☰ menu

Wędrujące abecadło teatru lalek – Teatrzyk Zajechał

pon.-wt.
17.06-25.06.2013

Program realizowany jest przez Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin", ( działające od 16 lat na nieczynnym dworcu kolejowym w małym mieście w woj. wielkopolskim). Aktorzy i animatorzy Stacji Szamocin mają duże doświadczenie w realizacji podobnych programów w Wielkopolsce, w województwie pomorskim oraz na terenie całego kraju. Min. aktorzy brali udział w kilku edycjach wędrówek teatralnych, realizowanych przez Sopocką Scenę Off de Bicz, w tym również „Teatr Zajechał w Gdyni – 2012." Spektakle grane są w odmiennych konwencjach, z użyciem różnorodnych technik lalkowych i przemyślaną tematyką, bliską doświadczeniom dziecka. Każdego miesiąca grana jest inna pozycja ( w sumie 5 tytułów.)

Po przedstawieniach odbywają się warsztaty dla widzów- różnorodne techniki animacji lalkami, nauka piosenek oraz twórcze zadania. Proponowane spektakle chętnie też oglądają dorośli, którzy odnajdują w nich wspomnienia z dzieciństwa i przypominają pierwsze wizyty w teatrze lalek.

Program jest również przeznaczony również dla pracowników bibliotek, instruktorów, pedagogów z przedszkoli i nauczycieli nauczania początkującego. Przedstawienia bowiem ukazują, jak w najprostszy sposób i za pomocą nieskomplikowanych lalek, form oraz skromnej scenografii można stworzyć kameralny teatr, poprzez który dorosły i dziecko, mają niepowtarzalną okazję by wspólnie bawiąc się, zbliżyć do siebie i wzajemnie poznawać.

Miniatury z cyklu ABC teatru lalek Stacji Szamocin sprawdzają się najpełniej w kameralnych warunkach. Wśród książek, ciszy i skupienia małych czytelni najpełniej oddana jest filozofia małego wędrującego teatrzyku, w którym bardzo dużo śpiewa się piękne piosenki i pieśni- a capella, bez hałaśliwego nagłośnienia, plakatowego moralizatorstwa

i nachalnej formy estradowej.

W okresie wakacji odbędzie się finalny warsztat plenerowy „Piaskownica dzieciństwa"przy filii Nr 10 na Wzg órzu św. Maksymiliana. Beneficjenci wezmą udział w warsztatach lalkowo- plastyczno – happeningowych oraz zainicjowana będzie „Galeria pod Chmurką" – wystawka fotograficzna dzieci i młodzieży z dokumentacji projektu.

Przyciągnie to uwagę nowych uczestników i nastąpi edukacja w zakresie twórczej zabawy w otwartej przestrzeni.

 "Tancereczka i kominiarczyk"
wg baśni Hansa Christiana Andersena
Wykonanie :Luba Zarembińska

LALKI Z PARASOLEK – czy to możliwe ?

Na obracającym się stoliku Luba Zarembińska realizuje spektakl w jednoosobowym wykonaniu w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek, które ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Oprócz tego najmłodszych widzów czeka wiele niespodzianek scenicznych, a wśród nich rekwizyty ozdabiane modną obecnie techniką decoupage, które oczarowują i zaskakują. Użyte są pozytywki, tym razem z muzyką Mozarta a piosenki są śpiewane a capella.
„Tancereczka i kominiarczyk" stwarza magiczną atmosferę do spotkania w teatrze dziecka i dorosłego, by porozmawiać na tematy ważne i bliskie sercu. Po spektaklu omówienie i prezentacja różnych technik lalkowych, „zabawa w teatr", nauka piosenki i rozmowa o Mozarcie.

17.06., godz. 17:00 MBP Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek
18.06., godz. 17:30 MBP Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże
19.06., godz. 17:00 MBP Filia nr 14, ul Brzechwy 3/5, Karwiny
22.06., godz. 12:00 MBP Filia nr 12, ul. Opata Hackiego 33, Chylonia
24.06., godz. 17:00 MBP Filia nr 4, ul. Porębskiego 21, Pogórze

„ Pan Huczek"
inspirowany opowiadaniem "Herra Huu" fińskiego autora książek dla dzieci Hannu Mäkelä
Grają: Ewa Jerkiewicz -Żbikowska i Luba Zarembińska

LALKA I PRZEDMIOT – prezentacja tradycyjnych technik lalkowych: kukiełki, jawajki, pacynki i marionetki oraz przedmiotów.

Tematem przewodnim przedstawienia jest przyjaźń, zaś bohaterem opowieści jest samotny, tajemniczy Pan Huczek, który nie może odnaleźć się we współczesnym, tajemniczym i obcym dla niego świecie. Nie zna zwyczajów ludzi, przeznaczenia przedmiotów i zjawisk przyrody. Życie Pana Huczka odmienia przyjaźń z chłopcem o imieniem Mikko.
W części edukacyjnej spotkania dzieci poznają użyte w spektaklu formy lalkowe oraz rozmawiają z aktorami o gwiazdach i gwiazdozbiorach
Wdzięczne piosenki, proste instrumenty i efekty dźwiękowe podkreślają baśniowy nastrój a jako elementy scenografii wykorzystane zostały stare przedmioty codziennego użytku .

21.06., godz. 17:00 MBP Filia nr 13, ul. Podchorążych 10a, Oksywie
25.06., godz. 16:30 MBP Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Chylonia

 

Exit mobile version