Zapraszamy na warsztaty odtwarzania staropolskich receptur na kompozycje przypraw i ziół, które poprowadzi Michał Szymański, twórca „Pracowni Alchemika”.
Warsztaty będą poświęcone aromatycznym kompozycjom ziół dodawanych do potraw kuchni staropolskiej. Uczestnicy poznają specyfikę źródeł historycznych, odczytując receptury i przeliczając zawarte w nich proporcje. Aby lepiej zrozumieć specyfikę dawnej kuchni, przeprowadzimy degustację wybranych potraw przygotowanych na podstawie najstarszych europejskich książek kucharskich. Część z nich może stać się inspiracją na czas świąt Bożego Narodzenia. W oparciu o zebrane informacje uczestnicy samodzielnie przygotują mieszankę przypraw, którą wraz z instrukcją kuchennego wykorzystania zabiorą do domu.
14 grudnia 2024 (sobota),
godzina 13.00–15.00
wstęp: 30 zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum
prowadzenie: Michał Szymański (Pracownia Alchemika)
Warsztaty poprzedzi prelekcja Marty Dardzińskiej o ziemiańskiej kuchni świątecznej, które odbędzie się w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza.
Zupa migdałowa, paszteciki z ikry i mleczka na muszelkach, karp na szaro, jarmuż z kasztanami – choć kolacja wigilijna jest postna, dziewiętnastowieczne ziemiaństwo potrafiło uczynić ją niezwykle wykwintną. Spotkanie w Salonie Romantycznym Muzeum Pana Tadeusza przeniesie słuchaczy do dworskich jadalni i pokoi kredensowych, w których zobaczą oczyma wyobraźni suto zastawione stoły, uginające się pod wyszukanymi potrawami. Rąbka tajemnicy uchylą także dworska spiżarnia i kuchnia, w której pieczołowicie przygotowywano świąteczne rarytasy.
Ile z ziemiańskich tradycji przetrwało do dziś, a ile z nich będzie dla słuchaczy zaskoczeniem? A może świąteczne spotkanie stanie się inspiracją, by sięgnąć do stuletnich receptur i zasmakować w szlacheckiej kuchni również dziś?
14 grudnia 2024 (sobota),
godzina 12.00
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odbioru w kasach muzeum
transmisja online
prowadzenie: Marta Dardzińska