☰ menu

Warsztaty logopedyczne z Anną Powierzą i Henrykiem Sawką – premiera Moje małe Ciacho

Moje małe Ciacho
śr.-niedz.
19.12-23.12.2018

Anna Powierza i Henryk Sawka uczą dzieci na warsztatach logopedycznych, zorganizowanych z okazji premiery ich najnowszej książki „Moje małe Ciacho” czyli Logopedia na wesoło, wydanej nakładem Wydawnictwa A&K.

Anna Powierza oraz Henryk Sawka – autorzy książki „Moje małe Ciacho” czyli „Logopedii na wesoło” dla dzieci, spotkali się 4. grudnia z przedszkolakami, na specjalnych warsztatach w warszawskiej kawiarni dla rodziców z dziećmi „MoloKids Cafe”, aby uczcić wraz z nimi premierę!

Ania Powierza oprócz aktorstwa, zajmuje się także logopedią. Problemy związane z zaburzeniami mowy pojawiają się aż u 30 % dzieci. Specjalnie na potrzeby książki stworzyła zestaw ćwiczeń poprawnej wymowy, dedykowanym dzieciom. Podczas pracy udało jej się  połączyć wszystkie swoje pasje – aktorstwo, logopedię i wielką miłość do koni. Konie są bliskie również Henrykowi Sawce. Od wielu lat trenuje on jeździectwo, dlatego cała szata graficzna stanowi wyjątkową, niezwykle barwną historię. 

Promocja książki rozpoczęła się od warsztatów logopedycznych poprowadzonych przez samą aktorkę. Na początku – mały rozruch, bo odpowiednie przygotowanie do właściwych zadań jest bardzo ważne. Zwłaszcza w przypadku dzieci, którym często trudno jest się skupić. Opowieści o koniach i specjalnie przemyślane zabawy sprawiły, że dzieciaki myślami od razu przeniosły się do świata jeździectwa – udawały koniki, grały w berka, a przy tym dowiadywały się ciekawostek ze świata prawdziwych dżokejów. Po kilkunastu minutach przystąpili do ćwiczeń artykulacyjnych. Na sali po kolei słychać było gwizdy, cmokanie, czasem nawet krzyki – istne szaleństwo, a wszystko po to by należycie zapoznać się z możliwościami naszego aparatu mowy. Pojawiło się także ćwiczenie mające nauczyć dzieci właściwego oddechu. Odpowiednie oddychanie jest kluczowe w wymowie, ale także w codziennych sytuacjach związanych ze stresem. Zbiór owych innowacyjnych praktyk logopedycznych znajduje się w książce ,,Moje małe Ciacho’’ niemal na każdej stronie. Oprócz wizyt u specjalisty bardzo ważne są codziennie ćwiczenia i praca z rodzicami, by jak najszybciej dzieci opanowały wzorcową wymowę.

Swoją część warsztatów – Henryk Sawka poprowadził jak kalambury. Na kredowej tablicy po kolei prezentował różne odmiany koni – kucyki, pegazy, jednorożce, ale nie zabrakło także konika na biegunach i konia trojańskiego, dzięki czemu w ciekawy sposób przemycił odrobinę historii.  Charakterystyczna kreska Henryka Sawki jest znana przede wszystkim osobom dorosłym. Od dziesięcioleci w zabawny sposób ukazuje zagadnienia związane z medycyną, edukacją, sztuką  i wdzięcznym tematem jakim jest polityka. Dzięki temu zapoznanie się z ,,Moim małym Ciachem’’ stanowi także świetną rozrywkę dla czytających dzieciom rodziców. Poza walorem artystycznym warto podkreślić, że osoby dorosłe również miewają problemy z poprawną wymową, dlatego drobna dawka ćwiczeń w domowym zaciszu na pewno nie zaszkodzi, nawet tym dużym…

Przedszkolaki poznały również sam proces powstawania książki przedstawiony przez organizatorki warsztatów Katarzynę Borucką i Annę Kołodziejczyk (założycielki małego ale stawiającego na najwyższą jakość merytoryczną i techniczną książki – Wydawnictwa A&K). Na końcu można było wziąć autografy i pożartować z autorami.

,,Moje małe ciacho’’ to pełna humoru, zilustrowana przez Henryka Sawkę, książka logopedyczna dla dzieci, która dzięki wprowadzonym do fabuły różnorodnym ćwiczeniom, wykonywanym wraz z ulubionymi bohaterami wspomaga rozwój mowy, zarówno u tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Tytułowy Ciacho to wspaniały, piękny, podziwiany przez wszystkich koń, jednocześnie – straszny cykor. Na szczęście jego przyjaciele – Mały (lubiący jeść kucyk), Mojka (żywiołowy piesek) oraz Stefcia (lubiąca szkołę ale… jeszcze bardziej dni wolne spędzane w stajni) są wspaniałymi towarzyszami i podporą w świecie pełnym przerażających… mrówek!

I została pozytywnie oceniona przez logopedów:

„Ćwiczenia logopedyczne, jak każde inne wymagające systematycznego powtarzania, są dosyć nużące. Tutaj Autorka podjęła próbę ich zbeletryzowania. Dzieci wykonają je z większym zapałem identyfikując się z bohaterami tej książki, przeżywając razem z nimi przygody i uczestnicząc w bierny i czynny sposób w narracji, co ma niebagatelny wpływ na rozwój nie tylko ich komunikacji, ale także innych procesów poznawczych i emocjonalnych. „

DR N. HUM. KRZYSZTOF SZAMBURSKI
LOGOPEDA, PSYCHOLOG, WYKŁADOWCA UW

„Moje małe Ciacho dostępne jest już od 1 grudnia w dobrych księgarniach.

Exit mobile version