„Pandemia na długie tygodnie zamroziła kulturę; w Krakowie dodatkowo zamroziła nam Paradę Smoków i odsunęła świętowanie jubileuszu 75 lecia istnienia Teatru Groteska. Ale jak pokazał konkurs „Gramy dla Groteski” – nie uśpiła tęsknoty za sztuką. Ten prawdziwy pandemiczny festiwal domowego teatru, który obserwowaliśmy przez ostatnie tygodnie pokazał jak bardzo teatr może rozwinąć wyobraźnię. Dlatego myślę, że wszyscy mogą już czuć się wygrani” – Adolf Weltschek, przewodniczący jury konkursowego i dyrektor Teatru Groteska.
1 czerwca w Dniu Dziecka Teatr Groteska ogłosi wyniki niecodziennego konkursu „Gramy dla Groteski”, który w warunkach domowej kwarantanny twórczo zaangażował ponad 80 młodych wykonawców! I choć jury konkursowe, któremu przewodniczy dyrektor A. Weltschek zakończy swoje obrady w sobotę, to jednak do poniedziałku, 1 czerwca do godz. 12:00 możliwe będzie jeszcze głosowanie publiczności za pomocą ankiety dostępnej na stronie www.groteska.pl
Przypomnijmy, iż konkurs „Gramy dla Groteski”
Warunek był tylko jeden – w dowolnej technice i z zaangażowaniem własnej wyobraźni (a jak pokazały nadesłane prace także z zaangażowaniem brata, siostry, rodziców, a nawet i całych klas szkolnych!) należało stworzyć własną inscenizację teatralną. Domowe teatrzyki mogły powstawać gdziekolwiek – we własnym pokoju lub w kuchni, na balkonie lub na strychu. Inscenizacje mogły być wymyślonymi historiami lub własną wersją dobrze znanych bajek z dzieciństwa.
Teatr Groteska nie zostawił swoich widzów bez warsztatowego wsparcia – konkurs poprzedziły internetowe lekcje dykcji, śpiewu, poprawnego mówienia i sprawnego poruszania się na scenie oraz wspólna budowa kukiełek, pacynek, marionetek i rekwizytów do teatru cieni. Zainteresowanie konkursem było tak ogromne, iż jury konkursowe zdecydowało się na przesunięcie terminu ogłoszenia wyników, by umożliwić każdemu internetową premierę nadesłanego filmu.
Zwycięzców konkursu poznamy już w najbliższy poniedziałek, ale to nie jedyna niespodzianka Teatru Groteska przygotowana na tegoroczny Dzień Dziecka!
Wprawdzie jeszcze nie w realu na scenie Groteski przy ul. Skarbowej 2 w Krakowie, ale na dobrze znanej stronie internetowej www.groteska.pl dla wszystkich dzieci dużych i małych, ciesząca się wielka popularnością „Pchła szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk!
Dotąd spektakl pokazywany jedynie we fragmentach muzycznych hitów, tym razem w całości dostępny będzie online przez cały poniedziałek 1 czerwca!!!
Ale po 1 czerwca…świętowanie Dnia Dziecka z Teatrem Groteska się nie skończy!
Przez cały tydzień aż do piątku 5 czerwca Teatr Groteska wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje codzienne spotkania z bohaterami bajek! Zaczynamy w Dzień Dziecka o godz. 11.00
i zapraszamy do Głównej Księgarni Naukowej, gdzie Lech Walicki jako Czarny Kot interpretować będzie „kocie” wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Ich inspiracja pomoże nam później wspólnie narysować kociego bohatera. Ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętnych prosimy o wysłanie zgłoszeń mailowych na adres: kontakt@miastoliteratury.pl Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Liczba uczestników jest ograniczona.
UWAGA! Będzie to pierwsze i od długiego czasu wyczekiwane spotkanie na żywo z udziałem publiczności. Wyjątkowo ważnej dla nas – dziecięcej publiczności! Nie zabraknie zatem słodkiej niespodzianki od Wawelu!
W kolejne dni o godz. 18.00 na profilach FB Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO emitowane będą specjalnie zarejestrowane inscenizacje, z udziałem aktorów Groteski. Bajki czytać będą: Jakub Popławski jako Pan Impresario, Krzysztof Grygier jako Czarnoksiężnik, Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń i Olga Przeklasa jako Nowa Pani. Interpretacje aktorskie (już bez udziału publiczności) zarejestrowane zostaną w księgarniach: De Revolutionibus Books&Cafe, Pod Globusem, Księgarni Książkoteka i Księgarni NOWA.
(Ty) Dzień Dziecka z Teatrem Groteska – szczegółowy program:
poniedziałek (1 czerwca), godz. 11.00, Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6)
inscenizacja: Lech Walicki jako Czarny Kot. Spotkanie na żywo i wspólne rysowanie
Miejsce: Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6)
Emisja nagrania z wydarzenia o 18.00 na profilach Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO
wtorek (2 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO
inscenizacja: Jakub Popławski jako Pan Impresario z Ale Cyrk!
Miejsce nagrania: De Revolutionibus Books&Cafe
środa (3 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO
inscenizacja: Krzysztof Grygier jako Czarnoksiężnik z Cudownej lampy Alladyna
Miejsce nagrania: Księgarnia Pod Globusem
czwartek (4 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook Teatru Groteska i Krakowa
Miasta Literatury UNESCO
inscenizacja: Bartłomiej Olszewski jako Szerszeń z Pchły Szachrajki
Miejsce nagrania: Książkoteka
piątek (5 czerwca), godz. 18.00, premiera online na profilach Facebook Teatru Groteska i Krakowa Miasta Literatury UNESCO
inscenizacja: Olga Przeklasa jako Nowa Pani w stroju wiktoriańskim
Miejsce nagrania: Cafe NOWA Księgarnia