmy uważni na potrzeby drugiego. Dzieci rewanżują się tym samym.

Ważne są dla nas emocje, nawet te trudne, zarówno dzieci, jak i rodziców. Każdy może mieć tutaj swoje miejsce, swoje zdanie, prawo do radości i smutków. Tutaj każdy pomysł wart jest obgadania, a każde pytanie warte uwagi, za to nie wszystkie żuki są czarne, a niebo bywa zielone.

Wioska Bullerbyn to miejsce, w którym – tak jak w książce Astrid Lindgren – dzieci w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni uczą się samodzielności i rozwijają potencjał tkwiący w każdym z nich. Miejsce, gdzie wszyscy – i mama, i tata, i dziecko są bardzo ważnymi osobami.

To najważniejsze cechy Wioski Bullerbyn. Cała reszta to tylko narzędzia, acz całkiem atrakcyjne.

Zespół

Zespół Wychowawców Bullerbyn zmienia się i powiększa – jak co roku.

Prowadzimy Akademię Wychowawców Bullerbyn – roczny staż dla osób chcących rozwijać się w obszarze pracy z dzieckiem. Stażyści i absolwenci stażu są wychowawcami na Wioskach Bullerbyn, dzięki czemu uzyskują adekwatne przygotowanie szkoleniowo-warsztatowe do pracy tutaj. Nasi wychowawcy rekrutowani są spośród doświadczonych animatorów, harcerzy, studentów i absolwentów uczelni pedagogicznych i psychologicznych. Są wśród nich również młodzi nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Nasi wychowawcy pracują pod superwizją – codzienna superwizja jest warunkiem i atutem pracy wychowawcy w Wiosce Bullerbyn, dzięki czemu nasi wychowawcy sami będąc wspieranymi mają zasób do wspierania dzieci. Superwizja jest dla wychowawców formą autorefleksji dając możliwość zaobserwowania własnego funkcjonowania i zmiany w kierunku rozwoju, nie jest jednak funkcją kontrolną dla organizatora.

Program adaptacyjny

Przewidziany dla najmłodszych stażem bullerbynowiczów. Cykl pobytu przewidziany jest na jeden tydzień ze swoim początkiem w niedzielę i zakończeniem w sobotę. Warunki mieszkaniowe są zbliżone do domowych. 16 (główny kampus) lub 21 (Dom przy Lesie) dzieci mieszka w jednym domu razem z opiekunami. Obok łóżeczka można postawić lampkę przywiezioną z domu, fotografię rodziców, rodzeństwa i pupili. W programie najwięcej jest działań zorientowanych na budowanie więzi w grupie oraz wzmacnianie samodzielności funkcjonalnej. Przywiązujemy dużą wagę do tego by proces rozłąki nie przebiegał gwałtownie. Pomagają w tym zostawione przez Państwa fotografie rodzinne, kalendarzyki i listy. Pierwszym elementem adaptacyjnym jest udział rodziny w majówce adaptacyjnej.

Majówki adaptacyjne

Planujemy majówki adaptacyjne w maju i czerwcu 2015. Zapisy na nie rozpoczniemy pod koniec marca 2015.

Majówki adaptacyjne to spotkania rodziców i dzieci jadących na tegoroczne Wioski. Są okazją do oswojenia się z miejscem i nawiązania pierwszych znajomości z dziećmi, które również wyjeżdżają latem do Bullerbyn. Dla dzieci jest to czas zabawy z innymi dziećmi i bullerbynowymi ciociami i wujkami. A dla rodziców czas spotkania z superwizorami i możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania (jak przygotować dziecko do wyjazdu oraz jak je wspierać podczas – często pierwszej w jego życiu – wakacyjnej rozłąki).

Na majówce możecie naocznie przekonać się jak będzie wyglądało miejsce wakacyjnego wypoczynku Waszych dzieci, zadać pytania, rozwiać wątpliwości, a także (a może przede wszystkim) zobaczyć, jak Wasze dziecko czuje się w tym miejscu. Takie doświadczenia są namiastką wakacyjnego wyjazdu i zazwyczaj pomagają rodzicom i dzieciom podjąć decyzję, czy Wioski są odpowiednim miejscem na spędzenie wakacji. Gorąco zachęcamy do udziału w majówkach szczególnie osoby, które wyjeżdżają z nami po raz pierwszy. To naprawdę ważne!

Wyżywienie

Kuchnię w Bullerbyn prowadzi smaczny i sprawdzony Wujek mniam-mniam® (http://mniam-mniam.pl/). Jest to firma cateringowa oferująca produkty i usługi wyłącznie dla dzieci. Pracownia spełnia wszelkie wymagania norm europejskich i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ma również wdrożone systemy jakości GHP, GMP i HACCP.

  • Potrawy są zdrowe i bezpieczne, zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

  • Dokłada starań, by jedzenie było apetyczne i przede wszystkim smaczne, tak by niejadki nie musiały chodzić głodne.

  • Jest elastyczna i dostosowuje menu do indywidualnych potrzeb dzieci dbając o również o te, których zdrowie wymaga diet specjalnych (osobne bezpieczne porcje) takich jak: eliminacyjna (bezjajeczna / bezmleczna / bezpszenna), hipoalergiczna, diabetyczna, wyznaniowa, wegetariańska, bezglutenowa przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej.

  • Posiłki przygotowane zawsze ze świeżych produktów (system codziennych dostaw).

  • Firma kieruje się zasadami racjonalnego żywienia i zdrowym rozsądkiem.

Jemy 5 posiłków dziennie

  • śniadanie

  • II śniadanie

  • zestaw obiadowy (zupa, danie główne, dodatek skrobiowy, dodatek jarzynowy, kompot)

  • podwieczorek

  • kolacja

Terminy

turnusy jednotygodniowe w Domu w kampusie głównym, w Domu przy Lesie i w Tipi:

  • turnus IA: 28.06 – 4.07

  • turnus IB: 05.07 – 11.07

  • turnus IIA: 12.07 – 18.07

  • turnus IIB: 19.07 – 25.07

  • turnus IIIA: 26.07 – 01.08

  • turnus IIIB: 02.08 – 08.08

  • turnus IVA: 09.08 – 15.08

  • turnus IVB: 16.08 – 22.08

  • turnus V: 23.08 – 29.08 (tylko domy)

turnusy dwutygodniowe w tipi:

  • turnus I: 28.06 – 11.07

  • turnus III: 26.07 – 08.08

Jak było wcześniej

Zapraszamy do obejrzenia lekko tajemniczej fotorelacji z Wioski Bullerbyn 2013 i 2014 (staramy się nie udostępniać publicznie wizerunku dzieci)

Oraz równie tajemniczej relacji z Wioski Bullerbyn 2012

oraz pełnej relacji z Wioski Bullerbyn 2011, która odbywała się w innym miejscu niż tegoroczna.

Możliwe turnusy (kliknij na wybrany, by dowiedzieć się więcej):

Dokumenty do pobrania

  1. Ogólne warunku uczestnictwa w projekcie Wioska Bullerbyn obejmującym wypoczynek podopiecznych i wychowanków NPOW Wioska Bullerbyn oraz NPPP Bullerbyn

  2. Regulamin działania Wioska Bullerbyn 2015

  3. Zasady obowiązujące w Wiosce Bullerbyn

  4. Karta kwalifikacyjna Wychowanka NPOW Wioska Bullerbyn

  5. Informacje o dziecku – załącznik do karty kwalifikacyjnej

  6. Ekwipunek mieszkańca Wioski Bullerbyn: (dom), (tipi)

Kontakt

Monika Marchlińska
tel. 517 216 735
e-mail: rezerwacje@bullerbyn.pl

 

Exit mobile version