Udział w spotkaniach umożliwi uczestnikom zapoznanie się z tajnikami pracy konserwatorów dzieł sztuki. Ile wysiłku wymaga praca nad danym dziełem, aby można go było zaprezentować w muzeum? Pracując z tak różnymi materiałami, jak porcelana, papier, skóra, tkanina, drewno, jakich metod trzeba użyć, by zapewnić eksponatom świetny wygląd? Specjaliści z poszczególnych działów opowiedzą o swojej pracy, udowadniając, że konserwacja to też sztuka.
Najważniejszym przykazaniem obowiązującym w konserwacji jest: po pierwsze nie szkodzić. Poznaj inne zasady postępowania konserwatorskiego. Dowiedz się, co to jest dublaż i retusz. Przekonaj się, jakie metody stosują konserwatorzy opiekujący się zabytkowymi obiektami.
8 września 2018 Okiem konserwatora – tajemnice obrazu
Oliwia Buchwald-Zięcina – Pracownia Konserwacji Malarstwa
Zajęcia dla rodzin z dziećmi (8–12 lat)
godz. 10.30; wystawa czasowa i sale edukacyjne
opłaty: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun; obowiązuje rezerwacja – tel.: 12 422-51-55 wew. 290, poniedziałek-piątek: 9.00-12.00, 14.00-15.00
Więcej o wystawie:
Opieka nad dziełami sztuki i wysiłki podejmowane na rzecz przywrócenia ich do stanu możliwie najbliższego pierwotnemu pozostają zazwyczaj w cieniu i rzadko przedostają się do świadomości publicznej. Działania te decydują tymczasem o kondycji zbiorów muzealnych,
a równocześnie stanowią integralną i często pasjonującą część dziejów kolekcji i poszcze-gólnych obiektów.
Wystawa przedstawia dokonania konserwatorów z Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1995–2018. Ekspozycja ukazuje szeroki wachlarz działań konserwatorskich podejmowanych wobec bardzo różnorodnych dzieł sztuki – tak jak różnorodne są zbiory wawelskiego muzeum. Osiemdziesiąt cztery prezentowane obiekty i towarzysząca im dokumentacja pozwalają na prześledzenie całej drogi ratowania zabytku: począwszy od stanu wyjściowego, poprzez materiał analityczny pozyskany w trakcie badań fizykochemicznych i ukazanie warsztatu pracowni konserwatorskich, aż do efektu końcowego – odrestaurowanego dzieła. Wybranym muzealiom towarzyszą prezentacje multimedialne, dzięki którym można zapoznać się ze specyfiką prac konserwatorskich prowadzonych przy konkretnych zabytkach. Dopełnieniem ekspozycji jest film przedstawiający działalność wszystkich siedmiu pracowni wawelskich.