☰ menu

Wiosenne impresje – zabawy dla dzieci w Muzeum Narodowym

sob.
12.04.2014

 

Podczas dnia otwartego zatytułowanego "Wiosenne impresje" dorośli będą mogli posłuchać wykładów na temat przedstawień wiosny w malarstwie i dawnych obyczajów związanych z Wielkanocą. Zapraszamy w sobotę 12 kwietnia od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Dzień otwarty
„Wiosenne impresje"
12 kwietnia 2014

10.00-18.00
Wstęp wolny

 

Zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (zbiórka w holu wejściowym, obowiązuje rezerwacja: 71 372 51 48)

godz. 11.00 – „W oczekiwaniu na wielkanocnego zajączka", Sławomir Ortyl
Po co i jak zwabiano krasnale w Wielki Czwartek, w jaki dzień należy wrzucić monetę do wody i następnie się w niej umyć, żeby nie zabrakło pieniędzy? – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie poznać podczas spotkania przygotowanego przez Sławomira Ortyla. Uczestnicy wezmą również udział w staropolskiej zabawie polegającej na budowie domku dla zajączka, a być może – zgodnie ze zwyczajem – zajączek zechce podrzucić do niego słodki drobiazg.

godz. 12.00 – „Co się czai wiosną w trawie", Michał Pieczka
Dzieci obejrzą krótką prezentację ilustracji i zdjęć przedstawiających rozmaite owady, które można spotkać na początku wiosny. Prelegent zaprezentuje też dzieła sztuki, na których odnaleźć można motywy ze świata natury. W drugiej części dzieci ozdobią przygotowane wcześniej szablony filiżanek i innych naczyń wizerunkami wiosennych owadów.

godz. 15.00 – „Baranek w trawie", Katarzyna Kalinowska
W programie zabawy nauka wykonywania oryginalnych kartek świątecznych.

wykłady dla dorosłych (sala audiowizualna 116, I piętro)

godz. 12.00 – „Art déco" z cyklu „Piękne i użyteczne", Iwona Gołaj
Art déco jako reakcja na secesję charakteryzował się dążeniem do geometrycznej stylizacji, komfortu i elegancji, precyzji wykonania i umiejętnego wykorzystania walorów różnych dekoracyjnych tworzyw.

godz. 13.30 – „Obrazy wiosny w malarstwie", Jadwiga Jasińska – Sadura
Jak artyści tworzący od czasów starożytnych po współczesne przedstawiali wiosnę? – o tym opowie Jadwiga Jasińska-Sadura. Uczestnicy usłyszą m.in. o obrazach symbolicznych Arcimbolda i Malczewskiego, rodzajowych Almy-Tademy oraz realistycznych Chełmońskiego i przekonają się, jak wielu artystów inspirowało się tą porą roku.

godz. 15.00 – „Wielkanoc w sztuce i obyczajach", Grzegorz Wojturski
Prelegent ukaże historię przedstawień związanych z Wielkanocą w sztuce europejskiej i polskiej oraz zwróci uwagę na zabytki odwołujące się do tematów Męki i Zmartwychwstania Pańskiego eksponowane na wystawach w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Uczestnicy będą mogli posłuchać o polskich obyczajach ludowych, szlacheckich i mieszczańskich związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

 

Exit mobile version