☰ menu

Warsztaty wielkanocne w Muzeum w Gliwicach

sob.-niedz.
09.04-10.04.2022
W tym roku przed Wielką Nocą Muzeum w Gliwicach ponownie zaprasza do wspólnych przygotowań przedświątecznych! Poznamy zwyczaje, obrzędy i tradycje związane z najważniejszymi dla chrześcijan świętami, obchodzonymi na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego, a pomogą nam w tym twórcy ludowi i artyści z różnych regionów kraju. Wspólnie z Joachimem Orłowskim, wielokrotnie nagradzanym twórcą ludowym związanym ze Śląskiem, będziemy przygotowywać batikowe pisanki, poznając tajniki zdobienia jaj woskiem. Palmy wielkanocne będziemy tworzyć razem ze Stanisławą Majdą, twórczynią ludową z nowosądeczczyzny. Z kolei mistrzynie bibułkarstwa z Beskidu Żywieckiego– Maria Grzegorek, laureatka Nagrody Kolberga i Barbara Wandzel, pomogą nam wykonać oryginalne stroiki na wielkanocny stół i razem z etnografką – Barbarą Rosiek, opowiedzą o zwyczajach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Nie zabraknie też pokazu tworzenia drewnianych, postnych kołatek i sikawek przygotowanego przez artystę rzeźbiarza, Bronisława Mieszczaka. Ale to nie wszystko! Czekają nas warsztaty wyplatania kurek z wikliny, które prowadzić będzie Małgorzata Selega, absolwentka Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej. A w Niedzielę Palmową do ogrodu Willi Caro najmłodszych zaprasza… Zajączek! Oprócz poszukiwania ukrytych w ogrodzie niespodzianek czekają nas m.in. otwarte warsztaty malowania ceramiki, warsztaty malowania na szkle i pokaz zdobienia kroszonek prowadzony przez Olgę Paleczną. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zapisy na wszystkie warsztaty pod nr. telefonu: 783 560 005
Realizacja warsztatów i innych wydarzeń uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.

Sobota, 9 kwietnia 2022, Willa Caro, godz. 11.00 i 14.00

Palmy wielkanocne

Sobota przed Niedzielą Palmową to ostatni moment na własnoręczne przygotowanie palmy wielkanocnej. Pomoże nam tym pani Stanisława Majda, twórczyni ludowa z Beskidu Sądeckiego, która wprowadzi nas w klimat palm popularnych w małopolskiej (i nie tylko!) plastyce obrzędowej, łączących dzieła natury (żywe rośliny) z dziełami ludzkich rąk (kwiaty z bibuły czy wstążek. Będzie kolorowo! Zajęcia dla dzieci od lat 5 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży oraz osób dorosłych.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

10 kwietnia 2020, Willa Caro

Niedziela z Zajączkiem w Willi Caro

Godz. 10.00

Poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Uwaga! Zapisy na poszukiwanie niespodzianek prowadzimy od 21 marca 2022 r. pod numerem telefonu 783 560 006. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!

Godz. 10.15. – 11.00 – sala konferencyjna

Pokaz i opowieść o różnych technikach zdobienia i kraszenia jaj – wosk, drapanie, sitowie

Prowadzenie: Olga Paleczna, kroszonkarka

Godz. 11.00 – 14.00 – sala edukacyjna

Otwarte warsztaty malowania ceramiki

Ceramika. Wielkanocna lub po prostu nasza, inna niż wszystkie. Na warsztatach spróbujemy swoich sił w zdobieniu farbami do niej przeznaczonymi. Na każdego uczestnika będą czekały przyrządy malarskie i … artystka-grafik, ceramiczka – Magdalena Schuster (NoToPięknie), która dokładnie wyjaśni meandry ozdabiania naszych wiosennych naczyń.

Prowadzenie: Magdalena Schuster (NoToPięknie)
Uwaga: każdego z uczestników prosimy o przyniesienie swojego naczynia (talerz, kubek, podstawki itp.) – powinno być z białej ceramiki, która może być szkliwiona.
Zajęcia dla dzieci od lat 6-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.
Zajęcia mają charakter otwarty i trwają między godz. 11.00 a 14.00 (można dołączyć w każdej chwili). Wstęp wolny.

Godz. 11.00 i 13.00 – sala edukacyjna

Beskidzka Szkoła Folkloru – malarstwo na szkle

godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci od lat 5 z opiekunami

godz. 13.00 – spotkanie dla młodzieży i grup rodzinnych

Prowadzenie: Zbigniew Micherdziński z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Godz. 11.00 – 14.00 – Czytelnia Sztuki

Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika – otwarte warsztaty dla najmłodszych

Otwarte warsztaty, podczas których ozdabiać będziemy gipsowe zajączki, podstawki pod jajka, kurczaczki i inne odlewy z wielkanocnymi motywami.
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.
Zajęcia mają charakter otwarty i trwają do wyczerpania materiałów. Wstęp wolny.