8-16 października, Warszawa Co naprawdę widać na zdjęciach? O czym rozmawiały sportretowane osoby, co zdarzyło się zanim pojawił się fotograf, a co działo się potem? Październikowe wydarzenia dla dzieci i rodziców, przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii postawią pytania, dzięki którym oglądanie zdjęć stanie się przygodą pełną nowych odkryć.
Nie wszystko na zdjęciu widać na pierwszy rzut oka – czasem trzeba żyłki detektywa, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, wyczytać szczegóły, emocje postaci, relacje między nimi, czas kiedy zdjęcie było zrobione. Wydarzenia przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii to nie typowe warsztaty fotograficzne, podczas których nauczyć można się robienia zdjęć. Tym razem uczestnicy dowiedzą się, jak powstają fotografie, a przede wszystkim nauczą się jak je „czytać”. Między 8 a 16 października, podczas warsztatów, gry terenowej i widowiska narracyjnego przygotują albumy i komiksy, pomogą w odnalezieniu zagubionych fotografii, stworzą opowieści oparte o własne zdjęcia i zdjęcia znanych artystów (m.in. Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik, Stanisław Dłubak). Część wydarzeń przeznaczona jest dla dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
Podczas gry miejskiej „Na ratunek redaktorom” uczestnicy wcielają się w rolę gońców gazety „Archeolog warszawski”. Będą wędrować po Śródmieściu w poszukiwaniu fotografii, które „wywiało” z redakcji, odnajdą w terenie miejsca utrwalone na kliszy i porównają je z tym, co można tam zastać obecnie, poszukają na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu. Poznają odradzają się po wojnie Warszawę. Ten niezwykły czas dokumentowany był przez znakomitych fotografów. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii i historię miasta.
„Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść” to widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, podczas którego opowiadaczki z Grupy Studnia O. stworzą improwizowane historie inspirowane zdjęciami m.in. Zofii Chomętowskiej i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego oglądania starych fotografii. Sprawdzą, jakie historie można „wywołać ze zdjęć” i jak to się dzieje, że zdjęcia z nie-naszego albumu rodzinnego łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy?
W programie znajdzie się także seria warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych (od 5 do 10 lat). „Domowe historie z chmurką”, „Obrazy i opowieści” oraz „Fotostory” to zajęcia, podczas których uczestnicy postarają się odkryć historie utrwalone w starych kadrach. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię i umiejętność współpracy. Dzieci przygotują własne albumy, stworzą opowieści, poszukają skojarzeń, uważnie przyjrzą się sfotografowanym postacią. Stare zdjęcia staną się pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy. Z kolei podczas zajęć „Laboratorium światła, czyli jak powstają zdjęcia” (uczestnicy w wieku 8-10 lat), prowadzonych przez Macieja Jeziorka, dzieci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu budowy aparatów fotograficznych, roli światła w tworzeniu obrazu oraz informacji dotyczących najistotniejszych wynalazków i momentów w historii fotografii.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – zapisy: warsztaty@faf.org.pl
LABORATORIUM ŚWIATŁA – CZYLI JAK POWSTAJĄ ZDJĘCIA
15.10 / sobota / 11.00-13.00 / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Maciej Jeziorek (Napo Images)
Ilość miejsc: 10
Wydaje się, że to takie proste. Klikasz i jest zdjęcie. Ale jak to się dzieje naprawdę? I jak działo się kiedyś? Do laboratorium światła zaprosi dzieci wielokrotnie nagradzany fotograf Maciej Jeziorek. Będzie można obejrzeć z bliska “starodawne” aparaty analogowe, dotknąć, pogrzebać i samemu spróbować. Obejrzymy trochę zdjęć, chwilę porozmawiamy, ale przede wszystkim będziemy eksperymentować – po to, aby dowiedzieć się, jak jest zbudowany aparat, po co światło w fotografii, jakie były najważniejsze wynalazki i momenty w historii fotografii i jak obserwować świat, żeby zobaczyć ciekawe zdjęcie?
WIDOWISKO NARRACYJNE DLA DZIECI I RODZICÓW
WYWOŁUJEMY SŁOWA. FOTOGRAFIA I OPOWIEŚĆ
15.10 / sobota / g. 16.00-18.00 / sobota / Stacja Muranów, Andersa 13
Prowadzenie: Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz (Grupa Studnia O.)
Ilość miejsc: 30 osób
UWAGA! tłumaczone na język migowy
Fotografie rodzinne zwykle opowiadają o losach konkretnych ludzi, ale przecież wcale nie musimy znać imion, miejsc i konkretnych dat, aby przemówiły do nas twarze i wydarzenia. Kiedy przyjrzymy się chwilę uważniej starym zdjęciom z nie-naszych albumów i okazuje się, że łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy, bo je przeżyliśmy albo zasłyszeliśmy. Jak to się dzieje, jakie opowieści można wywołać z fotografii?
Widowiska narracyjne inspirowane są dawną sztuką opowiadania. Zwykle ich źródłem są bajki, baśnie i mity. Tym razem bedą to zdjęcia. Opowiadaczki – Beata Frankowska i Małgorzata Litwinowicz – podzielą się własnymi historiami i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego przeczytania niezwykłych opowieści zawartych w fotografiach.
Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
GRA MIEJSKA DLA DZIECI I RODZICÓW
NA RATUNEK REDAKTOROM
16.10 / niedziela / 11.00-13.00 / Śródmieście
prowadzenie: Sebastian Łabęda (www.warszawa-przewodnik.pl)
ilość miejsc: 12 zespołów rodzinnych
start: pl. Defilad, wejście do PKiN od strony ul. Marszałkowskiej
W nowym numerze „Archeologa warszawskiego” miał ukazać się duży, artykuł o odradzającej się po wojnie stolicy. Całość ilustrowana fotografiami wybitnych fotografów: Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, Marii Chrząszczowej. Tuż przed wydaniem zdarzyła sie katastrofa. Nieuważna sprzątaczka chciała przewietrzyć pomieszczenia redakcji. Zawiał wiatr, wyfrunęły gotowe materiały, reszta się pomieszała. Na poszukiwania wysłano redaktora Plombę. Uczestnicy muszą mu pomóc. Jest mało czasu…
Zepoły graczy wyruszą w miasto wyposażeni w „prawie już gotowy” egezmplarz gazety, w którym brakuje fragmentów tekstów oraz fotografii. Ich zadaniem będzie odszukanie materiałów w terenie i uzupełnienie brakujących fragmentów gazety. Muszą więc najpierw odnaleź redaktora Plombę, który zgubił się w mieście. Od niego otrzymają potrzebne materiały oraz instrukcje czego i gdzie szukać.
W ukrytych miejscach odnajdą miniatury zdjęć, które „wywiało” z redakcji, na pozostałych będą musieli odnaleźć informacje brakujące w tekście. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii I historię miasta. Odnajdujemy w terenie miejsca utrwalone na kliszy, porównujemy je z tym, co można tam zastać obecnie, szukamy na fotografiach szczegółow, które zazwyczaj umykają ogladającemu.
Projekt „Widzi-mi-się” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawy „LUX”, którą można oglądać w galerii Fundacji Archeologia Fotografii od 23.09 do 14.10.2016
Zapisy na wszystkie zajęcia ruszają 14 września
Pełen opis warsztatów: www.faf.org.pl
Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Zapisy: warsztaty@faf.org.pl