☰ menu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w MNK

niedz.
10.01.2016

We wszystkich oddziałach MNK będzie prowadzona przez wolontariuszy zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp do galerii stałych Muzeum jest bezpłatny

tego dnia – jak w każdą niedzielę. Wyjątkowo za darmo można będzie obejrzeć wystawę Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella w Gmachu Głównym MNK.

Muzeum jak co roku zaprasza wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na gorące napoje do swoich oddziałów w Krakowie i Zakopanem.

Tradycyjnie już Muzeum przygotowało aukcje specjalne na rzecz WOŚP:

Wieczór wśród skarbów włoskich muzeów w MNK
Przedmiotem licytacji będzie wieczór na wystawie Maria. Mater Misericordiae (23.06-09.10.2016). Na ekspozycji organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zobaczymy blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane będą dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich gości. Dodatkowo zwycięzca aukcji otrzyma dwuosobowe zaproszenie na wernisaż wystawy.

Wyjątkowy Widz Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji otrzyma wyjątkową kartę wstępu na wszystkie wystawy i wydarzenia w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2016 roku. Zaproszenie obejmuje wstęp na wszystkie wystawy, warsztaty, koncerty i wydarzenia, organizowane w tym roku przez Muzeum Narodowe w Krakowie i dotyczy nie tylko zwycięzcy aukcji, ale także jego rodziny lub przyjaciół (maksymalnie 5 wskazanych osób). Zwycięzca otrzyma także specjalny certyfikat Wyjątkowego Widza oraz kufer wyjątkowych prezentów od Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wieczór z Modną w MNK
Nagrodą będzie wieczór na wystawie Modna i już! Moda w PRL prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 19.12.2015-17.04.2016. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich gości.

Program Oddziałów MNK
10 stycznia 2016

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00-16.00
Galeria "Broń i Barwa w Polsce" poświęcona jest uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.

Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików).

Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej).

  • Wystawa czasowa Modna i już! Moda w PRL – o godz. 12.00 oprowadzanie tematyczne po wystawie pt. Moda i władza. Prowadzenie: Anna Warzecha (wystawa płatna)
  • Finisaż wystawy Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella, która prezentuje 92 prace autorstwa 35 ważnych i uznanych artystów 2. połowy XX wieku, wywodzących się z Europy i USA, m.in.: Karela Appela, Armana, Georga Baselitza, Louise Bourgeois, Sophie Calle, Allena Jonesa, Roberta Matty, Mimmo Paladino, Roya Lichtensteina i innych sław
  • Wystawa czasowa Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety

 
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1-3, 10.00-19.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00-16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Domu Jana Matejki popularyzuje się nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
 
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10-12, 10.00-16.00
W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów
z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Posesję okalają dziedzińce i ogrody. W ogrodowym lapidarium złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne kościołów i kamienic krakowskich.

  • Finisaż wystawy Pątnik, podróżnik, turysta – poznawanie świata. Z kolekcji starodruków i kartografii MNK
  • Wystawa czasowa Między Wschodem a Zachodem. Od Damaszku do Andaluzji. Pieniądz islamski w wiekach średnich

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9,10.00-16.00
Wystawa czasowa Szuflada Szymborskiej. Ekspozycja wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki.
 
Muzeum Książąt Czartoryskich, „Arsenał" – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00-16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej – m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami Księgi umarłych, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i sarkofagów.
 
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00-16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony zgodnie z projektem Józefa Mehoffera.

Pokaz fotografii Ozdobić wiejski kościół. Józefa Mehoffera polichromia kościoła w Lubieniu.
 
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6, 10.00 -16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre′a, Maurice′a de Vlamincka oraz rzeźby Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 10.00 -16.00
Gotycko-renesansowy pałac (XVI w.), w którym prezentowane są dwie galerie stałe: „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek" oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej". Najważniejszymi eksponatami w galerii są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410) oraz nieznana dotąd szerzej kolekcja ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z katedry krakowskiej i kościoła Mariackiego.

  • Finisaż pokazu Pojmanie Chrystusa- prezentacja kwatery Retabulum Augustiańskiego Nicolausa Haberschracka
Exit mobile version