☰ menu

warsztaty w Teatrze Żydowskim

niedz.
04.03.2012

PURIM – WARSZTATY DLA DZIECI

5 marca, godz. 10.00 i 12.00

Bilety: Wstęp wolny za potwierdzeniem telefonicznym: 22 850 64 50.

Purim

Nazwa święta pochodzi od słowa "pur", znaczącego "los", ponieważ to właśnie za pomocą losów wróg narodu żydowskiego Haman wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim przypada według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar. Upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, jaka groziła im w Persji.

Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy – Estery, żony króla Ahaswerusa – udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono.

Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Jest to święto radosne, podczas którego zakazane są post i żałoba. To dzień radości i zabawy, dzień wręczania podarków rodzinie i przyjaciołom, dzień troski o najbiedniejszych.

Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantonimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. Święto Purim ma charakter karnawału. Urządza się przyjęcia i zabawy. Jest to okazja do przebierania się.

Zwyczajowo piecze się ciastka, zwane Hamanową kieszonką lub Hamanowym uchem. Hamanowe rożki nadziewane są rodzynkami, orzechami, makiem lub powidłami oraz nawet marcepanem.

Exit mobile version