☰ menu

Wielki finał wakacyjnej akcji Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów z Edytą Jungowską

śr.-wt.
03.09-09.09.2014

W ostatnią sobotę tegorocznych wakacji na terenie zabytkowego pałacowo-parkowego kompleksu  w Żelechowie odbyło się 9. i zarazem ostanie spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów"

. Edyta Jungowska przedstawiając fragmenty przygód Pippi – najsilniejszej dziewczynki na świecie, wprawiła zebranych w cudowny, radosny nastój,  wszyscy doskonale się bawili, a uśmiechom dzieci i dorosłych nie było końca. Były bajkowe konkursy, pytania typu prawda-fałsz i zabawa w parzącą piłkę – to było prawdziwe pozytywne szaleństwo! Nie zabrakło również autografów i pamiątkowych zdjęć ze znaną aktorką, bardzo wyczekiwaną w Żelechowie przez wiernych wielbicieli „Baśniowego Pałacu". Pani Edyta Jungowska została wybrana w konkursie na pałacowym facebooku na wymarzonego gościa specjalnego – organizatorom akcji udało się tym samym spełnić to niezwykłe marzenie na zakończenie cyklu spotkań w wakacje 2014 roku.

W drugiej części spotkania artyści Teatru Kamienica poprowadzili warsztaty teatralne dla dzieci. Tym razem Jaś i Małgosia  zabrali widzów do tajemniczego lasu, w którym spotkali właścicielkę smakowitej chatki w pierników – przebiegłą Babę Jagę. Finał żelechowskich spotkań z baśnią w Pałacu Żelechów uświetniła swoją obecnością i słowami podziękowania pani Burmistrz Mirosława Miszkurka. Nie zabrakło też słodyczy dla małych słuchaczy, zakładek z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" oraz nagród w postaci ciekawych książek dla najbardziej aktywnych uczestników sobotniego spotkania.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" promująca głośnie czytanie dzieciom była prowadzona przez wszystkie sobotnie popołudnia lipca i sierpnia 2014 r. Aktywności były planowane na terenie pałacowego parku, który wraz z budynkiem Pałacu został wpisany na listę zabytków. XVIII-wieczny Pałac Żelechów utrzymany w stylu klasycystycznym ma ciekawą historię, sam Brzechwa pisał: „wiadomo, że Żelechów słynie z dziadków do orzechów" („Orzech"). Obecnie kompleks pałacowo-parkowy w mazowieckim Żelechowie (87 km od Warszawy i 87 km od Lublina) funkcjonuje jako obiekt konferencyjno-wypoczynkowy posiadając 75 stylowych pokoi, własny browar, SPA & Wellness, stawy rybne i pałacowe lochy. Podczas kolejnych spotkań wakacji 2014 roku w „Baśniowym Pałacu" znane z mediów osoby, aktorzy, autorzy bajek i dziennikarze przenosili dzieci w świat baśniowych bohaterów jak: „Jaś i Małgosia", „Kopciuszek", „Królewna Śnieżka", „Pinokio", „Calineczka", „Śpiąca królewna", „Pippi Pończoszanka" ale również i wydawniczych niespodzianek, w tym autorstwa zaproszonych gości.

Codzienne czytanie dziecku przynosi wiele zalet: rozwija je psychicznie i umysłowo, daje mu też moralne wskazówki na samodzielne życie. Wystarczy 20 minut dziennie, by dziecko czuło się ważne i kochane, a przez to otrzymało mocny fundament na przyszłość. Głośnie czytanie buduje jego poczucie wartości i pogłębia więź z rodzicem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wzmacnia wszechstronny rozwój, tak intelektualny, jak i społeczny. Codzienne czytanie jest ważne wychowawczo,  jest nie tylko przyjemnością, to także magiczny czas bliskości pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Młody człowiek uczy się odróżniać dobro od zła i poprzez poznawanie wartościowych wzorców buduje osłonę przed złymi wpływami. Głośnie czytanie jest także inspirujące, rozwija wyobraźnię dziecka i jego zdolności językowe, co przekłada się na lepszą komunikację werbalną, zarówno na ustne wypowiedzi, jak i na pisemne formy.

Podczas wakacyjnego cyklu 9 spotkań „Baśniowy Pałac" gościł ponad 1000 uczestników. Dla wielu dzieci „Cała Polska czyta dzieciom w Pałacu Żelechów" udział w akcji był niezapomnianą przygodą, a spotkane osoby inspiracją na przyszłość. Dla niektórych z nich spotkania z baśnią i wyjątkowymi gośćmi były jedyną atrakcją w wakacje. Wstęp na spotkania był bezpłatny, więc dużą grupę uczestników stanowili sąsiedzi dalsi i bliżsi Pałacu Żelechów. Społeczna inicjatywa Pałacu Żelechów była promowana wśród lokalnej społeczności, wparły ją także lokalne władze, biblioteka, ośrodek kultury i miłośnicy rozwijania czytelnictwa wśród dzieci oraz media. Akcję wsparło wielu artystów, a kilkoro z nich przyjechało specjalnie do „Baśniowego Pałacu Żelechów, by czytać dzieciom w wolnym czasie. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wielkie serce dla: Ewy Błaszczyk, Barbary i Jacka Bursztynowicz, Pauliny Holtz, Edyty Jungowskiej, Marty Kuligowskiej, Macieja Orłosia, Radosława Pazury, Joanny Trzepiecińskiej i Michała Zawadki. „Baśniowy Pałac" został objęty patronatem przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", Burmistrz miasta Żelechowa, TVP Lublin, Tygodnik Siedlecki, Radio Podlasie oraz portale: podlasie24.pl; kuriergarwolinski.pl; miastodzieci.pl i Qlturka.pl.