☰ menu

Warsztaty: Technika opanowana do perfekcji? Czas na formę! Gliwice

Warsztaty: Technika opanowana do perfekcji? Czas na formę! Gliwice
sob.
24.11.2018

Zapraszamy do Willi Caro na niezwykłą wędrówkę, którą rozpoczniemy w mrokach prehistorycznych jaskiń – to tam rozbłysnął pierwszy twórczy impuls. Zgodnie z osią czasu śledzić będziemy jego drogę poprzez wieki. Przyjrzymy się nurtom i meandrom sztuki, które na przestrzeni dziejów żłobił wciąż żywy prąd ludzkiej kreatywności.

Od Altamiry przez renesans, barok, spory akademików z Salonem Odrzuconych po rewolucję abstrakcji i kubizm zakochany w sztuce pierwotnej. Czy dzieje twórczości zatoczyły krąg? A może ewoluują? Jak rozumiano sztukę dawniej, a jak rozumiemy ją my? Czy dziś sztuka ma mniej czy więcej wspólnego z codziennością niż kiedyś? I czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować?

Poszukując odpowiedzi włączymy się w nurt sztuki poprzez praktyczne działania. Zaczniemy od samych podstaw: dowiemy się jakie były pierwsze narzędzia malarskie i rysunkowe, a zanim chwycimy za pędzle, na wzór renesansowych mistrzów sami przygotujemy farby zgodnie z tradycyjną recepturą, poznamy zasady kompozycji, nauczymy się obserwować działanie kolorów… Uczestnicy zajęć będą mieli dostęp do profesjonalnych materiałów, którymi będą wykonywać ćwiczenia rysunkowe i malarskie. A potem twórczy impuls sam nas poprowadzi. Przekonajcie się, dokąd! Tym razem uczestnicy zetkną się z twórczością Caravaggia i Poussina, a w części praktycznej zmierzą się z tematem martwej natury.

Zapraszamy do Willi Caro w sobotę 24 listopada 2018: o godz. 11.30 dzieci od lat 5 do 12 z opiekunami, a o godz. 13.30 młodzież i dorosłych.

Zajęcia prowadzić będzie Marta Keler – artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Podczas zajęć opowiemy, jak zmieniało się podejście do malarstwa dzięki coraz lepszemu opanowaniu i rozwojowi technik malarskich. Omówimy konflikt między sztuką intuicyjną a sztuką akademicką. Obrazy Caravaggia pomogą nam prześledzić grę światła i cienia, a poprzez dzieła Poussina przemówi do nas forma klasyczna. W części praktycznej, obserwując prace wybitnych malarzy, wykonamy ćwiczenia budujące świadomość formy i kompozycji malarskiej. Staniemy przed zadaniem akademickim, czyli postaramy się przełożyć na płaszczyznę martwą naturę, wybranym przez uczestników narzędziem rysunkowym. Następnie ten sam temat podejmiemy malarsko. Nauczymy się oceniać, które cechy przedmiotów są istotne i jak je przenieść na zwykłą kartkę papieru.

Warsztaty realizowane będą w dwu odsłonach z przeznaczeniem dla dwu grup wiekowych: na godz. 11.30 zapraszamy dzieci od 5 do 12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami, na godz. 13.30 – młodzież od lat 13 oraz osoby dorosłe. Koszt udziału w zajęciach – to 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Exit mobile version