☰ menu

Wędrówki z dinozaurami

pt.
03.01.2014

Paczi jest odważny, a jednocześnie zabawowy i sympatyczny. Żyje w górnej kredzie, czyli ostatnim okresie ery mezozoicznej (która trwała około siedemdziesięciu milionów lat temu) na obszarze, odpowiadającym dzisiejszej Alasce. Ten mały dinozaur stawia czoło wielkim wyzwaniom i zostaje bohaterem.

HISTORIA, KTÓRA ROZEGRAŁA SIĘ SIEDEMDZIESIĄT MILIONÓW LAT TEMU

Akcja ma miejsce w górnej kredzie i rozgrywa się na dzisiejszej Alasce. Filmowcy musieli się wykazać bujną wyobraźnią, kreując świat, w którym żyje Paczi.

"To opowieść o przygodach dzielnego dinozaura. Naszym celem było pokazanie prehistorycznego świata takim, jak był naprawdę." – mówi reżyser Barry Cook, który nakręcił film razem z Neilem Nightingalem. „Pragnęliśmy zwrócić uwagę na to, że pewne rzeczy są stałe i nie zmieniły się od tamtych czasów. Oczywiście nie mam na myśli tego, że po ulicach biegają wielkie dinozaury – raczej to, że wszyscy mamy wolę przetrwania. Obserwujemy, jak Paczi uczy się funkcjonować w swoim środowisku i walczy o jedzenie i przeżycie, stawiając czoło wrogom. To uniwersalne wątki, które każdy może odnieść do siebie." –  mówi drugi reżyser.

Ludzie fascynują się dinozaurami od lat. Tyranozaur i gorgozaur do dziś budzą strach, ale dzieci je uwielbiają, bo to fantastyczne stwory, rozbudzające wyobraźnię.

"Jestem pewien, że mali widzowie zachwycą się naszym filmem, bo jest realistyczny, a przy tym pełen ciepła i humoru. No i spodoba im się przyjaźń, łącząca Pacziego z ptakiem Aleksem." – mówią twórcy.

Dinozaury są przerażające, ale wyginęły miliony lat temu, więc nie stanowią prawdziwego zagrożenia. Dlatego nie boimy się ich aż tak bardzo. Fascynująca jest też prehistoria – to niesamowite, że Ziemia liczy sobie tyle lat i przeszła tak wiele.

"Pragnęliśmy pokazać te czasy w jak najbardziej realistyczny sposób, by przybliżyć je dzisiejszym widzom, zwłaszcza tym najmłodszym. Historia o dinozaurach to wspaniały film dla całej rodziny." – mówi Nightingale, a scenarzysta John Collee dodaje : „Paczi to odważny młody dinozaur o optymistycznym usposobieniu – trudno go nie pokochać. Z przyjemnością się ogląda, jak poznaje otaczający go świat i dorasta."

Paczi jest pachyrinozaurem – nazwa rodzajowa oznacza grubonosego jaszczura. Nie jest przedstawicielem największych i najgroźniejszych dinozaurów. Żeby wywalczyć swoje, musi polegać na innych cechach niż wielkość i siła – między innymi na bystrości i dobrym sercu. Najbardziej kłóci się z bratem o imieniu Gniewko – samcem alfa, który pragnie zostać przewodnikiem stada.

"Paczi uczy się, czym jest wewnętrzna siła i jaką ma wartość. Znajduje w sobie odwagę, by być bohaterem. Nie jest duży i groźny, a jednak wierzymy w to, że mu się uda i dlatego trzymamy za niego kciuki." – mówi Barry Cook i dodaje : „Paczi jest wyrzutkiem, ale nie traci nadziei i jest wytrwały – dlatego osiąga cel."

"Nasz film jest w gruncie rzeczy opowieścią o dorastaniu. Dwoje rywalizujących ze sobą braci, miłość, wielka przygoda. Paczi przeżywa wiele emocji i zdobywa ważne doświadczenia." – mówi Nightingale.

"Bohatera cechuje zainteresowanie otaczającym go światem. Czasem wpada z tego powodu w tarapaty, ale przede wszystkim bardzo się rozwija." – mówią twórcy.

Paczi zaprzyjaźnia się z Aleksem – prehistorycznym ptakiem o ogromnym poczuciu humoru. „Aleks jest jego najlepszym kumplem, głosem sumienia i mentorem." – mówią twórcy.

Gniewko jest przeciwieństwem Aleksa – to skupiony na sobie i przetrwaniu egoista, któremu bardziej zależy na udowadnianiu swojego heroizmu niż na niesieniu pomocy.

"Gniewko czepia się Pacziego, drażni się z nim i robi wszystko to, co robi się z młodszym bratem. Paczi próbuje mu zaimponować, ale to nierealne." – mówią twórcy.

Dobre serce to ważna cecha, ale w prehistorycznym świecie liczy się odwaga – nie tylko w sytuacjach, w których trzeba stawić czoło wrogom, ale też wtedy, gdy mierzymy się ze swoimi słabościami. Kiedy Paczi zakochuje się w Juni, musi zwalczyć wrodzoną nieśmiałość, by zrobić na niej wrażenie.

W świecie Pacziego postrach sieją tyranozaury. Gordon to wielki gorgozaur, który nie ma skrupułów, za to zna wyszukane sposoby polowania na ofiary.

"To najbardziej przerażające stworzenie, jakie można sobie wyobrazić. Diabeł wcielony." – mówią twórcy.

"Muszę przyznać, że go uwielbiam." – śmieje się reżyser animacji, Marco Marenghi.

Ważn postacią w życiu Pacziego jest jego ojciec, Buldożer – szanowany przywódca stada. Podczas corocznej migracji ginie w trakcie pożaru lasu, broniąc synów.

Bracia stawiają czoło ogromnemu wyzwaniu – walczą o przetrwanie, skazani tylko na siebie. Wraz z Juni znajdują w sobie pokłady odwagi i siły. Paczi udowadnia, że ma to „coś", by zostać przywódcą stada.

NARZĘDZIA, DZIĘKI KTÓRYM MOŻNA STWORZYĆ PREHISTORYCZNĄ HISTORIĘ

"Wędrówki z dinozaurami" to zachwycająca wizualnie, piękna opowieść o rodzinie. Twórcy pokazali dinozaury w realistyczny sposób i jak najwierniej odtworzyli świat, w którym żyły. Współpracowali nie tylko z paleontologami, ale i wielokrotnie nagradzaną przez branżę filmową firmą Animal Logic. Dzięki temu powstał fenomenalny film z pięknymi zdjęciami i  bohaterami, podbijającymi serca widzów.

"Mimo że dinozaury wyginęły miliony lat temu, są dla nas stosunkowo nowe. W ciągu ostatnich stu lat nauczyliśmy się o nich więcej, niż kiedykolwiek wcześniej." – mówi Barry Cook.

"Kręcąc ten film, dołożyliśmy wszelkich starań, by jak najwierniej pokazać prehistoryczny świat." – zapewnia Marco Marenghi z Animal Logic.

Twórcy zaczęli od zapoznania się z gatunkami dinozaurów, które zamieszkiwały obszar dzisiejszej Alaski w okresie późnej kredy. W tamtych czasach panował tam klimat, odpowiadający dzisiejszej Szkocji – nowo-nabyta wiedza pozwoliła twórcom stworzyć piękny, barwny świat i powołać do życia ciekawych bohaterów.

Większość zdjęć powstała na dzikich terenach Alaski i Nowej Zelandii. „Postawiliśmy na realizm. Zebraliśmy wystarczająco dużo materiałów, by móc nakręcić animację, przedstawiającą prawdziwą dzicz." – mówi Nightingale.

„Wiedzieliśmy, że to odważny i ambitny projekt, dlatego chcieliśmy pracować z najlepszymi z najlepszych – dlatego zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli Cameron Pace Group, którzy specjalizują się w obsłudze systemu 3D Fusion Camera." – mówi producent Mike Devlin i dodaje : „To eksperci i prawdziwi artyści. Używają sprzętu najwyższej jakości. Praca z nimi to zaszczyt."

„Opracowaliśmy specyficzne metody korzystania z technologii 3D – takie, dzięki którym obraz jest wyjątkowo realistyczny. Takie użycie technologii sprawia, że film naprawdę nabiera nowego wymiaru." – mówi Vince Pace i dodaje : „Mam dwójkę dzieci – nie mogą się doczekać, aż zobaczą «Wędrówki z dinozaurami». Prawdę mówiąc, wcale im się nie dziwię!"

Autor zdjęć przyznaje, że praca nad taką produkcją to duże wyzwanie. „Dołożyliśmy wszelkich starań, by wszystko wyglądało jak najbardziej realistycznie i żeby widzowie mieli wrażenie, że wkroczyli do prehistorycznego świata." – mówi John Brooks.

Zapytany o ulubioną scenę w filmie odpowiada, że pożar lasu. „Ogień jest czymś niezwykłym i niełatwo pokazać go w animacji. Długo pracowaliśmy nad tym, by wyglądał jak prawdziwy. Oglądając film, aż czuje się żar buchający z ekranu!"

Twórcy połączyli trójwymiarowe tła z postaciami stworzonymi komputerowo. Użyli lidaru – urządzenia, działającego na podobnej zasadzie jak radar. To połączenie lasera z teleskopem – uzyskany obraz analizuje się komputerowo.

"Widzowie się przekonają, że wykorzystanie nowych metody sprawia, że oglądanie filmów 3D to zupełnie nowe doświadczenie." – mówi Mike Devlin.

Tylko w dwóch scenach użyto klasycznych efektów komputerowych – jedna przedstawia dinozaury, walczące ze sobą na lodzie. „Tafla lodu to dzieło grafików komputerowych. Tylko oni byli w stanie oddać realizm sytuacji, w której postaci ślizgają się po powierzchni. To fantastyczne, że rozwój technologii umożliwia tworzenie coraz bardziej realistycznych animacji." – mówi Nightingale.

Twórcy zapewniają, że dinozaury zostały odwzorowane w jak najdrobniejszych szczegółach.

Specjaliści z Animal Logic powołali do życia fascynujące postaci. Dopracowali fakturę skóry, pióra, drganie mięśni. „Są naprawdę niesamowici. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że zrobili są tak imponującego. Patrząc na nasze dinozaury ma się wrażenie, że to prawdziwe stworzenia przed milionów lat." – mówi Mike Devlin.

"Największe wrażenie robią na mnie skóra i łuski oraz praca mięśni. Dzięki ekspertom z Animal Logic lepiej zrozumiałem, jak żyły dinozaury." – mówi Marenghi.

Twórcy stworzyli modele przy użyciu systemu ZBrush. „Jestem rzeźbiarzem, a ten program umożliwia wirtualne rzeźbienie w glinie, więc świetnie się w nim odnalazłem." – mówi David Krentz i przyznaje, że zainteresował się dinozaurami po obejrzeniu „King Konga" z 1933 roku.

"Zanim zacznę tworzyć szkic, muszę dowiedzieć się czegoś więcej o danej postaci. Nie wystarczy mi polecenie «Narysuj strasznego tyranozaura». Zaczynam od zastanowienia się, dlaczego to właśnie tyranozaur jest straszny. Obdarzam go cechami, które potęgują to wrażenie. Dopiero potem biorę się do pracy." – dodaje Krentz.

POCZĄTKI

Przy „Wędrówkach z dinozaurami" pracowali najlepsi, współcześni filmowcy i artyści. Film nakręcono na podstawie przełomowego para-dokumentu wyprodukowanego przez BBC w 1999 roku.

W 2010 roku technologia była już na tyle rozwinięta, że postanowiono zrobić pełnometrażowy film, wykorzystujący technologię 3D. Twórcy pragnęli pokazać widzom zachwycający i wciągający świat prehistorii.

Reżyserzy przyznają, że mają ogromną nadzieję, że ich produkcja osiągnie sukces. „To piękna historia i świetnie zrealizowany film. Nie mam wątpliwości, że widzowie zainteresują się pokazanym światem i zżyją z bohaterami."  – mówi Barry Cook, a Neil Nightingale dodaje : „Chcemy, by widzowie poczuli się w kinie, jakby cofnęli się w czasie."

FAKTY NAUKOWE, KTÓRE ZAINSPIROWAŁY TWÓRCÓW

Odkąd BBC nakręciło swój serial dokumentalny, dokonano wiele nowych odkryć, dotyczących dinozaurów. Znaleziono m.in. szczątki stworzeń, które żyły w erze mezozoicznej.

Najnowsze nowo-odkryte fakty o dinozaurach :

Stada : Na terenie Alaski i Kanady znaleziono zbiorowiska kości różnych stworzeń.

Wszystko wskazuje na to, że zginęły w efekcie katastrofy naturalnej, na przykład powodzi (w filmie przedstawiono wersję, w której mamy do czynienia z zamarzniętym jeziorem). Znaleziska udowadniają, że na tamtych terenach żyli przedstawiciele roślinożerców – między innymi pachyrinozaurów.

 Migracje : Duże stada muszą się przemieszczać, między innymi ze względów żerowiskowych. Dinozaury poszukiwały pożywienia i lepszych warunków klimatycznych.

Relacje w stadzie : W filmie pokazano, jak matka troszczy się o Pacziego i pozostałe potomstwo. Dinozaury składały jaja – znalezione skamieliny pozwalają domniemać, iż dinozaury istotnie otaczały młode opieką i chroniły gniazda. Naukowcy często natrafiają na szczątki młodszych i starszych osobników, co sugeruje, że dinozaury wędrowały całymi stadami.

Pokazane dinozaury : Twórcy wzorowali się na szczątkach – między innymi tymi, które można podziwiać w Prince Creek, Horseshoe Canyon, Bear Paw, Wapiti i Dinosaur Povincional Park.

Ekologia : Wykopaliska w Parku Narodowym Danali na Alasce pomogły poszerzyć wiedzę o erze dinozaurów. Znaleziska pomogły filmowcom odtworzyć tamten świat i przybliżyć go widzom.

Przeniesienie dinozaurów na duży ekran :

Kontrowersje : Kiedy powstawał serial BBC, teoria o tym, że ptaki są potomkami dinozaurów nie była potwierdzona, ale dziś nie ma co do tego wątpliwości. Znalezione szczątki dinozaurów, przypominających ptaki i ptaków, przypominających dinozaury pozwalają wysnuć wniosek, że są ze sobą spokrewnione. Dlatego też dinozaury nie wyginęły sześćdziesiąt sześć milionów lat temu, jak się powszechnie uważa. Nadal są wśród nas – jako ptaki. Istnieje około dziesięciu tysięcy gatunków ptaków, które bardziej przypominają dinozaury, niż wiele ssaków.

Skóra i pióra : Dinozaury funkcjonują w naszej wyobraźni jako wielkie, przerażające gady, dlatego wyobrażamy sobie, że były pokryte zrogowaciałymi tarczami, ale znaleziska wskazują na to, że wiele gatunków miało pióra – zwłaszcza młode osobniki.

Kolory : W okresie późnej kredy roślinność była bujna i prawdopodobnie barwna. Dinozaury prawdopodobnie rozróżniało kolory, co ułatwiało im żer. Dlatego też nie jest wykluczone, że różne gatunki dinozaurów miały różne ubarwienia. W Chinach i Mongolii znaleziono coś, co potwierdza tę teorię : zachowane melanosomy, czyli komórki odpowiadające za kolor skóry. Na ich podstawie naukowcy ustalili, że anchiornisy były biało-czarno-czerwone, a sinozauropteryksy miały pasy. Znaleziono też szczątki przedstawiciela hadrozaurów – na podstawie zachowanej tkanki udało się odtworzyć fakturę jego skóry.

Nowe spojrzenie na pterozaury : Na lądzie poruszały się dużo sprawniej, niż do tej pory sądzono. Latały i szybowały długie dystanse.

Zdolność przystosowania się : Szczątki dinozaurów znaleziono na wszystkich kontynentach, łącznie z biegunami, na których panują srogie zimy. Troodony miały duże oczy – szczątki tych, które znaleziono na Alasce miały dużo większe niż te, zamieszkujące inne części globu. Była to jedna z cech, która ułatwiła im przystosowanie się do ciemnych zim.

Intrygujące ciekawostki :

     Kiedy diplodoki wydalały gazy, ich ilość mogłaby wypełnić jeden balon powietrzny.

     Azdarchy, należące do pterozaurów, miały szczęki o długości dwóch i pół metra. Nie posiadały zębów, ale byłyby w stanie połknąć dziecko bez gryzienia.

     Niektóre azdarchy były wielkości małych samolotów

     Znaleziono koprolity -czyli grudki kałowe- tyranozaurów, które miały około dwóch litrów objętości.

   Jedna z teorii dotyczących wyginięcia dinozaurów zakłada,  że oślepły w wyniku katarakty spowodowanej gorącym klimatem.

     Mózg stegozaura był wielkości kociaka

     Ankylozaury były roślinożerne – zjadały odpowiednik siedmiuset marchewek dziennie.

  Filmowy Aleks ma zęby. Dzisiejszy ptaki nie są w nie wyposażone, ale naukowcy wyhodowali kurczaki, posiadające uzębienie.

     Niektórzy naukowcy przekonują, że edmontozaury skakały jak kangury, ale znalezione szczątki nie potwierdzają tej teorii.

     Zęby gorgozaurów miały kształt banana.

     Naukowcy znaleźli skamielinę, na której odcisnęła się skóra edmontozaura – tak dokładnie, że widać bliznę.

     Dinozaury miewały guzy mózgu. W jednej ze znalezionych czaszek odkryto gąbczastą masę.

  Naukowcy nie są w stanie określić, ile gatunków teropodów miało krótkie łapy, ale zastanawiają się, w jaki sposób dinozaury wykonywały takie czynności jak przytrzymywanie padliny, łapanie równowagi czy przygotowywanie gniazda.

Film kręcono na Alasce i w Nowej Zelandii.

Exit mobile version