☰ menu

warsztaty towarzyszące wystawie w MN

czw.-niedz.
17.11-20.11.2011

 

 

WARSZTAT ARTYSTY DAWNIEJ I DZIŚ – wykłady czwartkowe

godz. 18.00, ok. 80 minut, wstęp wolny

17 listopada Warsztaty dawnych mistrzów malarstwa. Pomiędzy rzemiosłem a alchemią, dr Grażyna Bastek

 

O tajnikach warsztatów dawnych mistrzów, o ich sprawnym funkcjonowaniu oraz o tym jak powstawały obrazy, przygotowywane były materiały malarskie, a także o tym jak odbywała się nauka przyszłych malarzy opowie
dr Grażyna Bastek, autorka książki Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i XVI wieku. Bellini, Georgione, Tycjan, Tintoretto.

 

„ROZBIERAMY" OBRAZY – warsztaty dla dorosłych i młodzieży

17 listopada, godz. 16.00, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

 

Czy można „rozebrać" dzieło sztuki? Jak najbardziej! Poddajmy obrazy gruntownej analizie, zbadajmy ich formę, treść, okoliczności powstania – rozłożymy je na części pierwsze!

Każde spotkanie poświęcone jest wybranemu obiektowi z wystawy KoLekcja. Przy pomocy przygotowanych materiałów edukacyjnych przeprowadzamy jego szczegółową analizę. Zajęcia przygotowują do samodzielnego, świadomego odbioru dzieł sztuki.

Warsztaty skierowane są do wszystkich tych, którzy lubią odwiedzać wystawy i muzea, ale dla których bez przewodnika dzieła sztuki tracą swoją atrakcyjność i sens. Organizowane przez Ośrodek Oświatowy MNW warsztaty pomagają nabrać umiejętności świadomego odbioru dzieł sztuki, aby móc kontemplować je bez niczyjej pomocy. Zapraszamy na naukę patrzenia.

 

RODZINA W AKCJI! niedzielne warsztaty familijne dla dzieci w wieku 5-12 lat,

godz. 12.00, ok. 90 minut, udział w zajęciach bez zapisów, obowiązuje bilet wstępu na wystawę

20 listopada, Artystą być

 

Nieźle trzeba się natrudzić, żeby zostać artystą! Jak używać techniki zwanej perspektywą? Jak mieszać ze sobą kolory i co namalować? Sztuka wyraża artystę. Jeśli chcesz przez chwilę „być artystą", to dołącz do nas.

 

TO LUBIĘ… niedzielne spotkania z dziełami sztuki

godz. 14.00, ok. 30 minut, obowiązuje bilet wstępu na wystawę

20 listopada – Henryk Siemiradzki, Kurtyna teatru krakowskiego(szkic), 1893-1894 – Aneta Błaszczyk-Biały

 

Obraz powstał w czasie, gdy artysta pracował nad monumentalną kurtyną dla Teatru Miejskiego (obecnie im. Juliusza Słowackiego) w Krakowie, ukończoną w kwietniu 1894 r. Ten chłodny w wyrazie, precyzyjnie malowany obraz o gładkiej, lśniącej powierzchni, z iluzjonistycznym weryzmem ukazuje nie istniejący świat idei i abstrakcyjnych pojęć. Układ kompozycji nawiązuje do formy tryptyku, tradycyjnie kojarzonej z malarstwem ołtarzowym. W myśl dziewiętnastowiecznej idei sakralizacji sztuki zabieg ten miał służyć podkreśleniu szczególnego dostojeństwa przedstawionej sceny. [Janina Zielińska]

 

Program lekcji muzealnych Ośrodka Oświatowego MNW towarzyszących wystawie: http://www.mnw.art.pl/index.php/pl/osrodek_oswiatowy/lekcje_muzealne_w_krolikarni/

 

Exit mobile version