☰ menu

Warsztaty literacko-teatralno-obrzędowe

sob.-niedz.
11.10-12.10.2014

Bóg się rodzi

noc odchodzi
kolęda śpiewa . . .
Lulajże lulaj
na sianeczku sztucznym
w neonu blaskach
świeci ci nad główką
plastikowa gwiazdka . . .
Lulajże lulaj
bo radość przynosisz Narodzeniem Swoim

Radosny malowany
uśmiechasz się do wszystkich.
Śmiej się śmiej
do sztucznych pasterzy
sztucznego Betlejem
sztucznego świata
po którym chodzą
sztucznie uśmiechnięci
sztucznie szczęśliwi.

Tylko Ty Boże
Jesteś prawdziwy.

Zofia Bukowska

Ta kantyczka najpełniej oddaje to, co dzieje się aktualnie z polską tradycją bożenarodzeniową. Coraz częściej dominuje sztuczna, estradowa forma odgrywania szopek, pastorałek, programów kolędniczych. Wprawdzie cenne jest to, że w programach nauczania przedszkolnego i szkolnego znajdują się obowiązkowe formy przygotowań do Wigilii i obchodów świąt Bożego Narodzenia. Niestety często wykorzystywane są teksty słabe literacko, kolejne „adaptacje adaptacji", napisane w pseudo gwarze, ze sztampowym podziałem ról, przeplatanych kolędami, które znamy przeważnie po jednej zwrotce, wykonywanych z playbackiem. I tradycyjnie sztuczna choinka, żłobek z plastikową lalką i kostiumy z lumpeksu lub szafy cioci Kloci. I obowiązkowo mikrofon używany przez aktorów podawany z rak do rąk po skończonej frazie.

Jeśli pracują Państwo z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi (np. z seniorami) i szukają tematów oraz materiałów, a przede wszystkim inspiracji by stworzyć oryginalny, własny spektakl (jasełka, program kolędniczy, szopka) czy widowisko związane ze świętami Bożego Narodzenia to zapraszamy na dwudniowe warsztaty literacko-teatralno-obrzędowe.

W zajęciach mogą wziąć udział zarówno pedagodzy przedszkolni, nauczania początkowego, jak również szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Zapraszamy również instruktorów teatralnych oraz studentów wydziałów pedagogicznych, humanistycznych i artystycznych.

Celem spotkania jest przygotowanie uczestników do stworzenia modelowego scenariusza, który może być zrealizowany w przedszkolu, szkole, czy w zespole teatralnym, a także w różnych grupach zainteresowań (np. w Akademiach Trzeciego Wieku). Warsztaty nawiązywać będą do tradycji misteryjnej a także do zanikających już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Inspiracją będą autentyczne kolędy, pastorałki, napisane przez wybitnych poetów, wybrane formy obrzędów ludowych oraz tradycja polskiego teatru artystycznego m. in. lalkowego, dla którego oryginalna sztuka ludowa stała się źródłem.

W programie :

  • adaptacja tekstu związanego z tematyką wigilijną – przygotowanie scenopisu

  • zapoznanie się z wybitnymi tekstami pastorałek i wykorzystanie wybranych motywów w pracy nad scenariuszem

  • elementy warsztatu kolędniczego jako inspiracja teatralna

  • prezentacja spektaklu teatru Stacja Szamocin z cyklu ABC Teatru Lalek

  • pokaz multimedialny związany z tematyką spotkania

Warsztaty poprowadzi Luba Zarembińska założycielka i reżyserka Ośrodka – Teatru Stacja Szamocin, działającego od 1997 roku na nieczynnym dworcu kolejowym w Wielkopolsce. Studiowała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. L. Zarembińska ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu warsztatów i wykładów. Wielokrotnie przygotowywała programy kolędnicze z szamocińskimi aktorami. W niektórych realizacjach scenicznych (m. in. lalkowych dla dzieci oraz w plenerowych pokazach warsztatowych) wykorzystuje elementy folkloru słowiańskiego oraz polskiej tradycji ludowej. Swoje fascynacje i inspiracje zawarła w realizacjach dwóch przedstawień Confession in Wood (Spowiedź w drewnie) oraz The Lives of the Saints or The World According to Wowro (Żywoty świętych – świat wg Wowro) ze studentami z Department of Theatre w Willamette University, Salem (Oregon, USA). Jest również znana i ceniona jako autorka i wykonawczyni lakowych miniatur z cyklu ABC Teatru Lalek.

W czasie spotkania 12 października o godz. 12.00 zaprezentowany zostanie autorski spektakl pt. Braciszek i siostrzyczka w wykonaniu L. Zarembińskiej.

Uczestnicy mogą przywieźć swoje scenariusze, które realizowali lub zamierzają przygotowywać w tym roku. Mile widziane będą teksty, nagrania kolęd i pastorałek, ze szczególnym uwzględnieniem inspiracji z obszaru Pomorza i tradycji kaszubskich. Także w postaci dokumentacji fotograficznej i video.

Czas trwania: 11 godzin warsztatów + bezpłatne wejście na spektakl

11 października, godz. 11-19

12 października, godz. 12-18

Koszt: 250 zł

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o odbyciu warsztatów.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 1 października 2014 roku, na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Warsztaty odbędą się pod warunkiem otrzymania minimum 10 zgłoszeń.

Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia.  

Exit mobile version